Burze nad Polską: co najmniej dwie ofiary. W nocy b. silny wiatr [ZOBACZ MAPY i ZDJĘCIA]

19.08.2011 11:01
Burza nad Gdynią

Burza nad Gdynią (Fot. Paweł Radzewicz)

Nad Polską przeszły silne burze. Co najmniej dwie osoby nie żyją. W Warszawie piorun uderzył w drzewo i zerwał gałąź która śmiertelnie uderzyła przechodzącego mężczyznę. W Wielkopolsce prawdopodobnie piorun uderzył w 16-latka. W całym kraju strażacy maja setki interwencji. Burze pozrywały dachy, zalane są ulice i budynki. Opady deszczu i gradu, połączone z bardzo silnym wiatrem trwały całą noc.
O wypadku śmiertelnym w Warszawie poinformowało Polskie Radio: - Mężczyzna został uderzony gałęzią. Poniósł śmierć na miejscu - powiedział Marek Kwasiworski z wojewódzkiej straży pożarnej. - Burza w stolicy łamała drzewa. Mamy dużo interwencji - dodają strażacy.

Do drugiego śmiertelnego wypadku doszło w miejscowości Charbowo (powiat gnieźnieński). Przez ponad godzinę lekarze reanimowali chłopaka, który podczas burzy naprawiał dach domu babci. Prawdopodobnie zginął od uderzenia piorunem

Powyrywane dachy, podtopione ulice

Z kolei na warszawskim Targówku, silny wiatr przewrócił rusztowanie. Uszkodzonych zostało pięć aut, na szczęście nikt nie ucierpiał.

W Klicach w gminie Regimin, wichura zerwała z domów dachy, w Gąsocinie (gmina Sońsk) drzewo przewróciło się na budynek mieszkalny, na szczęście wypadkach nikt nie ucierpiał - informuje Polskie Radio. W powiecie ciechanowskim strażaków wzywano ponad 20 razy, głównie do usuwania drzew tarasujących drogi oraz do wypompowywania wody z zalanych posesji i ulic. - Sytuacja już się normalizuje - powiedział oficer dyżurny straży.

- W podwarszawskiej gminie Stare Babice nie ma prądu - napisał czytelnik na Alert24.ZOBACZ ZDJĘCIA BURZY NADESŁANE NA ALERT24 >>

Mapa google z nałożonym obrazem satelitarnym zachmurzenia z godz. 12 - wyraźnie widać zbliżający się do Polski frontIMGW: Dzień ciepły, ale burzliwy. Gwałtowne wichury.

Jak informuje IMGW, burze nad krajem będą przemieszczać się z zachodu na wschód. W ciągu dnia wzrastało stopniowo zachmurzenie do dużego, z przelotnymi opadami deszczu i burzami, przemieszczającymi się z zachodu na wschód. Miejscami padać będzie grad, lokalnie możliwe są nawałnice. W burzach spaść może 20-40 mm wody.

Do końca dnia jedynie na południowym wschodzie kraju nie będzie padać. Temp. maksymalna wyniesie od 23 do 25 stopni Celsjusza na zachodzie kraju, do 31 st. na południowym wschodzie, a nad morzem 21-24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunku południowego. W czasie burz porywy wiatru mogą wynosić do 90 km/h.

Mapa ostrzeżeń pogodowych IMGW - kolor żółty - niebezpieczne zjawiska pogodowe utrudniające działalność. Pomarańczowy - znacznie utrudniające działalnośćMogą pojawić się trąby powietrzne

Jak pisze Daria Klimza - Stępień, reporterka TOK FM, mogą też występować trąby powietrzne i chociaż pewności nie ma, warto zachować ostrożność. - Trąby są związane z wypiętrzonymi chmurami cumulonimbus. Im ciemniejsza chmura, im wyższa tym bardziej gwałtowne procesy zachodzą. I te trąby powstają najprawdopodobniej w środkowej części chmury, powstają nagle, więc nie sposób ich przewidzieć - wyjaśnia Grażyna Bebłot z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Katowicach .

Prędkości wiatru są bardzo duże. W środku leja panuje bardzo niskie ciśnienie. To wszystko powoduje, że nawet bardzo ciężkie przedmioty, dachy budynków są podrywane do góry. W naszym klimacie trąby nie powinny dziwić, zdarzały się nawet tornada - jak na przykład 20 lipca 1931 roku w okolicach Lublina - Na szlaku o długości około 20 kilometrów wiatr osiągał prędkość 296 do 522 kilometrów na godzinę. Budynki o murach o grubości pół metra zostały zniszczone, konstrukcje stalowe zostały powyginane, poprzewracane załadowane wagony kolejowe - przypomina Grażyna Bebłot. Też 20 lipca ale 2007 w rejonie Częstochowy przeszła groźna trąba, rok później 15 sierpnia 2008 połączyło się kilka trąb uderzając z siłą tornada i pustosząc pas o szerokości blisko kilometra.

Wyładowania na minutę nad Polską - w godzinach między 11.45 a 13.45W nocy burze dotrą na wschód kraju.

W nocy z piątku na sobotę na zachodzie Polski front już minie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie duże, z postępującymi od zachodu większymi przejaśnieniami. Będzie dalej padać, a front burzowy przechodzić będzie nad wschodnią połową kraju. Prognozowana wysokość opadu w burzach to 15-30 mm. Temperatura minimalna - 11-14 stopni, cieplej na krańcach południowo-wschodnich, do 16 st.

Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty,a na wybrzeżu dość silny i silny (35-45 km/h), a w porywach nawet do 75 km/h.W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W sobotę będzie wietrznie i chłodniej.

W sobotę zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, tylko na północnym wschodzie Polski przewidywane są przelotne opady.

Temperatury wynosić będą od 16-19 st. na północnym wschodzie, do 24 st. na zachodzie, a na wybrzeżu około 19 st. Wiatr umiarkowany, na północy kraju może być dość silny, miejscami silny i porywisty, w porywach do 80 km/h.

Front, który przechodzi nad Polską dotknął wcześniej zachodnią Europę. Gwałtowna nawałnica spowodowała zawalenie sceny na festiwalu muzycznym Pukkelpop w Belgii. Zginęło 5 osób.

Zobacz aktualną prognozę na pogoda.gazeta.pl.

Komentarze (94)
Burze nad Polską: co najmniej dwie ofiary. W nocy b. silny wiatr [ZOBACZ MAPY i ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • szabepio

  Oceniono 5 razy 5

  kaczor uważa że powodzie, trąby powietrzne, burze itd to wina Tuska. I taki człowiek był kiedyś premierem. Wstydzę się za Polskę !!! A inni się z nas śmieją, naprawdę!!!

 • gucio994

  Oceniono 4 razy 4

  Gdyby brać na poważnie ostrzeżenia synoptyków należałoby wyjść na strych i trzymać dach, który za chwilę pewnie zostanie zerwany, bądź siedzieć w kościele i modlić się o najniższy wymiar kary. Mówiąc poważnie to synoptycy powinni powiedzieć prawdę, która jest brutalna. Nie umieją przewidywać burz, nie umieją określić gdzie te burze będą i czy w ogóle będą. Media też histeryzują. Jeśli wiatr zwali jakieś stare drzewo i kogoś przywali, to nie jest apokalipsa, ani armagedon

 • rowno

  Oceniono 5 razy 3

  donek.com
  zapomniałeś wziąć lekarstw??? A może na przepustkę cię wypuścili?

 • kalebas

  Oceniono 5 razy 3

  "piorun uderzył w drzewo i zerwał gałąź"

  Piorun zerwał gałąź... No, no...

 • maracana2014

  Oceniono 3 razy 3

  Do donek.com : Zostaw już to tanie wino bo Ci bardzo szkodzi na mózg !!!

 • nicpon007

  Oceniono 5 razy 3

  Zaraz jak przestanie padać, wyjdzie z nory Hoffman i powie, że to wina Tuska.

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 3 razy 3

  I imigw tradycyjnie wyłączy radary kupione za pieniądze podatników?

 • hr.dracula

  Oceniono 3 razy 3

  Spoko, można jechać na weekend :) Rekomendacja instytucji pod nazwą "Łowcy kóz" jest gwarancją pieknej pogody .

 • pregierz

  Oceniono 3 razy 3

  armagedon nadchodzi !! choooduuuuuu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje