Bieszczady. Dzień Żubra w Lutowiskach

13.08.2011 08:50
Zawody drwali, prelekcje, wystawy oraz całonocny festyn - takie atrakcje przewiduje program "Dnia Żubra", który w sobotę odbywa się w Lutowiskach w Bieszczadach.
"Ważnym wydarzeniem w życiu gminy był powrót żubra w Bieszczady w latach 60. Była to zasługa leśników, myśliwych. Chcemy to wyeksponować i dowartościować tych ludzi" - powiedział dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lutowiskach, Marek Sokół.

Przypomniał, że "gmina Lutowiska, gdzie lesistość przekracza 90 proc., jest jedną z największych obszarowo gmin w Polsce, przy jednocześnie najniższej gęstości zaludnienia". "Na jeden kilometr kwadratowy przypada tutaj 4,5 osoby" - zaznaczył.

"Dzień Żubra" organizowany jest w Lutowiskach od pięciu lat. "Zazwyczaj w każdej edycji imprezy uczestniczyło siedem - osiem tysięcy osób. W tym roku jest podobnie. Oprócz mieszkańców Bieszczad jest sporo turystów" - dodał Sokół.

W Bieszczadach żyje ponad 300 żubrów, z czego większość przebywa na terenie gminy Lutowiska.

Po ponad dwóch wiekach nieobecności, w 1963 r. w Bieszczady sprowadzono pierwsze żubry. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych. Aktualnie znajdują się one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

W Bieszczadach stoją dwa pomniki poświęcone żubrom; jeden znajduje się w Pszczelinach w gminie Lutowiska.(PAP)

Zobacz także
  • Babia Góra i Pasmo Koskowej Góry widziane z polany przed schroniskiem na Kudłaczach Pierwsze oznaki jesieni na Babiej Górze
Skomentuj:
Bieszczady. Dzień Żubra w Lutowiskach
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje