Wojskowe uczelnie czeka rewolucja. Zostaną tylko dwie szkoły oficerskie

22.08.2011 06:06
Wojsko

Wojsko (Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta)

PRZEGLĄD PRASY. Zostaną tylko dwie wyższe szkoły oficerskie z pięciu - jedna ma kształcić specjalistów, a druga generałów - stwierdza "Rzeczpospolita".
Niedługo Ministerstwo Obrony Narodowej przygotuje zmiany w kształceniu oficerów. - Zostaną opracowane na podstawie postanowienia prezydenta, który określił je w dokumencie dotyczącym głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych na najbliższe lata - mówi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.

Szef BBN podkreśla, że "na podstawie już istniejących szkół powinny powstać dwie uczelnie". Pierwsza, zbudowana na bazie WAT, kształciłaby oficerów dla wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych: lądowych, lotniczych, specjalnych i Marynarki Wojennej.

Druga uczelnia - Akademia Bezpieczeństwa Narodowego - powstałaby na bazie Akademii Obrony Narodowej, ale kształciłaby nie tylko kadry wojskowe. - Obejmowałaby cały obszar bezpieczeństwa państwa. Mogłaby kształcić np. dyplomatów, policjantów, polityków. A jeżeli chodzi o wojskowych, to trafialiby tam najważniejsi dowódcy - wylicza Koziej.

Z kolei szkoły w Gdyni, Dęblinie i Wrocławiu straciłyby status uczelni wyższych. Byłyby ośrodkami szkolenia dla poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych. Ale też dla absolwentów cywilnych uczelni wyższych, którzy tam mogliby dostawać patenty oficerskie - mówi szef BBN.

Koziej podkreśla, że reforma musi być przeprowadzona stopniowo, by ci, którzy zaczęli studia na określonej uczelni, mogli je ukończyć. - Nie można zmieniać reguł gry w jej trakcie - dodaje.

Zobacz także
Komentarze (20)
Zaloguj się
 • ilpadrino666

  0

  Ok.... A wyjaśni ktoś po co ta reforma??? Bo nie wiem. Tu pisze tylko, że zamiast 5 będzie 2 ale w jakim celu i dlaczego jakie przyniesie korzyści to już nie pisze......

 • 111palant

  Oceniono 2 razy 0

  Pan Prezydent mianował 15 sierpnia kilkunastu generałów. nasuwa sie pytanie: a czy mamy dla nich kilkanascie nowych brygad, dywizji, korpusów?. W Wojsku Polskim mamy wiecej oficerów i generałów niz szeregowych czyli tych co maja strzelac , a nie tylko dowodzic.
  Mozna spokojnie ograniczyc do dwóch liczbe uczelni wojskowych. Jeśli mozna było WAM właczyc do Uniwersytetu Medycznego w łodzi, to można i z WAT-u uczynic Wydział Wojskowy Politechniki Warszawskiej. AON produkująca nikomu i do niczego niepotrzebnych wojskowych doktorów nauk humanistycznych i politologii to jest Polska chora i jej rzeczywistość właśnie. Wojsko ma sie bic, a humanizm zostawmy cywilom. Wojsko ma miec odpornośc kiboli , którzy nie boja sie naparzac na ustawkach. A tu w słuzbie siedzi pełno ciastochów, którzy jak wróca z misji to musza przesiadywac na leżance u psychologów. Co to za wojsko? . Kto to dobierał?. Kto je szkolił ?. Do mamy pod pierzyne , a nie mundur zakładac.

 • czerwonylech

  Oceniono 1 raz 1

  Powaznie mówiąc, to co sie dzieje z Polska, to zdrada narodowa, spisek przeciwko Polsce!

 • czerwonylech

  0

  A ta szkoła generałow bez armii - to do piaskownicy?
  I jeszcze, od którego roku zycia przyjmują? Po przedszkolu?
  Największe oszczednosci, p. Tusk, widze w zlikwidowaniu narodu. Powie się,ze naród nie istnieje i już.
  Ale kto bedzie płacic podatki na utrzymanie natowsko.unijnego rezimu?

 • ben-oni

  Oceniono 1 raz 1

  Głupota czy sabotaż? Ja raczej obstawiam na planowe niszczenie polskiej siły obronnej. Sabotaż.

 • piss_on_palikot

  0

  nikomu nie brakuje doktorów od huku, ani uczelni od huku - nawet durnych wojaków nie brakuje

 • plastikpiokio

  Oceniono 1 raz 1

  po co szkoly jak mamy wiecej oficerow niz szeregowych no i nie mamy armi mamy wojsko

 • vikaromaniuta

  Oceniono 5 razy 1

  Chazarowie z PO rozbroją tak duży kraj jak Polska bez jednego wystrzału.

 • jan.bar

  Oceniono 4 razy 0

  oczywiście warszawka zagarnie najlepsze miejsca pracy związane ze szkolnictwem wojskowym

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje