Coraz więcej studentów medycyny. Przyczyna? Prestiż, rosnące zarobki...

05.08.2011 06:28
PRZEGLĄD PRASY. W ciągu dekady liczba studentów na kierunkach medycznych wzrosła o 350 proc. Obecnie przekracza 133 tys. osób, podczas gdy w 2000 roku było ich 37,7 tys. - informuje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na raport firmy Sedlak and Sedlak.
Według ekspertów, przyczynia się do tego nie tylko wysoki prestiż tej profesji, ale również szybko rosnące zarobki. W ciągu 3 lat średnie wynagrodzenie lekarza z pierwszym stopniem specjalizacji wzrosło z 4 do 7 tys. zł.

Najlepiej zarabia się w prywatnych placówkach. W państwowej służbie zdrowia średnie wynagrodzenie to co prawda ok. 4,5 tys. zł, ale niemal 90 proc. zatrudnionych tam lekarzy przyznaje, że dorabia do pensji. Nikogo nie dziwią więc zarobki rzędu 20-30 tys. zł brutto, a najlepszych specjalistów nawet do 60 tys. zł.

Mimo dużego zainteresowania studiowaniem medycyny, Polska znajduje się w ogonie krajów UE, biorąc pod uwagę liczbę lekarzy przypadających na tysiąc pacjentów. OECD wyliczyła, że w Polsce wskaźnik ten wynosi 2 medyków. Przykładowo w Grecji - 6, w Austrii - 5, we Włoszech i Holandii - 4.

Zobacz także
 • Co zrobić, by nie wyciąć zdrowej nerki? Oznaczyć markerem
Komentarze (26)
Coraz więcej studentów medycyny. Przyczyna? Prestiż, rosnące zarobki...
Zaloguj się
 • pbwem

  Oceniono 7 razy 5

  Druga natura GW czyli manipulacja, zmusza ją do przekłamywania nawet tak niepolitycznych informacji. Wrosła liczba studentów kierunków medycznych, a czytelnik ma wrażenie że kierunku lekarskiego. Tymczasem kierunku lekarskiego nie wzrosła lub wzrosła minimalnie natomiast wzrost studentów kierunków medycznych spowodowany jest tworzeniem nowych kierunków (wiele z nich nie istniało 10 lat temu), np. ratownictwo medyczne.

 • loban1980

  Oceniono 4 razy 4

  do ergosumek: :):):):):):) Współczuję i życzę dużo zdrowia bo się przyda :):):)

 • queserasera

  Oceniono 5 razy 3

  Coraz więcej studentów medycyny. Przyczyna? Prestiż, rosnące zarobki...

  Co za kretyn to wypocił. Medycyna był zawsze najbardziej obleganym kierunkiem studiów. ZAWSZE! Skoro jest więcej studentów, to znaczy, że jest więcej miejsc na studiach a chętnych tyle co zawsze - nieprzeliczone rzesze!

 • laksmana

  Oceniono 3 razy 3

  @ergosumek
  Obyś nie został laureatem nagrody Darwina przez takie poglądy :-)

 • cytrynowydyzio

  Oceniono 3 razy 3

  których nigdy nie dawałeś ale słyszałeś

 • fuchsgs

  Oceniono 6 razy 2

  oje tylko czy to niebędą "fachowcy"typu obecnych magistrów.Dobry lekarz to jeszcze musi mieć powołanie,pasję innym pomóc a nie tylko kasa!!!

 • loban1980

  Oceniono 8 razy 2

  Prestiż zawodu owszem, ale nie w gabinecie i SOR-ach gdzie chamstwo ze strony pacjentów jest na porządku dziennym.
  ............a zarobki owszem ale kosztem 48 godzinnych dyżurów i 3 dniowych nieobecnościach w domu. Nie wspomnę o ogromnej odpowiedzialności w pracy. Poza tym lekarz kończy bardzo ciężkie 6 letnie studia + 1 rok stażu + 6 letnia specjalizacja + do końca kariery szkolenia i kursy...... więc ile ma zarabiać żeby zawistni ludzie na niego nie pluli? 1360 brutto.
  Poza tym te liczby jak już ktoś zauważył nie dotyczą studentów medycyny tylko wszystkich kierunków medycznych tj. analityka medyczna, farmacja, fizjoterapia, kosmetologia, stomatologia, pielęgniarstwo, położnictwo zdrowie publiczne i wreszcie lekarski. Artykuł jest nierzetelny.

  Reasumują: Praca lekarza to nie smarowanie dupy miodem tylko ciężka i obarczona ogromna odpowiedzialnością misja na której lekarz spotyka się często z chamstwem agresją, niewdzięcznością, zarzutami łapownictwa, oskarżeniami, nieuzasadnionymi roszczeniami, smrodem, brudem, narażeniem utraty własnego zdrowia i tak można wymieniać. Więc jeśli ktos uważa, że tak zajebiście jest lekarzem to niech nim zostanie i potem wypowie się na jakimś forum. Zanim lekarz dojdzie do prywatnego gabinetu i dobrych zarobków to wcześniej często musi przejść przez piekło.

 • luba18

  Oceniono 4 razy 2

  Łapówy są tak jak są w każdym innym zawodzie, ja osobiście nie dawałem i nieraz przyłapałem na kłamstwie tych, którzy twierdzili, że dawali (ponoć dużo dawali...). A o niskich zarobkach lekarzy to szkoda dyskutować. Skoro te zarobki są takie niskie to czemu młodzież tak lgnie do tych trudnych i drogich studiów? Samych Samarytan mamy w kraju? Samarytan, którzy potem obrażają sie na ten kraj i jadą sprzątać za granicę. Padło hasło na temat wysokich zarobków wynikajacych z nadgodzin - czy jeśli wzrosłoby zasadnicze wynagrodzenie to lekarze zrezygnowaliby z mozliwości dorobienia i przestaliby pracować 30 godzin na dobę? Na pewno nie. Jest po prostu jak w każdym zawodzie - zdolniejsi i bardziej pracowwici, a może sprytni robią karierę i zarabiają, a średniacy maja jak mają. Znam hydraulików, którzy ledwo wiążą koniec z końcem i takich, którzy nieźle żyją.

 • zeldox

  Oceniono 2 razy 2

  Kolejny nierzetelny dziennikarz pisze od rzeczy. Liczba studentów na "kierunkach medycznych" to nie znaczy że liczba studiujących medycynę na wydziałach lekarskich. Kierunki medyczne to dziś głównie pielęgniarstwo, ratownictwo, nauki o zdrowiu, też fizykoterapia, kosmetologia, fdietetyka itd. Liczba studentów na kierunku lekarskim systematycznie spada. ZArobki lekarzy z I stopniem specjalizacji? Infiormuje uprzejmie nierzetelnego autora, że taki stopień od lat nie występuje w przyrodzie. Został zlikwidowany. Są tylko rezydenci i specjaliści. Skąd się wzięło 7 tydsięcy, Bóg raczy wiedzieć. Literalnie nikt tak nie zarabia. No chyba, że w raporcie brano pod uwagę wielokrotne nadogodziny, pracę na kilku etatach. Wtedy tak. Podstawowe zarobki lekarzy są żenująco niskie. Wyjątek stanowią specjaliści w niektórych dziedzinach zabiegowych, np. medycynie estetycznej, kardiochirurgii, ortopedii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje