Wybory 2011. Nowicka "dwójką" Ruchu Palikota w Warszawie

Szefowa Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wanda Nowicka będzie "dwójką" w Warszawie na liście Ruchu Palikota - poinformował Janusz Palikot, który otworzy listę w stolicy.
- Pani Wanda Nowicka to chyba najbardziej znana w Polsce osoba jeśli chodzi o walkę o prawa kobiet. Jest to dla nas straszne wyróżnienie i też rodzaj takiego zobowiązania - mówił szef Ruchu.

Nowicka mówiła z kolei, że nie była to dla niej łatwa decyzja, a dużą rolę przy jej podjęciu odegrał działacz Kampanii Przeciw Homofobii Robert Biedroń ("jedynka" Ruchu Palikota w Gdyni) i Magdalena Środa, filozof i etyk. - Ale zdecydowałam się i w tej chwili bardzo się z tego cieszę. Nie boję się wyzwań - zaznaczyła.

Jak oświadczyła, zdecydowała się, bo "wierzy, że lepsza Polska jest możliwa". Wyjaśniła, że gdy mówi o "lepszej Polsce", ma na myśli kraj, w którym kobiety i mężczyźni mają równe prawa, "w którym kobiety odzyskają możliwość decydowania o wszystkich aspektach swojego życia osobistego, a w szczególności o własnej płodności", a także w którym kobiety nie będą musiały rezygnować z macierzyństwa, bo nie stać ich na urodzenie i wychowanie dziecka.

- Młode Polki muszą mieć dostęp do wszelkich możliwych metod kontrolowania własnej płodności. (...) Mam również na myśli taką Polskę, w której nie będzie obowiązywało jedno z najbardziej restrykcyjnych ustawodawstw dotyczących przerywania ciąży - wyliczała Nowicka. Jak mówiła, wierzy też iż jest możliwa Polska, w której m.in. niepłodne pary będą mogły "korzystać z bezpłatnego leczenia choroby bezpłodności, a w szczególności będą miały bezpłatny dostęp do leczenia metodą in vitro". Podkreśliła też, że młodzież powinna mieć dostęp do edukacji seksualnej.

Nowicka: SLD nie jest partią wiarygodną

Nowicka, która wcześniej zrezygnowała z kandydowania z list SLD, pytana była także, czy Sojusz reprezentuje postulaty, które wymieniła. - Partia Napieralskiego była w Sejmie od blisko 20 lat, była też i w rządzie przez wiele lat - i żadnego z tych postulatów nie zrealizowała - odparła. Jak dodała, wydaje jej się, iż obecny SLD "nie jest partią wiarygodną".

Palikot zapowiedział, że we wtorek odbędzie się konferencja prasowa jego ugrupowania i Roberta Biedronia (także wystartuje z list Ruchu Palikota po wcześniejszej rezygnacji z kandydowania z SLD); w czwartek Ruch zaprezentuje nowy spot wyborczy.

W piątek - jak mówił - odbędzie się konferencja z "nietypowym kandydatem" Ruchu. Szef ugrupowania wyjaśnił, że chodzi o "człowieka skazanego prawomocnym wyrokiem", który będzie kandydował z list Ruchu Palikota, "żeby zaprotestować przeciwko pewnego rodzaju nadużywaniu prawa w Polsce i karania w Polsce".

Listy Palikota: Leszczyński, Kaczmarek...

W zeszłym tygodniu Palikot zapowiedział, że z list wyborczych jego ruchu będą wystartują m.in. dziennikarz muzyczny Robert Leszczyński w Olsztynie, olimpijczyk z Sydney, pływak Marcin Kaczmarek w Warszawie, zawodniczka fitness Elżbieta Borecka-Brzózka w Częstochowie. Palikot poinformował równocześnie, że trwają konsultacje na temat startu z list Ruchu z Robertem Biedroniem i Wandą Nowicką, którzy zrezygnowali z ubiegania się o mandaty z list SLD.

Wanda Nowicka, działaczka ruchów feministycznych i członkini Rady programowej Kongresu Kobiet, miała obiecane trzecie miejsce na warszawskiej liście Sojuszu i o przesunięciu na czwarte miejsce dowiedziała się SMS-em . Oburzona w ten sam sposób poinformowała SLD o swojej rezygnacji. Równie nieprzyjemnie co Nowicka rozmowy z SLD zakończył Robert Biedroń, działacz Kampanii Przeciw Homofobii, który miał startować z pierwszego miejsca na gdańskiej liście Sojuszu. Jednak ostatecznie przypadło ono Leszkowi Millerowi.

Komentarze, sondaże, opinie. Obserwuj wybory na Facebooku >>

Więcej o:
Komentarze (155)
Wybory 2011. Nowicka "dwójką" Ruchu Palikota w Warszawie
Zaloguj się
 • w_pracy

  Oceniono 33 razy 25

  I bardzo dobrze - Napieralski, kolego, czas zastąpić SLD Ruchem Palikota.

 • synecek

  Oceniono 33 razy 23

  Panie Januszu ma Pan mój głos w nadchodzących wyborach!
  STOP OBŁUDZIE!

 • zawszeprawdomowny

  Oceniono 30 razy 22

  Trzymam kciuki, aby tak sie stalo. Palikot ma realne szanse na zwyciezenie z SLD w tych wyborach, Napieralski to dno.

 • 33iza

  Oceniono 29 razy 21

  Będziemy głosować na Ruch Poparcia Palikota całą rodziną.

 • sztucznamgla

  Oceniono 20 razy 16

  oby Palikotowi się udało, może COŚ - COKOLWIEK sie ruszy w tej zatechłej polskiej prowincjonalnej polityce

 • analogusr

  Oceniono 22 razy 16

  Zapraszam na FB Ruch Poparcia Palikota.

 • gburiaifuria

  Oceniono 24 razy 16

  Palikot powinien dostac od nas wszystkich szanse bo przynajmniej mowi zrozumialym jeykiem i jasno wyraza to o czym reszta politykow boi siemowic albo nabija nas w butelke takjak SLD z panstwem swieckim, prawami kobiet i opieka zdrowotna za friko. Dajmy muszanse, jesli zawiedzie nie musimy powtornie na niego glosowac. innaczej bedziemy mielina okraglo PIS i Platforme.

 • nelson.pl

  Oceniono 20 razy 14

  Panie Palikot do dzieła.Potrzeba odchwaścić Parlament i wprowadzić do niego ludzi odwaznych a nie oblecianych starchem ,przed podjęciem ważnych decyzji i chodzących zatwierdzać dwuznaczne projekty do Episkopatu.Wyjdź pan do młodziezy i niezdecydowanych a olej pan dewoty o mohery.Słyszalem ,że wystwia pan kandytaów we wszystkich okregach ale nic mi nie wiadomo,kto startuje w moim.Ci ludzie muszą wyjść do tłumu i spotykać się gdzie się i jak się da z szarymi obywatelami.Popiera pana moja ulubiona gazeta w której wcześniej wypowiadał się pan Napieralski ale sie zeszmacił.

 • haen2010

  Oceniono 17 razy 13

  Palikot w rzetelnych sondażach studenckich idzie prawie rowno z Napieralskim. Teraz będą komuchy oglądać jego dupsko, jak się oddala.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX