Małopolskie. Obrazy Malczewskich na wystawie w Zakopanem

12.08.2011 19:08
Pochodzące z prywatnej kolekcji, po raz pierwszy prezentowane obrazy jednego z głównych przedstawicieli polskiego symbolizmu, Jacka Malczewskiego, oraz prace jego syna Rafała można od piątku oglądać w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki.
"To wystawa niezwykła, bo prezentująca prywatną kolekcję obrazów ojca i syna, dotąd razem nie pokazywanych" - powiedziała otwierając wystawę szefowa Miejskiej Galerii Sztuki, Anna Zadziorko.

Na wystawie "Ku chwale artysty. Jacek Malczewski. Rafał Malczewski" pokazano 22 obrazy Jacka Malczewskiego, których właścicielem jest prywatny kolekcjoner z Polski, i 10 prac Rafała Malczewskiego pochodzące z zakopiańskich zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

"Magiczne dzieła Jacka Malczewskiego, pełne symboliki malarstwo klasyczne i nowoczesne jednocześnie, pulsujące niezwykłą barwą kolorystyczną, ma wielu miłośników. Wielowarstwowe wątki treściowe i artystyczne sprawiają, że każdy obraz przeżywać można nieskończoną ilość razy" - powiedziała Zadziorko. Zauważyła, że dzieła jego syna stanowią pewne odniesienie do twórczości ojca, a jednocześnie prezentują inną już epokę w malarstwie polskim.

Jednym z obrazów Jacka Malczewskiego prezentowanych w Zakopanem jest akt kobiecy, który artysta namalował jako 22-letni student paryskiego atelier Lehmanna. Kolejnym ciekawym obrazem, którego nikt nie oglądał od lat 20. XX wieku, jest "Salome". Obraz ten, znany jedynie z fotografii i uważany za zaginiony, odnalazł pragnący zachować anonimowość kolekcjoner dzieł Malczewskiego.

Jak zaznaczyła Zadziorko, rzadko zdarza się, aby wystawę tworzyły dzieła sztuki z prywatnej kolekcji. "W Polsce jest niewielu kolekcjonerów, którzy kolekcjonują sztukę z pewną intencją i dużym wkładem pracy badawczej, a każda z prezentowanych prac jest dokładnie przebadana, jej historia - opisana" - wyjaśniła.

Według Zadziorko, nie bez wpływu na twórczość obu Malczewskich pozostawały ich powiązania z Zakopanem. Jacek Malczewski bywał w Zakopanem, gdzie spotykał się z elitą artystyczną ówczesnej Polski. Gościł m.in. w willi pod Jedlami na Kozińcu, gdzie namalował portret Stanisława Witkiewicza. Tutaj też spędził pierwsze wakacje ze swoją przyszłą żoną Marią z Garlewskich.

Jacek Malczewski urodził się w 1854 r. w Radomiu. 17-letni Malczewski przeprowadził się do Krakowa, gdzie uczył się w gimnazjum i został wolnym słuchaczem Szkoły Sztuk Pięknych. Później na prośbę samego Jana Matejki opuścił gimnazjum i studiował tylko w Szkole Sztuk Pięknych. W październiku 1875 r. wyjechał na dalsze studia artystyczne do Paryża.

W 1885 wyjechał do Monachium. W latach 1894-1897 zaczął tworzyć obrazy symbolistyczne. W 1897 był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". W 1912 roku Malczewski został rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i funkcję tę pełnił do wybuchu I wojny światowej. Po roku 1918 powstał cykl obrazów "Moje Życie". Od tego czasu artysta coraz częściej malował autoportrety.

W latach 1923-1926 mieszkał w XIX-wiecznym dworze w Lusławicach, gdzie założył szkółkę malarską dla utalentowanych dzieci wiejskich. W 1923 namalował tryptyk "Mój pogrzeb". Pod koniec życia artysta stracił wzrok. Zmarł 8 października 1929 w Krakowie. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w krakowskim kościele na Skałce.

Do najbardziej znanych dzieł artysty należą m.in.: "Zatruta studnia", "Autoportret w zbroi" i inne autoportrety, "Portret mężczyzny na tle pejzażu", "Wigilia na Syberii", "Melancholia", cykl "Polonia".

W Zakopanem przez wiele lat mieszkał i tworzył syn Jacka Malczewskiego, Rafał urodzony w 1892 r. w Krakowie. W latach 1910-1915 studiował w Wiedniu filozofię, architekturę i agronomię. Po powrocie do kraju kształcił się w krakowskiej ASP i uczył się w pracowni swojego ojca.

"Rafał był już zakopiańczykiem w pełni zakorzenionym pod Giewontem, gdzie mieszkał w latach 1915-1939 i aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym i towarzyskim tego niezwykłego wówczas miejsca" - zaznaczyła Zadziorko.

Rafał Malczewski oprócz malarstwa uprawiał taternictwo, narciarstwo, był też ratownikiem TOPR, dziennikarzem w "Gazecie Zakopiańskiej", "Kronice Zakopiańskiej", "Głosie Zakopiańskim", aktywnym członkiem Stowarzyszenia "Sztuka Podhalańska".

W 1938 roku Rafał Malczewski pozostawił część swoich prac w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wcześniej, ze względu na trudną sytuację materialną, sprzedał do tego samego muzeum wszystkie odziedziczone dzieła swojego ojca. Artysta zmarł w 1965 r. w Montrealu.

Wystawę "Ku chwale artysty. Jacek Malczewski. Rafał Malczewski" w Zakopanem będzie można oglądać do 2 października.(PAP)

Skomentuj:
Małopolskie. Obrazy Malczewskich na wystawie w Zakopanem
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje