Coraz więcej studentów medycyny. Przyczyna? Prestiż, rosnące zarobki...

05.08.2011 06:28
PRZEGLĄD PRASY. W ciągu dekady liczba studentów na kierunkach medycznych wzrosła o 350 proc. Obecnie przekracza 133 tys. osób, podczas gdy w 2000 roku było ich 37,7 tys. - informuje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na raport firmy Sedlak and Sedlak.
Według ekspertów, przyczynia się do tego nie tylko wysoki prestiż tej profesji, ale również szybko rosnące zarobki. W ciągu 3 lat średnie wynagrodzenie lekarza z pierwszym stopniem specjalizacji wzrosło z 4 do 7 tys. zł.

Najlepiej zarabia się w prywatnych placówkach. W państwowej służbie zdrowia średnie wynagrodzenie to co prawda ok. 4,5 tys. zł, ale niemal 90 proc. zatrudnionych tam lekarzy przyznaje, że dorabia do pensji. Nikogo nie dziwią więc zarobki rzędu 20-30 tys. zł brutto, a najlepszych specjalistów nawet do 60 tys. zł.

Mimo dużego zainteresowania studiowaniem medycyny, Polska znajduje się w ogonie krajów UE, biorąc pod uwagę liczbę lekarzy przypadających na tysiąc pacjentów. OECD wyliczyła, że w Polsce wskaźnik ten wynosi 2 medyków. Przykładowo w Grecji - 6, w Austrii - 5, we Włoszech i Holandii - 4.

Zobacz także
Komentarze (26)
Zaloguj się
 • poljack

  0

  I tak większość wyjedzie .

 • laksmana

  0

  @valetudo76
  I mają rację, nie ma lepszego bzykanka jak w akademikach Medyka :)

 • ulcus.rodens

  0

  Co za bzdury ktoś tu spłodził. Najpierw piszą że rośnie zainteresowanie kierunkami medycznymi, a później piszą o lekarzach. Liczba lekarzy nie rośnie, bo ilość miejsc co roku ustala ministerstwo. Rośnie liczba studentów KIERUNKÓW MEDYCZNYCH, czyli dietetyki, rehabilitacji, ratownictwa medycznego czy zdrowia publicznego.

 • swan_ganz

  0

  "Zarobki lekarzy w porównaniu do zarobków (p)osłów to mały pikuś."

  kiedyś jak angielscy parlamentarzyści dopominali się o podwyżkę to uzyli argumentu, ze nalezy im się tyle samo pieniedzy ile średnio zarabia angielski lekarz... Angolom podobno popękały zajady ze śmiechu jak usłyszli o takich finansowych aspiracjach swoich polityków...

 • swan_ganz

  0

  a potem kadzy z nich najczęściej jeszcze przed specjalizacją pojedzie sobie do Niemiec czy Anglii bo przeciez za drobne nie będzie pracował a nam pozostanie pokrycie rachunków za ich polskie studia..

 • valetudo76

  0

  Naoglądali się "Ostrego dyżuru" i myślą, że będą się bzykać każdy z każdym jak w serialu! :D

 • queserasera

  Oceniono 5 razy 3

  Coraz więcej studentów medycyny. Przyczyna? Prestiż, rosnące zarobki...

  Co za kretyn to wypocił. Medycyna był zawsze najbardziej obleganym kierunkiem studiów. ZAWSZE! Skoro jest więcej studentów, to znaczy, że jest więcej miejsc na studiach a chętnych tyle co zawsze - nieprzeliczone rzesze!

 • luba18

  Oceniono 4 razy 0

  do "koban1980" - skoro to wszystkomjest takie BE, to po co sie pchaleś do tego zawodu? Z łapanki, czy z niewiedzy? Ta druga jest w tym zawodzie zupelnie zbędna.

 • pbwem

  Oceniono 7 razy 5

  Druga natura GW czyli manipulacja, zmusza ją do przekłamywania nawet tak niepolitycznych informacji. Wrosła liczba studentów kierunków medycznych, a czytelnik ma wrażenie że kierunku lekarskiego. Tymczasem kierunku lekarskiego nie wzrosła lub wzrosła minimalnie natomiast wzrost studentów kierunków medycznych spowodowany jest tworzeniem nowych kierunków (wiele z nich nie istniało 10 lat temu), np. ratownictwo medyczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje