"Mamy nie pokolenie JP2, a JKM - Janusza Korwin-Mikkego" [Publicyści o podatkach]

- Gdyby ktoś w Polsce zaproponował 40 proc. próg podatkowy, prof. Balcerowicz z Ryszardem Petru zmiażdżyliby tego "bolszewika". Mamy w Polsce nie pokolenie JP2 tylko JKM - Janusza Korwin-Mikkego - powiedział Cezary Michalski z "Krytyki Politycznej". Odniósł się do inicjatywy francuskich milionerów, którzy domagają się podatku dla najbogatszych.
- U nas progresja podatkowa to "straszny socjalizm". Jarosław Kaczyński zrezygnował z 40 proc. stawki podatkowej, a Platforma to utwierdza. Gdyby ktoś chciał przywrócić 40 proc. próg , prof. Balcerowicz z Ryszardem Petru zmiażdżyliby go jako bolszewika - mówił Michalski w Poranku Radia TOK FM. Według niego w Polsce nie ma szans na tak znaczący podatek dla najbogatszych, jaki obowiązuje np. w Wielkiej Brytanii. Premier Cameron (lider partii konserwatywnej przywrócił 50 proc. stawkę podatkową, na którą załapuje się ponad 100 tys. osób.

Pokolenie JP2 zamieniło się w pokolenie JKM

Dziennikarka Polsatu Magda Sakowska przyznała, że sama alergicznie reaguje na hasło podwyższenia podatków najbogatszym: - Potrzebna jest solidarność, ale czy osiągniemy ją przez zmuszanie ludzi do wpłacania niemal połowy swoich dochodów do budżetu? W ten sposób będą pozbawieni wpływu, na co te pieniądze będą wydane. Uważam, tak jak ci "wstrętni liberałowie", że człowiek lepiej spożytkuje pieniądze, które zostaną w jego kieszeni, niż gdy wrzuci je do wspólnego wora i straci nad nimi kontrolę. Nikt tym 16 Francuzom przecież nie broni: jeśli chcą pomóc, niech przekażą pieniądze, komu chcą - zauważyła Magda Sakowska.

- Charytatywność to jest łaska. My żyjemy w państwie prawa, a nie łaski -sprzeciwił się Michalski, a wywód Sakowskiej podsumował tak: - Mamy w Polsce nie pokolenie JP2 tylko JKM. To jest pokolenie Janusza Korwin-Mikkego.

"Kawiorowa lewica" ma radykalne poglądy i duże pieniądze

16 francuskich milionerów domaga się "szczególnego podatku" dla najbogatszych. Chodzi o "osiągnięcie racjonalnych proporcji, by uniknąć niekorzystnych efektów gospodarczych jak ucieczka kapitału czy unikanie podatków". Jak tłumaczą, chcą się przyczynić do ratowania finansów publicznych i francuskiego modelu życia w czasach, gdy francuski rząd na gwałt szuka pieniędzy przez cięcie wydatków socjalnych.

- Bogacze ci nazywani są kawiorową lewicą. Mają bardzo radykalne idee i bardzo duże pieniądze, pochodzące z prywatyzowanych w latach 80. spółek. Znaleźli się w nich wcześniej jako ludzie lewicy, gdy socjaliści wzięli się za nacjonalizowanie tych firm w latach 80. - przypominał Cezary Michalski.

"Milionerzy chcą dać politykom usprawiedliwienie"

Michał Krzymowski, dziennikarz "Wprost", ocenił propozycję francuskich milionerów jako pragmatyczną. - Oni kierują się przyziemnymi motywami. Chcą dać politykom usprawiedliwienie do tego, by uderzyć we wszystkich - koniec końców podatki będą podwyższone nie tylko najbogatszym. Chodzi o zmniejszenie zadłużenia kraju, bo wbrew pozorom leży ono w interesie tych ludzi.

Wśród sygnatariuszy są najgrubsze ryby francuskiego biznesu - podaje "Gazeta Wyborcza" - m.in. Liliane Bettencourt, właścicielka koncernu kosmetycznego L'Oréal, Frédéric Oudéa, dyrektor banku Société Générale, Franck Riboud, dyrektor spożywczego Danone'a, Stéphane Richard, dyrektor operatora telefonii Orange, Jean-Cyril Spinetta, szef linii lotniczych Air France-KLM, Philippe Varin, szef koncernu samochodowego PSA Peugeot Citroën, a także Claude Perdriel, szef rady nadzorczej samego "Le Nouvel Observatuer".

Więcej o:
Komentarze (11)
"Mamy nie pokolenie JP2, a JKM - Janusza Korwin-Mikkego" [Publicyści o podatkach]
Zaloguj się
 • dacc

  Oceniono 11 razy 5

  Nie jest przypadkiem ze państwa które dziś mają poważne problemy gospodarcze są rządzone przez socjalistów.

  Zapatero w Hiszpanii
  Papandreu w Grecji
  Obama w USA

  SLD JUŻ NIGDY NIE MOŻE DOJŚĆ DO WŁADZY!!!

  RAZ SIERPEM RAZ MŁOTEM CZERWONĄ HOŁOTĘ!

 • juanrm

  Oceniono 7 razy 3

  musimy mieć "pokolenie JKM" jesli chcemy dorobić się rodzimego kapitału z prawdziwego zdarzenia. W przeciwnym razie prywatyzacja większych przedsiębiorstw prawie zawsze będzie oznaczała sprzedaż dla "obcych".

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 3

  Tym 16 milionerom, którym przeszkadza nadmiar pieniędzy, proponuję podnieść płace swoim pracownikom, a tym samym zmniejszyć swoje zyski Po co od razu podnosić podatki, przecież zwiększone dochody, wydatki i podatki ich pracowników w efekcie wzbogacą budżet.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 2 razy 2

  Rany, czy to takie dziwne, że bogaci nie chcą unikać podatków? A artykuł Warrena Buffetta w NY Times czytaliście? W USA to republikanie przyklepali ulgi podatkowe dla najbogatszych, nie za bardzo wiadomo po co (Buffett sam daje przykład, że płaci podatek 17%, a jego pracownicy po 30-40%).
  www.nytimes.com/2011/08/15/opinion/stop-coddling-the-super-rich.html?_r=1&src=tp

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 1 raz 1

  "W przeciwnym razie prywatyzacja większych przedsiębiorstw prawie zawsze będzie oznaczała sprzedaż dla "obcych". "
  Przede wszystkim, prywatyzacja w naszym kraju prowadzona jest według kretyńskich kryteriów - zamiast trupów bez perspektyw pod młotek idą zyskowne przedsiębiorstwa. Nawet jakby nasze firmy kupowali "nasi" miliarderzy, to nic by z tego nie wyszło, bo oni wolą płacić podatki w różnych rajach podatkowych.

 • wespazjan300

  0

  Podatek powinien być liniowy, bo to najrozsądniejszy sposób. Unika się kombinatorstwa w postaci skoczków z jednego progu na drugi. Każdy płaci tyle ile proporcjonalnie zarobił i tyle. Idea, że dzięki rąbaniu tych zarabiająch więcej przyczyni się do polepszenia warunków tym zarabiającuch mniej, jest mitem! Pieniądze wrzucane do wspólnego wora giną bezpowrotnie trwonione przez chore umysły rządzących. Można by np. wprowadzić "obowiązkową" daninę w postaci 2-3% (coś na modłę 1% darowizny) na rzecz organizacji pomagającym najuboższym, itp. To byłoby np. obowiązkowe dla zarabiających powyżej jakieś tam wartości i tyle. Wówczas wiadomo by było, że te pieniądze tam trafiają a nie są marnotrawione.

 • daras19833

  Oceniono 2 razy 0

  Okreslenie Pokolenie JKM z łamow Krytyki Politycznej rozlewa sie na obieg powszechny. Fajnie
  Pierwszy realny sukces KP :P

 • czyzyk331

  0

  @dacc....Obama socjalistą, koń by się uśmiał a premier Cameron który przywrócił 50 proc. stawkę podatkową to ortodoksyjny lewak...
  nie wspominam już o prezydencie Francji czy premierze Włoch, którzy stroją się w lewicowe szatki...

 • kibic_rudego

  0

  pierdu, pierdu, tralala

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX