Burze nad Polską: co najmniej dwie ofiary. W nocy b. silny wiatr [ZOBACZ MAPY i ZDJĘCIA]

19.08.2011 11:01
Burza nad Gdynią

Burza nad Gdynią (Fot. Paweł Radzewicz)

Nad Polską przeszły silne burze. Co najmniej dwie osoby nie żyją. W Warszawie piorun uderzył w drzewo i zerwał gałąź która śmiertelnie uderzyła przechodzącego mężczyznę. W Wielkopolsce prawdopodobnie piorun uderzył w 16-latka. W całym kraju strażacy maja setki interwencji. Burze pozrywały dachy, zalane są ulice i budynki. Opady deszczu i gradu, połączone z bardzo silnym wiatrem trwały całą noc.
O wypadku śmiertelnym w Warszawie poinformowało Polskie Radio: - Mężczyzna został uderzony gałęzią. Poniósł śmierć na miejscu - powiedział Marek Kwasiworski z wojewódzkiej straży pożarnej. - Burza w stolicy łamała drzewa. Mamy dużo interwencji - dodają strażacy.

Do drugiego śmiertelnego wypadku doszło w miejscowości Charbowo (powiat gnieźnieński). Przez ponad godzinę lekarze reanimowali chłopaka, który podczas burzy naprawiał dach domu babci. Prawdopodobnie zginął od uderzenia piorunem

Powyrywane dachy, podtopione ulice

Z kolei na warszawskim Targówku, silny wiatr przewrócił rusztowanie. Uszkodzonych zostało pięć aut, na szczęście nikt nie ucierpiał.

W Klicach w gminie Regimin, wichura zerwała z domów dachy, w Gąsocinie (gmina Sońsk) drzewo przewróciło się na budynek mieszkalny, na szczęście wypadkach nikt nie ucierpiał - informuje Polskie Radio. W powiecie ciechanowskim strażaków wzywano ponad 20 razy, głównie do usuwania drzew tarasujących drogi oraz do wypompowywania wody z zalanych posesji i ulic. - Sytuacja już się normalizuje - powiedział oficer dyżurny straży.

- W podwarszawskiej gminie Stare Babice nie ma prądu - napisał czytelnik na Alert24.ZOBACZ ZDJĘCIA BURZY NADESŁANE NA ALERT24 >>

Mapa google z nałożonym obrazem satelitarnym zachmurzenia z godz. 12 - wyraźnie widać zbliżający się do Polski frontIMGW: Dzień ciepły, ale burzliwy. Gwałtowne wichury.

Jak informuje IMGW, burze nad krajem będą przemieszczać się z zachodu na wschód. W ciągu dnia wzrastało stopniowo zachmurzenie do dużego, z przelotnymi opadami deszczu i burzami, przemieszczającymi się z zachodu na wschód. Miejscami padać będzie grad, lokalnie możliwe są nawałnice. W burzach spaść może 20-40 mm wody.

Do końca dnia jedynie na południowym wschodzie kraju nie będzie padać. Temp. maksymalna wyniesie od 23 do 25 stopni Celsjusza na zachodzie kraju, do 31 st. na południowym wschodzie, a nad morzem 21-24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunku południowego. W czasie burz porywy wiatru mogą wynosić do 90 km/h.

Mapa ostrzeżeń pogodowych IMGW - kolor żółty - niebezpieczne zjawiska pogodowe utrudniające działalność. Pomarańczowy - znacznie utrudniające działalnośćMogą pojawić się trąby powietrzne

Jak pisze Daria Klimza - Stępień, reporterka TOK FM, mogą też występować trąby powietrzne i chociaż pewności nie ma, warto zachować ostrożność. - Trąby są związane z wypiętrzonymi chmurami cumulonimbus. Im ciemniejsza chmura, im wyższa tym bardziej gwałtowne procesy zachodzą. I te trąby powstają najprawdopodobniej w środkowej części chmury, powstają nagle, więc nie sposób ich przewidzieć - wyjaśnia Grażyna Bebłot z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Katowicach .

Prędkości wiatru są bardzo duże. W środku leja panuje bardzo niskie ciśnienie. To wszystko powoduje, że nawet bardzo ciężkie przedmioty, dachy budynków są podrywane do góry. W naszym klimacie trąby nie powinny dziwić, zdarzały się nawet tornada - jak na przykład 20 lipca 1931 roku w okolicach Lublina - Na szlaku o długości około 20 kilometrów wiatr osiągał prędkość 296 do 522 kilometrów na godzinę. Budynki o murach o grubości pół metra zostały zniszczone, konstrukcje stalowe zostały powyginane, poprzewracane załadowane wagony kolejowe - przypomina Grażyna Bebłot. Też 20 lipca ale 2007 w rejonie Częstochowy przeszła groźna trąba, rok później 15 sierpnia 2008 połączyło się kilka trąb uderzając z siłą tornada i pustosząc pas o szerokości blisko kilometra.

Wyładowania na minutę nad Polską - w godzinach między 11.45 a 13.45W nocy burze dotrą na wschód kraju.

W nocy z piątku na sobotę na zachodzie Polski front już minie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie duże, z postępującymi od zachodu większymi przejaśnieniami. Będzie dalej padać, a front burzowy przechodzić będzie nad wschodnią połową kraju. Prognozowana wysokość opadu w burzach to 15-30 mm. Temperatura minimalna - 11-14 stopni, cieplej na krańcach południowo-wschodnich, do 16 st.

Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty,a na wybrzeżu dość silny i silny (35-45 km/h), a w porywach nawet do 75 km/h.W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W sobotę będzie wietrznie i chłodniej.

W sobotę zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, tylko na północnym wschodzie Polski przewidywane są przelotne opady.

Temperatury wynosić będą od 16-19 st. na północnym wschodzie, do 24 st. na zachodzie, a na wybrzeżu około 19 st. Wiatr umiarkowany, na północy kraju może być dość silny, miejscami silny i porywisty, w porywach do 80 km/h.

Front, który przechodzi nad Polską dotknął wcześniej zachodnią Europę. Gwałtowna nawałnica spowodowała zawalenie sceny na festiwalu muzycznym Pukkelpop w Belgii. Zginęło 5 osób.

Zobacz aktualną prognozę na pogoda.gazeta.pl.

Komentarze (94)
Zaloguj się
 • dybko2

  Oceniono 1 raz 1

  Czym dłużej czytam te wypowiedzi ,tym bardziej jestem przekonany że zwolennicy Jarosława wywodzą się ze staropolskiego szczepu WYCIĄGNIĘTA ŁAPA

 • dybko2

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Tusk zrób Pan cos z tymi nawałnicami ,powodziami i innymi klęskami!!!!!! Zrób Pan, bo Bóg nas chyba nie lubi.Na marginesie do lato-zima .Moja córka w tym wieku też była dyrektorem .Uczyła się i pracowała i w wieku 32 lat miała wystarczającą ilość lat praktyki.Więc radzę ci się brać do roboty a nie szczuć !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 4 razy 2

  Gwałtowne burze z nawałnicami, to z całą pewnością wina PO i "Tuska" osobiście, ach, te ich zaniedbania i lenistwo! I Ty to Boże widzisz, i nie grzmisz? Ach - przepraszam, grzmiałeś przecież podczas tych burz - z pewnością przeciwko polityce "Tuska"!!!

 • lato-zima

  Oceniono 4 razy -2

  Mam super temat na pierwszą strone gazet

  Prezesem MPK Lublin został 32 letni członek PO

  wymagania dla kandydatów to min:
  wyzsze wykaształcenie i 10 letni staż pracy

  to chyba ten cud o który nam obiecywano !

 • 03halina15

  Oceniono 1 raz -1

  Tusk z Bulem twierdzi ,ze to wina Kaczynskiego , a nie uwaza

 • szabepio

  Oceniono 5 razy 5

  kaczor uważa że powodzie, trąby powietrzne, burze itd to wina Tuska. I taki człowiek był kiedyś premierem. Wstydzę się za Polskę !!! A inni się z nas śmieją, naprawdę!!!

 • donek.com

  Oceniono 5 razy -5

  była taka historia kiedyś - mały Bronek dostał koljeną gałę z dyktanda i pani w podstawówce się go pyta: "Brońciu, co ty masz zamiar robić w życiu, przecież ja musze stanąć na głowie, żeby cię przepuścić do następnej klasy, a robię to tylko dlatego, że wiem, że sam sobie, Broneczku, nie poradzisz w życiu!" Na to Bronek mówi: "Ja proszę panią to bede prezydentem i nie bede musiał ani pisac umieć ani liczyć, bo prezydent to tylko pod żyradolem se siedzi i nic nie robi!"

 • rowno

  Oceniono 5 razy 3

  donek.com
  zapomniałeś wziąć lekarstw??? A może na przepustkę cię wypuścili?

 • donek.com

  Oceniono 7 razy -5

  NA Antaktydzie lody się topią, a w Polscy lody się kręci... Takze nasz rząd ma ogromny wkład w ratowanie klimatu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje