Czym latał polski minister? Starymi Jakami. 'To było krępujące'

Janusz Onyszkiewicz przypominał w Poranku TOK FM krępujące sytuacje, związane z lotami starymi Jakami-40. - Było to krępujące, bo trzeba je często tankować - mówił. Dwukrotny minister obrony narodowej przekonywał też o konieczności kupna samolotów dla rządu: - Polska musi mieć samoloty, którymi przedstawiciele państwa mogą latać przez Atlantyk.
Onyszkiewicza wspominał w Radiu TOK FM podróżowanie z rozwiązanym niedawno 36. Pułkiem Lotnictwa. - Oczywiście korzystałem z samolotów tego pułku, ale w zasadzie latałem mniejszymi samolotami Jak-40, które wydawały się bezpieczne, tylko wiekowe - odpowiadał były minister obrony narodowej. - Było to krępujące, bo trzeba je często tankować - mówił były szef MON.

Tłumaczył też, że za granicą częste tankowanie było tłumaczone faktem, że ze względu na obecność szefa MON na pokładzie samolot musi być zawsze zatankowany do pełna. - Może gdzieś nie da się wylądować i trzeba lecieć dalej, więc musi być duży zapas paliwa - doprecyzował poranny gość TOK FM.Dlaczego nie kupiono samolotów? "Nie było dostatecznej odwagi politycznej"

- Nie trzeba było już wtedy kupić nowej floty, której nie trzeba by tak często tankować? - pytał swojego gościa Łukasz Grass. - Trzeba było, ale nikt nie miał dostatecznej odwagi politycznej, żeby tę sprawę do końca ruszyć - ubolewał Onyszkiewicz.

Przyznał, że teraz opinia publiczna daje na wymianę sprzętu przyzwolenie, jednakże dawniej czegoś takiego nie było. - W sytuacji kłopotów budżetowych, gdybyśmy wydali 200 czy 300 mln. dolarów, pojawiłyby się ataki, że pielęgniarki i nauczyciele strajkują, a "ci z rządu" kupują sobie samoloty - tłumaczył Janusz Onyszkiewicz.

Gość TOK FM przekonywał, że rząd powinien kupić własne samoloty zamiast je wynajmować. - Wynajęcie Embarerów to jest rozwiązanie przejściowe, Polska powinna mieć samoloty, którymi najwyżsi przedstawiciele państwa mogą latać przez Atlantyk, do rejonów gdzie toczą się działania wojenne - podsumował Onyszkiewicz.

Więcej o:
Komentarze (10)
Czym latał polski minister? Starymi Jakami. 'To było krępujące'
Zaloguj się
 • alvinnn

  Oceniono 6 razy 6

  biedaczysko z tego onyszkiewicza - tyle się wstydu najadł... może dać mu rentę ?

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 5

  Po kiego diabła ci politycy w ogóle latają? Te wszystkie podróże nie mają żadnego praktycznego przełożenia na jakość efektów ich pracy.

 • johnka

  Oceniono 3 razy 3

  "Polska powinna mieć samoloty, którymi najwyżsi przedstawiciele państwa mogą latać przez Atlantyk, do rejonów gdzie toczą się działania wojenne - podsumował Onyszkiewicz." - hmmm. z Polski przez Atlantyk - czyli do którejś z Ameryk. Dopiero teraz się dowiadujemy gdzie toczą się działania wojenne, w których jest zaangażowana Polska......
  A niektórzy się dziwią dlaczego USA nadal utrzymuje wizy dla Polaków;-)))

 • remo29

  Oceniono 1 raz 1

  Najlepsze było posiadanie pułku wojska służącego do latania samolotami, których nie ma. Bo jeden się rozbił, a drugi zepsuł...
  --
  parada karzełków

 • boni.m

  Oceniono 1 raz 1

  A z kim to Polska prowadzi dzis wojny i planuje je prowadzic, ze potrzebuje kosztowne samoloty dalekiego zasiegu do przewozu swych dygnitarzy?
  lech.keller@gmail.com

 • dziadekjam

  0

  @remo29
  Najlepsze było posiadanie pułku wojska służącego do latania samolotami, których nie ma. Bo jeden się rozbił, a drugi zepsuł."
  ========================================================================
  Ta końcowa fraza skojarzyła mi się z taką historią:
  w Wąchocku miała się odbyć parada dziewic, ale się nie odbyła. Zdenerwowany sołtys woła organizatora.
  - Dlaczego nie było parady dziewic? - pyta wzburzony.
  Panie sołtysie - tłumaczy się organizator z drżeniem w głosie.
  - Jedna zachorowała, a druga powiedziała, że sama nie pójdzie.

 • pumpernik

  0

  A pamiętacie ministrze Onyszkiewicz wasze popisy w Dniu Niepodległości 98 i wysłanie na pewną śmierć dwóch pilotów. Wtedy się nie krępowaliście.

 • nazwa-niepoprawna

  0

  A czemuż to samolotami rejsowymi nie mogą latać?

 • zigzaur

  0

  Dobrze, że minister nie musi jeździć furmanką zaprzężoną w jaki (takie tybetańskie bydło).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX