Raport Millera, dymisja Klicha [MINUTA PO MINUCIE]

ps, prot, PAP, IAR
29.07.2011
A A A
Prezentacja raportu komisji Millera ws. katastrofy smoleńskiej

Prezentacja raportu komisji Millera ws. katastrofy smoleńskiej (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Komisja Millera przedstawiła raport. Tuż po do dymisji podał się minister obrony narodowej Bogdan Klich. PiS niezadowolone jest z raportu. O 19.00 ma rozpocząć się spotkanie prezydenta z premierem i marszałkiem Sejmu. Zapraszamy do czytania naszej relacji minuta po minucie.
Konferencja prasowa premiera Donalda Tuska - OGLĄDAJ >>>
Raport końcowy - ZOBACZ >>>
Załącznik do raportu - ZOBACZ >>>


21:20 Dziękujemy za uwagę oraz komentarze


20:58 Jutro 3 konferencje PiS-u. W Gdańsku będzie m.in. Antonii Macierewicz.


20:39 Na warszawskim Ursynowie powstanie ogród upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej; wstępny projekt zakłada, że zostanie w nim zasadzonych 96 drzew - poinformował burmistrz dzielnicy Piotr Guział. W dzielnicy rządzi lokalny lewicowy komitet w koalicji z PiS-em.


20:27
Główną polityczną i moralną odpowiedzialność ponosi Donald Tusk, o czym, jak sądzę w szeregach PO również wiecie - kończy Brudziński.


20:25 To niehonorowe dla premiera ukrywanie się za plecami ministra - mówi Brudziński. Dodaje, że Tusk chwalił w sejmowych wystąpienia ministra obrony.


20:11 - Ten raport istotę przyczyn katastrofy oddaje. Z tego raportu wynika, że są dwie grupy przyczyn: poważne błędy uczynione u nas i błędy Rosjan - komentuje Janusz Zemke z SLD.


20:06
Gdyby Donald Tusk był człowiekiem honoru podałby się do dymisji od razu po katastrofie. Wielokrotne łamane było prawo przez PO i premiera w stosunku do prezydenta - mówi Brudziński.


20:04 - Ja uważam, że ten raport niczego nie wyjaśnił. Przed nami cały czas te pytania pozostają bez odpowiedzi - dodaje Brudziński.


20:03
Rosjan nie interesowała prawda. Gdyby interesowała nie byłoby kłamliwego raportu MAK. Narracja rosyjska przez raport Millera nie była zakłócona - oskarża Brudziński z PiS.


20:00 Julia Pitera i Joachim Brudziński w TVN24.


19:53 Najważniejsze fragmenty multimedialnej prezentacji raportu szefa MSWiA Jerzego Millera.19:39 - W sprawie katastrofy smoleńskiej wszystkie fakty zostały ustalone. W tej historii postawiono kropkę nad "i" - powiedział Leonid Słuck, wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej


19:21
Rozpoczęło się spotkanie w Belwederze


19:11 W mojej opinii, w tym raporcie zabrakło nazwisk osób odpowiedzialnych za konkretne zaniechania; tak po stronie polskiej, jak i rosyjskiej. Jako osoba reprezentująca jedną ze stron uważam, że te nazwiska powinny być wymienione, tego oczekuje społeczeństwo. Brakowało też wyraźnego zaznaczenia, że strona rosyjska nie współpracowała, a utrudniała postępowanie. Mataczyła, a być może nawet preparowała materiał dowodowy - twierdzi Rogalski.


19:05 - Z całą pewnością raport komisji ministra Millera jest jedną z wersji tego zdarzenia. Według mnie ma charakter tylko informacji o dowodzie, a nie dowodu. Musimy pamiętać, że działania badawcze komisji ministra Millera nie opierały się na pełnym materiale dowodowym. Strona rosyjska po prostu nie udostępniała nam tych materiałów. Wadą tego raportu jest jego szczególne skupienie na stronie polskiej. A na stronie rosyjskiej ta odpowiedzialność spoczywa w bardzo dużej części - komentuje Mecenas Maciej Rogalski, pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, m.in. Jarosława Kaczyńskiego.


19:00
O 19 w Belwederze prezydent Bronisław Komorowski spotka się z premierem Donaldem Tuskiem i marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną - dowiedziała się PAP w Kancelarii Prezydenta.


18:52
W raporcie, w wielu miejscach są nieprawdziwe informacje - zauważa w TVN24 Hofman.


18:49 Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, po konferencji o raporcie Millera.18:42 A tymczasem Sławomir Nowak rzucił na Facebooka zdjęcia z wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego u Baracka Obamy.


18:39 - To negowanie raportu wpisuje się w uprawianą przez PiS politykę, której celem nie jest wyjaśnienie katastrofy, ale dokonanie zmian politycznych. Chodzi oczywiście o głowy. Głowa ministra to za mało, teraz pora na głowę premiera - odpowiada Hofmanowi Paweł Zalewski, eurodeputowany PO.


18:36
To nie chodzi o dymisje pomocnika, tylko wzięcie odpowiedzialność szefa rządu - mówi w TVN24 Adam Hofman.


18:27 Stanisław Żelichowski z PSL przyjął dymisję Klicha z szacunkiem. Jego zdaniem, gdyby doszło do niej po publikacji raportu MAK, która miała miejsce w styczniu br., potwierdziłoby to wersję Rosjan, że właściwie całą winę za katastrofę smoleńską ponosi strona polska. - Byłoby tak: polski minister podał się do dymisji, czyli potwierdzona została słuszność ustaleń MAK; tak zostałoby to odebrane; to nie był dobry moment na dymisję - ocenił Żelichowski.


18:20
Dobrze się stało, że minister Bogdan Klich podał się do dymisji, była ona oczekiwana. (...) Już po tej katastrofie powinien się do niej podać, a jeśli wtedy tego nie zrobił, powinien to uczynić w drugim terminie, kiedy poznał szczegóły zawarte w raporcie komisji Millera - powiedział wiceszef sejmowej komisji obrony, poseł SLD Stanisław Wziątek.


- Niepokoi nas fakt, że pan premier proponuje, żeby obowiązki nowego ministra obrony narodowej przejął pan Siemoniak. Jest osobą, która nie ma żadnego doświadczenia wojskowego, która z wojskiem nie miała nic wspólnego. Jest znawcą mediów, problematyki pr-owskiej, znawcą umiejętnego kreowania wizerunku - dodaje Wziątek.


18:09 Konferencja Bogdana Klicha.18:00
Polska wersja katastrofy pod Smoleńskiem w dużej mierze jest zbieżna z raportem Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego, lecz niektóre wnioski na razie są niezrozumiałe dla MAK-u - oświadczył przewodniczący Komisji Technicznej MAK Aleksiej Morozow.


- Pewne wnioski są dla nas na razie niezrozumiałe, w tym przekonanie, że dowódca statku powietrznego nie miał zamiaru lądować, czy też że obecność w kabinie pilotów osób postronnych, w tym dowódcy Sił Powietrznych Polski, nie wpłynęła na decyzje dowódcy statku powietrznego i stan psychofizyczny załogi - dodał Morozow.


17:56 Wieczorem prezydent ma się również spotkać z premierem.


17:49
Dymisji szefa MON Bogdana Klicha nie należy łączyć z jego winą za katastrofę smoleńską
- mówi rzecznik klubu PO Paweł Olszewski.

W opinii Olszewskiego termin dymisji Klicha jest optymalny. "Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której miałoby się podejmować decyzje personalne przed wyjaśnieniem przyczyn i okoliczności tragedii smoleńskiej" - zaznaczył.


17:40 - To była dobra rozmowa. Komisja była otwarta. Jestem pozytywnie zaskoczona. Jest dla mnie nadal kilka kwestii dość istotnych, ale to są pytania (...) do fachowców, bo ja nie jestem fachowcem w dziedzinie katastrof lotniczych - opisuje spotkanie z komisją Millera Małgorzata Wasserman, córka posła PiS Zbigniewa Wassermana.


17:36 - Raport mówi o tym, że jedną z głównych przyczyn katastrofy było nieprzestrzeganie przepisów, standardów, norm, procedur, przez niektórych żołnierzy. (...) W kwietniu 2008 r. wspólnie z moimi najbliższymi pracownikami podjęliśmy kilkuletnie działania na rzecz poprawy dyscypliny wojskowej - tłumaczył na konferencji Klich.


17:31 Najprawdopodobniej jeszcze dziś były minister obrony Bogdan Klich spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim - ustaliła IAR.


17:14 Cała konferencja Jarosława Kaczyńskiego.17:09 "Granie na emocjach" vs. "Szok, smutne" - zobacz opinie o spocie na naszym profilu


16:58
Jarosław Kaczyński, Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta


16:56
Udało się bardzo głęboko zreformować struktury wojska i udało się znieść pobór i uczynić armię w pełni zawodową - przypomina Bogdan Klich


16:52 Konferencja prasowa wygląda na próbę wybielania się po raporcie. Klich mówi, jak dbał o pilotów z 36 . Pułku.


16:51 Klich tłumaczy, że nie zawinił ws. katastrofy i starał się naprawiać błędy, jakie napotykał w wojsku.


16:50 - Czekałem na ten raport, by potwierdził, że minister obrony narodowej nie uczestniczył w żadnych decyzjach odnośnie przygotowanie tego tragicznego lotu - mówi.


16:48 Konferencja Bogdana Klicha.

Zdecydowałem się na ten krok, bo zdecydowałem, że tak trzeba, Uważam też, że mógłbym być obciążeniem przy wprowadzaniu odpowiednich rekomendacji ze względu na swoje emocjonalne związki z armią po 4 latach wspólnej pracy - mówi o dymisji Klich.


16:46
Rosjanie zgadzają się z głównymi tezami raportu - podają zagraniczne agencje.


16:44 "Oni czekają na prawdę - jesteśmy im to winni" - PiS opublikował spot.


16:42 Dymisja Bogdana Klicha nastąpiła zbyt późno - uważa europoseł SLD i były minister obrony narodowej Janusz Zemke. - Źle zawsze funkcjonuje resort gdzie każdego dnia się czyta na pierwszych stronach czy minister już odszedł, a czy jutro odejdzie. Dobrze, że ten stan zawieszenia się już skończył - stwierdził.


16:40
Mam nadzieję, że Polacy wybiorą Jarosława Kaczyńskiego, bo prawda w tej sprawie pozwoli zbudować normalne relacje z Rosją, pozwoli odzyskać godność na arenie międzynarodowej i honor polskiego żołnierza - komentuje Adam Hofman z PiS.


16:38 - My dzisiaj oczekujemy na werdykt wyborców. Mamy nadzieję, że Polacy za to ukarzą - mówi w TVN24 Girzyński. Już widać, że kampania będzie w dużej części zdominowana przez raport Millera.


16:34 - Lepiej taki gest (dymisja Bogdana Klicha) niż nic, ale to pewnego rodzaju żart (...). Nic nam nie wiadomo o tym, aby ludzie odpowiedzialni za organizację tego lotu, za bezpieczeństwo prezydenta zostali przesłuchani bądź zdymisjonowani. Ta dymisja powinna nastąpić w 2010 r. Niestety z przykrością stwierdzam, że rząd PO-PSL po tak strasznej katastrofie, za którą niewątpliwie ponosi odpowiedzialność polityczną, zdołał dotrwać do końca kadencji - dodaje Beata Gosiewska.


16:33
Mam wrażenie, że jest to próba rozmydlenia odpowiedzialności. Nie wskazuje się odpowiedzialnych (...). Braki w wyszkoleniu zawsze można stwierdzić, natomiast nikt nie dowiódł, że były one przyczyną śmierci naszych bliskich - komentuje Beata Gosiewska.


16:31 Rosjanie robią wszystko, by odwrócić tezy raportu Millera. - Polska strona przyznała, że prezydent Lech Kaczyński jest odpowiedzialny za katastrofę pod Smoleńskiem, gdyż decyzję o miejscu lądowania prezydenckiego samolotu podjęła nie załoga, a szef państwa - pisze na stronie internetowej dziennik "Izwiestija".


16:30
Nie oczekuję politycznej jatki - mówi w TVN24 Jarosław Gowin.


16:28 Doprowadzono do chaosu podczas wizyty prezydenta. Konsekwencją tego chaosu jest katastrofa smoleńska. Potem zabrakło premierowi Tuskowi odwagi, żeby wziąć na siebie odpowiedzialność - mówi w TVN24 poseł PiS Zbigniew Girzyński


16:26 Dokładnie oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego trwało 107 sekund.


16:25 I już po konferencji Jarosława Kaczyńskiego. Wyjątkowo konferencja prezesa PiS trwała zaledwie 2 minuty.


16:24
Odpowiada za to, że nie bronił polskiego honoru na arenie międzynarodowej. Nie spodziewam się już niczego po Donaldzie Tusku. Zabrakło mu odwagi, żeby bronić gen. Błasika i polskich oficerów. Podejmiemy i wyjaśnimy tę sprawę - mówi Kaczyński.


16:23
Premier Tusk nie może wziąć na siebie odpowiedzialności. Próbuje zrzucić ją na pomocników - mówi Jarosław Kaczyński


16:20 Zaraz konferencja prasowa Jarosława Kaczyńskiego. Czekamy z niecierpliwością.


16:19
Załącznik, który nie jest upubliczniony, to ten dotyczący szczegółów sekcji ofiar katastrofy. Nie będziemy publicznie epatować tak makabrycznymi szczegółami - powiedział na zakończenie Tusk.


16:18 Przedstawiciel MAK poinformował, że komitet nie otrzymał jeszcze raportu komisji Millera i nie może go komentować.


16:13 Dziękuję wszystkim - to pierwszy wpis Tomasza Siemoniaka na Twitterze po ogłoszeniu, że przejmie ministerstwo obrony.


16:09 To szkoleniowy raport wojskowych dla wojskowych, co powinni robić. Raport nie opowiada o przyczynach, tylko mówi o skutkach, a mnie skutki nie interesują. Mnie interesuje, kto jest winien śmierci mojego syna, prezydenta i wszystkich osób, które leciały - krytykuje raport Gosiewski


16:09 Jestem rozczarowany raportem komisji Millera, bo obciąża on odpowiedzialnością ludzi, którzy już nie żyją i nie mogą się bronić - mówi Jan Gosiewski, ojciec posła Przemysława Gosiewskiego.


16:08 Nie ma zasady, żeby BOR sprawdzał zagraniczne lotnisko w momencie, gdy gospodarze twierdzą, że lotnisko jest przygotowane - tak Tusk odpowiada na pytanie Anity Gargas.


16:03 Dziennikarz "Gazety Polskiej" pyta o rolę BOR 10 kwietnia 2010 r. na lotnisku w Smoleńsku. - Raport komisji Millera opisuje przyczyny katastrofy, a nie wszystkie inne okoliczności wokół. Oficerowie BOR nie mieli nic wspólnego z zabezpieczeniem lotu - tłumaczy Tusk.


16:00 Premier chce przedstawić prezydentowi raport po jego powrocie z Kaukazu


15:58


15:57
Nie będę teraz rozstrzygał o przyszłości 36. pułku, ponieważ latanie z najwyższymi urzędnikami wojskowymi nie jest jedynym zadaniem tego pułku - mówił Tusk.


15:53 Zdaniem Tuska obciążeniem dla ministra Klicha jest niemożność egzekucji pewnych rekomendacji i przyjmowanie ze zbyt dobrą wolą wniosków z kontroli.


15:51
Postawa opozycji od pierwszych dni po katastrofie smoleńskiej aż do dzisiaj jest skrajnie nieodpowiedzialna. Już kilka dni po katastrofie smoleńskiej pojawiły się najbardziej fantastyczne, groźne, nacechowane złą wolą interpretacje tego zdarzenia, wśród których królowała spiskowa wizja o zamachu - mówił Tusk krytykując postępowanie PiS.


15:48
Jeśli pojawią się dziś lub w przyszłości jakiekolwiek nowe dowody lub fakty, których komisja nie znała, to praca komisji zostanie wznowiona - mówi Tusk. Zdaniem premiera brak wraku nie stanowi przeszkody w badaniu katastrofy.


15:43 Premier tłumaczy dziennikarce TV Trwam, dlaczego przyjęto konwencję chicagowską w badaniu katastrofy smoleńskiej. - Od początku badaliśmy tę katastrofę zarówno jakby to był lot wojskowy, jak i cywilny - mówił.

fot. AG


15:42
Dymisja Bogdana Klicha jest uzasadniona? Głosuj w naszej sondzie


15:40
Nie ma żadnych warunków prawnych, ktore pozwoliłyby na przejęcie śledztwa od Rosjan. Tupolew spadł na terytorium Rosji - mówi Tusk w odpowiedzi na pytanie dziennikarza "Gazety Polskiej".


15:36
Żadne z działań ministra Arabskiego nie zostało zakwalifikowane jako przyczyna katastrofy - stwierdził Tusk.


15:34
"Dymisja przed wyborami - bez sensu" vs. "dymisja powinna być dawno" - na Facebooku trwa gorąca dyskusja o dymisji>>


15:33
PiS i opozycji wystarczy te 5 minut po ogłoszeniu raportu Millera, żeby wygłosić szkodliwe dla państwa polskiego stwierdzenia. Chciałbym, żebyście państwo zwolnili mnie z komentowania tej politycznej nagonki - tak Tusk krytykuje konferencję Macierewicza.


15:31
Sprawa nie jest zamknięta z naszego punktu widzenia. Spodziewamy się reakcji MAK-u - mówi Tusk.


15:28 Kim jest nowy szef MON?
Tomasz Siemoniak to były wicemarszałek woj. mazowieckiego, od 2007 jest sekretarzem stanu w MSWiA. Ukończył studia na Wydziale Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, był też stypendystą Uniwersytetu w Duisburgu. Należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Od 1994 do 1996 był zatrudniony w Telewizji Polskiej, m.in. jako dyrektor Programu 1. W latach 1998?2000 pełnił funkcję funkcję dyrektora Biura Prasy i Informacji w Ministerstwie Obrony Narodowej, a do 2002 zajmował także stanowisko wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej. Od grudnia 2000 do lipca 2002 był wiceprezydentem m.st. Warszawy.

fot. AG


15:27
Nie powiedziałem i nigdy nie powiem, że minister Klich jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską - tak Tusk broni zdymisjonowanego ministra.


15:25
Dymisja szefa MON po raporcie MAK byłaby jedną z głupszych decyzji - premier odpowiada na pytanie, dlaczego Klicha nie zdymisjonowano wcześniej


15:22 Dziennikarze mogą teraz zadawać pytania


15:21 O dymisji Bogdana Klicha mówiło się już od dawna. Ponoć kiedyś zaczynał rozmowę z premierem od pytania, czy nadal jest ministrem. Ministrem obrony był, można powiedzieć, przez przypadek. Do tej roli przygotowywał się Bogdan Zdrojewski, minister kultury, jednak w ostatniej chwili nominację dostał ówczesny eurodeputowany - Bogdan Klich. Tusk ponoć obawiał się zbytniego wzmocnienia popularnego Zdrojewskiego. Klich, jeśli zostanie w polityce, będzie kandydował do Senatu z list PO w Krakowie.


15:20
Od nowego ministra obrony narodowej będę oczekiwał wdrożenia zmian w kierunku poprawienia bezpieczeństwa - mówi Tusk.


15:20
Na miejsce Bogdana Klicha na stanowisku szefa obrony zaproponuję prezydentowi Komorowskiemu Tomasza Siemoniaka - powiedział Tusk.


15:19
Z uznaniem przyjęłam decyzję ministra Klicha i z uznaniem oceniam jego pracę przez ostatnich kilka lat. Rozumiem motywację ministra Klicha. Powiedział, że w tym momencie nie chce stanowić obciążenia dla dalszych działań - mówi dalej Tusk.


15:17
W dniu wczorajszym na moje ręce złożył swoją rezygnację minister Bogdan Klich. Dzisiaj przyjąłem tę rezygnację - powiedział premier Donald Tusk.


15:17 Komisja przedstawiła rekomendację dla różnych instytucji, dzięki którym możemy w przyszłości uniknąć błędów - mówi Tusk - Typ rekomendacji dość wyraźnie wskazuje te obszary, które będą wymagały szybkich i gruntownych działań naprawczych. Mieszczą się w obszarze, za które opowiada ministerstwo obrony - dodał.


15:14 Jest także wskazanie błędów po stronie rosyjskiej. Tego nie było w raporcie MAK - mówi Tusk.


15:13
Możemy już wykluczyć jednoznacznie skrajne opinie ws. katastrofy. Wykluczono celowe działanie osób trzecich, wykluczono zamach, wykluczono też naciski na pilotów. Ustalenia komisji może nie znajdą entuzjastów tez spiskowych i politycznie nacechowanych - mówi Tusk o raporcie


15:12 Jest rzeczą bardzo ważną, żeby istota tego raportu dotarła do nas wszystkich - mówi Tusk


15:11
Muszę wyrazić najwyższe uznanie dla pracy tych wojskowych i cywilnych ekspertów z różnych dziedzin. Pracowali pod niezwykłą presją - mówi Donald Tusk o członkach komisji Millera.


fot. gazeta.pl


15:09 Rozpoczyna się konferencja Donalda Tuska


15:06 Garść wulgaryzmów i udane lądowanie bez zgody wieży. W raporcie komisji Millera możemy przeczytać jakie emocje towarzyszyły lądowaniu polskiego Jak-40 na lotnisku Siewiernyj.


15:03
Raport komisji Jerzego Millera jest wiarygodny, został profesjonalnie przygotowany przez najwybitniejszych polskich ekspertów od badania wypadków lotniczych - ocenił Sławomir Rybicki, brat Arkadiusza Rybickiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.


15:01 Mała dygresja: dziś konferencję prasową miało też francuskie Biuro Badań i Analiz (BEA), badające przyczynę katastrofy airbusa, który w czerwcu 2009 r. spadł do Atlantyku na trasie Rio de Janeiro-Paryż. - Piloci airbusa nie byli dostatecznie wyszkoleni i popełnili błędy w pilotażu, m.in. nie zareagowali prawidłowo w momencie gdy okazało się, że maszyna zaczyna spadać - ujawniło oficjalnie francuskie biuro.


14:52
Po konferencji Donalda Tuska zapowiedziana jest konferencja szefa MON Bogdana Klicha


14:51 Rozpoczynamy transmisję konferencji prasowej Donalda Tuska.
Premiera jeszcze nie ma na sali


14:48
Na 15.45 konferencję prasową zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński


14:45 Lada chwila powinna rozpocząć się konferencja prasowa premiera Tuska


14:45 Wideo-podsumowanie głównych tez raportu Millera możecie zobaczyć TUTAJ >>>


14:34
Myślę, że rodziny są wdzięczne. Ten raport pokazał słabość struktur państwa. Dla mnie to było uderzające: ci piloci pracowali na okrągło, na okrągło... - mówiła siostra posła Leszka Deptuły po spotkaniu z komisją Millera.


14:25 Jest pierwsza reakcja członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej:
Jesteśmy rozczarowani, liczyliśmy na weryfikację sprzecznych doniesień. Na świecie podobne komisje pracują inaczej. Komisja Millera ma związane ręce, bo jest skazana na źródła rosyjskie - tak mówiła Magdalena Merta po spotkaniu z przedstawicielami komisji Millera.


14:22 Gazeta.pl będzie transmitować dla was konferencję prasową Donalda Tuska.


14:19 Wojsko przyznaje: milczeliśmy i tolerowaliśmy bylejakość szkolenia - według "Gazety Wyborczej" atmosfera w armii po prezentacji raportu Millera jest "minorowa", wszyscy spodziewają się rezygnacji na różnych stanowiskach.


14:16
O 14.45 konferencja prasowa Donalda Tuska


14:16 Klich jeszcze dziś powinien być zdymisjonowany - powiedział lider SLD Grzegorz Napieralski


14:15 Te wszystkie błędy i zaniechania mają swoje imiona i nazwiska. Premier powinien wziąć to pod uwagę i zdymisjonować odpowiednie osoby - tak zdaniem reporterki TVN24 Kamili Biedrzyckiej-Osicy politycy komentują raport Millera.


14:12 A oto zdjęcie sprzed około godziny - Anita Gargas na prezentacji raportu komisji Millera. Niestety, komisja nie potwierdziła tez o sztucznej mgle i obezwładnieniu samolotu, jakie lansowała "Gazeta Polska".

fot. AG


14:08 Czekamy na konferencję Donalda Tuska. Czy po prezentacji raportu premier dokona "rzezi w kadrach"?


14:02
Zginęło ponad dziewięćdziesiąt osób i Bogdanowi Klichowi się przez te 15 miesięcy nic nie stało, nikt się go nie zapytał: co on zrobił, żeby przeciwdziałać tego typu patologiom i tego typu tragicznym wypadkom? - powiedział Paweł Poncyljusz z PJN, wzywając do dymisji Klicha.


13:55 Wkrótce konferencja premiera Donalda Tuska. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Tusk czeka do zakończenia spotkania Millera z rodzinami ofiar smoleńskich.


13:53
Są dwie najtrudniejsze decyzje w pracy pilota: pierwsza to "nie lecieć" ze względu na warunki atmosferyczne, a druga to "nie lądować" ze względu na warunki atmosferyczne - komentuje w TVN24 pilot Oskar Maliszewski.


13:45 Kolejne wnioski z raportu Millera: wg dokumentu w trakcie lotu z pokładu Tu-154M przeprowadzono trzy rozmowy satelitarne. Autorzy raportu zaprzeczyli, że rozmowy mogły być przyczyną katastrofy.


13:41
Ewentualna dymisja ministra Bogdana Klicha jest decyzją premiera - mówi rzecznik klubu PO Paweł Olszewski.


13:33 "Jest mocny, ale uczciwy" - tak rosyjskie media komentują raport Millera. CZYTAJ WIĘCEJ >>>


13:28 Swoje zadowolenie z raportu Millera wyraził Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek-Deresz. - Raport ucina wszelkie teorie spiskowe. Uważam, że ta publikacja została przygotowana bardzo merytorycznie, w sposób racjonalny i wyważony. Jestem bardzo zadowolony - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską.


13:26 Póki będą zajmować się tym ludzie, którzy są sędziami we własnej sprawie, nie powstanie raport - komentuje rzecznik PiS Adam Hofman.


13:21 Jak wiadomo jedną z osób odpowiedzialnych za tę katastrofę jest sam szef MSWiA, który nadzoruje komisję - mówi Macierewicz.


13:19
Miller w raporcie dokonał kłamstw zrzucając całą winę na polską załogę - komentuje na konferencji prasowej Antoni Macierewicz z PiS


13:15
Polska bylejakość nałożyła się na rosyjskie bałaganiarstwo - tak szef klubu PSL Stanisław Żelichowski komentuje raport Millera.


13:10


13:08 Minister Jerzy Miller wraz z członkami komisji udali się na spotkanie z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej.


13:07 Protokół wojskowy z prac komisji na razie jest tajny, ale będzie przekazany 36. pułkowi i szefowi MON. Mają oni 2 tygodnie na odniesienie się do protokołu - to ostatnie słowa Millera. Wg nieoficjalnych informacji to w protokole znajdują się nazwiska osób, które mogły przyczynić się do katastrofy.


13:04 Konferencja dobiegła końca, ale Andrzej Stankiewicz z "Newsweeka" nie poddaje się i dalej zadaje pytania. - Zbyt długo czekaliśmy na ten raport. Rodziny poczekają jeszcze te 15 minut - argumentuje.


13:03 Pytanie do płk Grochowskiego nt. kontroli, jaką przeprowadzał w 36. pułku w 2008 roku.
- Tak, przeprowadzałem kontrolę. Miałem wtedy wiele uwag - odpowiada Grochowski.


12:59 - Z raportu wynika, że, mówiąc wprost. w 36. pułku fałszowano niektóre statystyki. Czy w związku z tym po państwa raporcie będą złożone zawiadomienia do prokuratury przeciw jakimkolwiek osobom? - pyta jeden z dziennikarzy.
- Bardzo szybko dostaniemy prośbę od prokuratury wojskowej o udostępnienie naszych dokumentów. W związku z tym nie będziemy kierować naszych wniosków - odpowiada Miller.


12:56 Czas na dwa ostatnie pytania


12:56 Rosyjski dziennikarz pyta ponownie: Czy polska komisja zajmowała się alkoholem we krwi gen. Błasika?
Nie, nie wyjaśniała tego, bo to wy przeprowadzaliście sekcję gen. Błasika - odpowiada krótko min. Miller.


fot. AG


12:54
Czekają też na nas rodziny ofiar. Umówmy się, że o 13 zakończymy konferencję i po spotkaniu z rodzinami będziemy do państwa dyspozycji - mówi Miller.


12:50 Przypomnijmy: raport Millera obalił jeden ze "smoleńskich mitów" - o gwałtownej kłótni kpt. Arkadiusza Protasiuka z gen. Andrzejem Błasikiem przed wylotem do Smoleńska. CZYTAJ WIĘCEJ >>>


12:48 Zaakceptowanie raportu przez premiera oznacza koniec prac komisji - informuje Miller.


12:48 Komisja nie zajmuje się kwestią odpowiedzialności kogokolwiek, w szczególności Ministra Obrony Narodowej - mówi Miller.


12:40 Mamy już pierwsze komentarze polityczne nt. raportu komisji Millera. Na początek wypowiedź pewnego posła PSL:


12:36
Nie ma jednej przyczyny. Jest splot okoliczności, które doprowadziły do katastrofy - to odpowiedź Millera na kolejne pytanie.


12:34
Przewóz najwyższych osób w państwie zawsze obarczony jest presją. Natomiast my wykazaliśmy, że nie było presji bezpośredniej. Nikt na siłę nie kazał tym ludziom lądować - odpowiada członek komisji. Jego zdaniem piloci pułku potrafią sobie radzić psychicznie z presją


12:33 Ale dziennikarze nie odpuszczają. Dziennikarka TVN24 pyta czy sama obecność Błasika w kokpicie mogła wywierać presję psychologiczną na pilotów.


12:32 Generał Błasik nie wpływał na decyzje załogi - powtarza po raz kolejny min. Miller.


12:31
Dlaczego w raporcie nie zabrzmiało ani razu nazwisko gen. Błasika i dlaczego nie ma informacji o alkoholu w jego krwi? - pyta rosyjski dziennikarz.


fot. TVP Info


12:29 Ciekawy komentarz na stronie związanego z "Gazetą Polską" portalu niezalezna.pl.

fot. niezalezna.pl


12:25
Lotnisko w Smoleńsku było nieczynne, ale Rosjanie zagwarantowali, że będzie ono przygotowane - mówi Lasek


12:24 Nie badaliśmy przyczyn katastrofy pod kątem, czy leżą po polskiej czy rosyjskiej stronie - mówi Miller w odpowiedzi na kolejne pytanie.


12:19


12:16
Trzymajmy się praw fizyki. Wystarczy z taką prędkością jechać samochodem i napotkać brzozę. Może to pan sam sobie sprawdzić - odpowiada Miller.


12:14
Kolejne pytanie osoby z "Gazety Polskiej": - Czy cienka brzoza jest w stanie przeciąć kawałek metalu? Jak ma się fakt brzozy do totalnej destrukcji samolotu w locie? Przecież są świadectwa, że tupolew gubił części i płyny techniczne przed zderzeniem - mówi


fot. TVP Info


12:07 - Komisja się nie myli. Dwóch silnych wstrząsów nie zanotowały żadne czytniki - odpowiada Miller.
Kolejny członek komisji, że samolot do chwili zetknięcia z drzewem był sprawny.


12:05
Czy może nas pan zapewnić, że na pokładzie tupolewa nie doszło do dwóch silnych wstrząsów? - pyta dziennikarz "Gazety Polskiej". Wytyka też, że Anodina w raporcie MAK podkreśliła, że na wysokości 15 metrów doszło do awarii głównego komputera


12:04 - Czy były osoby niepożądane na wieży kontroli lotów w Smoleńsku? - pyta kolejny dziennikarz.
- Osoby znajdujące się na wieży wykonywały obowiązki zgodnie z przepisami obowiązującymi w Federacji Rosyjskiej. Zmieniające się warunku atmosferyczne zaskoczyły tę grupę. Część działań kierownika lotu przejął dowódca wieży - odpowiada członek komisji.


12:01 Nie ma materialnego dowodu na przyciśnięcie przycisku "uchod" - mówi członek komisji w odpowiedzi na kolejne pytanie. Jedyny ślad to słowa kapitana "odchodzimy".


11:51 Komisja twierdzi jednoznacznie, że samolot był sprawny do samego końca - odpowiada ppłk Benedict.


11:50
Dlaczego komisja kompletnie zignorowała to, co stało się 15 metrów nad ziemią? My wiemy, że doszło wtedy do awarii systemów zasilania - to pytanie Anity Gargas z "Gazety Polskiej".


11:47 W kabinie był dyr. Kazana i gen. Błasik, ale nie ingerowali w przebieg lądowania. Polskie maszyny wielokrotnie lądowały w Smoleńsku, ale w trakcie dobrych warunków atmosferycznych system świetlny i radiolatarnie nie odgrywały takiej roli - odpowiada członek komisji.


11:46 Ile razy polskie samoloty lądowały w Smoleńsku i ile razy strona polska kierowała wnioski o uzupełnienie sprzętu? Czy w kabinie był ktoś postronny? - kolejne pytania rosyjskiego dziennikarza.


11:44


11:43 Zadaniem komisji było zbadanie wypadku lotniczego, a nie badanie 36. Pułku Transportowego - odpowiada Jerzy Miller i kieruje dziennikarza do dowódcy 36. pułku.


11:40 W świetle błędów w szkoleniach załogi czy w ogóle możliwe jest latanie teraz na Tu-154M - pyta dziennikarz "Naszego Dziennika"


11:39
Jest pan w błędzie. Nikt z członków komisji nie przygotował lotu ani nie szkolił załogi. Nikt nie był sędzią we własnej sprawie - odpowiada Miller rosyjskiemu dziennikarzowi.


11:37
W komisji biorą udział ludzie, którzy brali udział w przygotowaniu lotu. Czy mogli obiektywnie ocenić przyczyny katastrofy? - pyta rosyjski dziennikarz.


11:36 Pytanie zadają rosyjscy dziennikarze


11:35 Pytanie o kluczowe 5 sekund. - Dowódca i tak zadziałał bardzo szybko. Ale tego czasu w ogóle nie powinno być - odpowiada Wiesław Jedynak.


11:31 Skończyła się prezentacja, teraz dziennikarze mogą zadawać pytania


11:30
To nie byli samobójcy. Podjęli decyzję "odchodzimy na drugi krąg" - podkreśla Miller na zakończenie prezentacji.


11:30 Nikt nie ingerował w lot samolotu, nie było środków chemicznych ani jądrowych - powtarza minister Miller.


11:29
Po to wymyślona jest współpraca między samolotem a kontrolerami, żeby jeden drugiego kontrolował. Mylące dane z wieży miały charakter uspokajający. "Jesteście na ścieżce, jesteście na kursie". A oni nie byli - mówi Miller.


11:26 Tekst zbiorczy o wnioskach zawartych w raporcie Millera możecie przeczytać TUTAJ >>>


11:24
Załoga podejmowała właściwe decyzje, tylko nie potrafiła ich właściwie zrealizować. Nie było nawyku jak takie trudne decyzje w trudnych warunkach atmosferycznych realizować - stwierdza Miller


fot. Agencja Gazeta


11:22
Często wymieniamy dwie daty: 7 kwietnia i 10 kwietnia. Porównywaliśmy te dwa loty. Czym się różniły te loty? Ten sam samolot, skład załogi częściowo ten sam, te same szkolenia, to samo lotnisko. Jedna drastycznie różna sytuacja: szczególne warunki atmosferyczne 10 kwietnia - mówi Jerzy Miller.


11:19 W raporcie i załącznikach komisji Millera opublikowanych na stronach MSWiA nie ma zapisu rozmów z kokpitu


11:19 Grochowiak rozpoczął przedstawianie 45 zaleceń


11:13 Przyczyny wypadku przedstawia Mirosław Grochowski. - Bezpośrednią przyczyna wypadku było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania przy nadmiernej prędkości opadania - mówi.


11:12 Agencje, które opisują wnioski z polskiego raportu zwracają uwagę przede wszystkim na wątek rosyjski. Złe oświetlenie na lotnisku i błędy popełnione przez kontrolerów lotu przyczyniły się do katastrofy samolotu z polskim prezydentem na pokładzie - donoszą Reuter, AP i AFP.
AP pisze, że raport komisji Millera ma duże znaczenie, bo zwraca uwagę na błędy Rosjan, podczas gdy raport MAK zrzucał winę na Polaków.


11:11 O prezentacji raportu Millera piszą też zagraniczne media:


11:10
Trzeba wyraźnie powiedzieć, że to nie drzewo było za wysokie, ale samolot był w niewłaściwym miejscu - mówi Wiesław Jedynak.


11:09 Jak pracowała komisja Millera


11:07 Komisja przedstawia kluczowe 5 sekund, które upłynęły pomiędzy komendą "odchodzimy", a realizacją czynności. Dowódca statku potrzebował tyle czasu, żeby zorientować się, że przycisk automatycznego odejścia nie zadziałał.


11:05
Dowódca powiedział "Odchodzimy" na wysokości 39 metrów nad ziemią. Było już wtedy za późno - stwierdziła komisja Millera.


11:03 W tym miejscu, gdy załoga przecina wysokość 100 metrów powinna odejść na drugi krąg - mówi Jedynak


11:01 Przyjęcie wskazań radiowysokościomierza było brzemienne w skutki - mówi Jedynak.


10:56 Teren wokół lotniska w Smoleńsku nie był płaski - załoga powinna korzystać z wysokościomierzy barycznych - stwierdza Jedynak


10:55 W raporcie Millera znalazło się kilkadziesiąt zaleceń, m.in. dla kancelarii prezydenta i premiera, Sejmu i Senatu, ministrów obrony i spraw zagranicznych oraz Sztabu Genaralnego WP i Dowództwa Sił Powietrznych.


10:53 Załoga nie była wystarczająco wyszkolona i nie wiedziała, że jeśli na lotnisku nie ma systemu ILS (a tak było w Smoleńsku) niemożliwe będzie wykonanie automatycznego odejścia na drugi krąg - stwierdziła komisja Millera


10:48 Kontroler lądowania przekazał załodze błędne informacje nt. położenia samolotu i utwierdzał ją w przekonaniu, że działa prawidłowo - mówi Jedynak


10:45
Dowódca była bardzo obciążony obowiązkami. Musiał pilotować samolot, prowadzić korespondencję i pełnić część obowiązków nawigatora. Był też stosunkowo niedoświadczony, wcześniej wykonywał loty na dobrze wyposażone lotniska - stwierdza Wiesław Jedynak


10:43 Po katastrofie w obrębie lotniska została przeprowadzona wycinka drzew - poinformowała komisja. Ustalili również, że brzoza, z którą zderzył się samolot, miała wysokości zgodną z normami.


10:41 Komisja przedstawia jakie miejsca w kokpicie zajmowali poszczególni członkowie załogi.

fot. gazeta.pl


10:39 Przed wylotem do Smoleńska nie było kłótni kpt. Protasiuka z gen. Błasikiem - stwierdziła komisja


10:37
Komisja nie stwierdziła nacisków na załogę w celu wymuszenia lądowania


10:36 Raportu Millera jeszcze nie poznaliśmy w całości, ale PiS już go komentuje. Mariusz Błaszczak zapowiedział co prawda, że konferencję, na której poznamy przyczyny katastrofy, będzie oglądał, ale zdanie ma już wyrobione. CZYTAJ WIĘCEJ >>>


10:34
Lotnisko w Smoleńsku nie zapewniało bezpiecznego lądowania samolotu, zwłaszcza przy ograniczonej widoczności. 30 procent lamp było niesprawnych, drzewa mogły zakłócać sygnały z radiolatarni - mówi Lasek


10:33 Tylko technik pokładowy miał ważne uprawnienia do wykonywania lotów - stwierdziła komisja


10:32 Dokumenty komisji Millera są już dostępne na naszej stronie:
Raport końcowy - ZOBACZ >>>
Załącznik do raportu - ZOBACZ >>>


10:29 Na rządowych stronach pojawiły się też angielskie i rosyjskie tłumaczenia raportu i załączników


10:28 Załoga nie spotkała się w przeddzień lotu, nawigator nie miał zapewnionego minimalnego odpoczynku, a przygotowanie do lotu odbyło się w pośpiechu.


10:27
Nadzór nad działalnością Pułku był nieskuteczny i przyczynił się do obniżenia poziomu wyszkolenia załóg samolotu Tu-154 - mówi Lasek


10:26 Lasek mówi teraz o nieprawidłowościach w 36. Pułku: szkolenia prowadzono w pośpiechu i niezgodnie z programem, piloci nie wykonywali lotów treningowych, kontrole techniki pilotowania i nawigowania przeprawadzono niezgodnie z Regulaminem Lotów...


10:24
Instrukcja HEAD zapewnia dowódcy załogi pełną niezależność podejmowania załogi, a wszystkie osoby obecne na pokładzie są zobowiązane podporządkować się jego decyzji - mówi Lasek


10:22 Dysponentem lotu w dniu 10 kwietnia była kancelaria prezydenta RP. Organizatorem lotu był 36. pułk - mówi pilot Maciej Lasek


10:20
Komisja wykluczyła obecność środków trujących, materiałów wybuchowych i substancji promieniotwórczych na pokładzie samolotu - mówi Benedikt.


10:18 Fragment raportu: 3.2.1 Przyczyna wypadku Przyczyną wypadku było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg. Doprowadziło to do zderzenia z przeszkodą terenową, oderwania fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu i zderzenia z ziemią.


10:16 Samolot był sprawny technicznie do momentu zderzenia z ziemią, wszystkie urządzenia działały prawidłowo - mówi Benedikt

fot. gazeta.pl


10:15 Był szereg niedociągnięć w pracy całego zespołu kierującego lotami na Smoleńsku - mowi Benedikt


10:12
Komisja stwierdziła, że system świetlny na lotnisku Smoleński był niesprawny i niekompletny - mówi Benedikt


10:10 Rodzin smoleńskich nie ma na sali, gdzie odbywa się prezentacja raportu
Ku naszemu zdziwieniu wczoraj dowiedzieliśmy się z mediów, że dla rodzin, których jest dosłownie kilka osób, przewidziana jest inna sala. Zostaliśmy zaproszeni na konferencję i chcielibyśmy być tam razem z dziennikarzami - powiedziała Beata Gosiewska przed wejściem na spotkanie.


10:08 Robert Benedikt rozpoczął przedstawianie zakresu treści raportu

fot. gazeta.pl


10:08
Jedynym celem komisji było badanie przyczyn wypadku lotniczego. Komisja w żadnym przypadku nie orzeka o winie i odpowiedzialności - mówi Miller


fot. gazeta.pl


10:07
Raport jest już dostępny w internecie


10:07 Raport zawiera 328 stron, dostępny jest w języku polski, został przetłumaczony na język angielski i rosyjski. 3 wersje językowe są dostępne w internecie - mówi Miller


10:06
Wszyscy członkowie komisji zaakceptowali treść dokumentu. Nie zgłoszono żadnego głosu odrębnego - mówi Miller


10:05
Komisja zakończyła badanie wypadku - mówi Miller rozpoczynając konferencję.


10:04 Jerzy Miller, płk Mirosław Grochowski, ppłk Robert Benedikt, pilot Maciej Lasek, pilot Wiesław Jedynak i inżynier Piotr Lipiec - to oni zaprezentują raport.


10:03 Pięciu członków komisji zasiadło za stołem


10:02
Minister Jerzy Miller wchodzi na salę


10:00 Prezentację raportu Millera możecie oglądać na żywo TUTAJ >>>


9:53 Organizacja w kprm bardzo taka sobie... teraz zepsuł się xray BORu - pisze na Twitterze dziennikarz Polsatu Tomasz Machała.

fot. Twitter.com/ Tomasz Machała


9:50 Prezentacja raportu rozpocznie się już za 10 minut. Potrwa kilka godzin. Po prezentacji premier Donald Tusk zapowiedział konferencję prasową


9:33 Sala, w której odbędzie się prezentacja raportu Millera, stopniowo wypełnia się ludźmi.


9:20 Przed kancelarią premiera pojawiła się niewielka grupka protestujących, którzy trzymają w ręku zdjęcia wraku Tu-154M - donosi TVN24.


9:13
Jeśli Minister Klich nie odpowiada politycznie za śmierć 20 najwyższa rangą oficerów w kartastrofie CASY i nie wyciagnięcie z tego żadnych wniosków, jeśli nie on odpowiada politycznie za to, że rozbił się samolot z prezydentem na pokładzie i zginęło wielu polskich dowódców, to kto? - komentował dziś w TOK FM Dariusz Rosiak.


9:03 Na prezentacji raportu nie będzie też Małgorzaty Szmajdzińskiej. - Nie jest mi to potrzebne do niczego, nie chcę brać udziału w tym show - mówiła w TVN24.


8:58 Raport Millera ma nie zawierać nazwisk. Mimo to od kilku dni spekuluje się, że po jego prezentacji do dymisji poda się szef MON Bogdan Klich.


8:52
Międzypaństwowy Komitet Lotniczy jest gotów skomentować wnioski polskiej komisji dotyczące przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem - poinformowała agencja ITAR-TASS.8:48 Komisja ma zadanie arcytrudne także dlatego, że poniekąd jest sędzią we własnej sprawie - pisze dziś Bogdan Wróblewski w "Gazecie Wyborczej". O tym, na co czekamy w raporcie możecie przeczytać TUTAJ >>>


8:40
Komisja pracowała w warunkach niesłychanego nacisku na terminowość. Gdyby miała jeszcze pół roku - rok, wyniki byłyby znacznie bogatsze - mówił dziś w TOK FM prof. Marek Żylicz, ekspert prawa lotniczego, członek komisji Jerzego Millera.

Czy zdaniem prof. Żylicza możemy poznać to, co działo się na pokładzie Tupolewa? ZOBACZ >>>


8:33 Ewa Kochanowska powiedziała wczoraj, że czuje się upokorzona, ponieważ na prezentację raportu została zaproszona e-mailem.


8:26 Na dzisiejszej prezentacji raportu komisji Millera będą niektórzy członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, m.in. córka Zbigniewa Wassermanna - Małgorzata, żona Przemysława Gosiewskiego - Beata, syn Macieja Płażyńskiego - Jakub i żona Janusza Kochanowskiego - Ewa.
W spotkaniu nie zamierza uczestniczyć m.in. Paweł Deresz i Izabella Sariusz-Skąpska. Mają oni żal, że raport nie został najpierw pokazany rodzinom.


8:17 Antoni Macierewicz ogłosił wczoraj - powołując się na eksperta z USA - że przyczyną katastrofy smoleńskiej były "dwa wielkie wstrząsy". Nie wyjawił ich natury. CZYTAJ WIĘCEJ >>>


8:13 22 czerwca parlamentarny zespół pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza zaprezentował "Białą Księgę" ws. katastrofy smoleńskiej. - Polscy piloci celowo byli sprowadzani na śmierć - stwierdził Macierewicz. Zespół oskarżył kontrolerów lotu o szereg błędów, m.in. okłamywanie polskich pilotów i złamanie prawa (niezamknięcie lotniska mimo fatalnych warunków pogodowych). - Samolot został obezwładniony 15 metrów nad ziemią, został celowo sprowadzony w śmiertelną pułapkę - mówił Macierewicz podczas prezentacji. Po katastrofie Rosjanie mieli świadomie niszczyć dowody i dewastować wrak prezydenckiego tupolewa.
Macierewicz oskarżył też polskich polityków o świadome umniejszanie rangi wizyty prezydenta w Smoleńsku.
Naszą relację na żywo z prezentacji "Białej Księgi" PiS możecie przeczytać TUTAJ >>>


8:07 Pierwszym oficjalnym dokumentem, który wyjaśniał przyczyny katastrofy smoleńskiej był raport MAK. Według niego bezpośrednie przyczyny katastrofy smoleńskiej to: nieodejście od lądowania mimo złych warunków, nieuwzględnienie komunikatów TAWS oraz presja na załogę. Pełen raport gazety.pl nt. raportu MAK możecie przeczytać TUTAJ >>>
Raport MAK był krytykowany przez polskich przedstawicieli. Premier Donald Tusk uznał go za niekompletny. Jego zdaniem w raporcie brakowało wątków dotyczących błędów popełnionych przez kontrolerów lotów z lotniska Siewiernyj w Smoleńsku oraz warunków panujących na samym lotnisku.


8:03 Przypomnijmy tło wydarzeń: 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym przedstawiciele najwyższych władz państwa polskiego. Na pokładzie prezydenckiego Tu-154M byli m.in. prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent Polski na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, członkowie rodzin katyńskich, posłowie i senatorowie, oraz oficerowie BOR. Pełen raport nt. katastrofy smoleńskiej możecie przeczytać TUTAJ >>>

fot. AP


8:00 Witamy czytelników, rozpoczynamy naszą relację na żywo


Komentarze (560)
Zaloguj się
 • xxx.ja

  Oceniono 35 razy 31

  ja jak pisze pismo i mój szef stoi za mna to się juz denerwuję a co miali powiedziec Ci biedni piloci????

 • forumowasciema

  Oceniono 42 razy 28

  "W kabinie był dyr. Kazana i gen. Błasik, ale nie ingerowali w przebieg lądowania."

  jasne.
  podawali chłodzone napoje pilotom.

  ...aleście gniota wyprodukowali, panowie.

 • jaaja

  Oceniono 34 razy 28

  Weź mi Macierewicz wyjaśnij tylko jedną rzecz, czemu ci piloci próbowali podejścia w tych warunkach? No bo przecież nie dlatego że wieźli buca który koniecznie musiał być w danym miejscu o danej godzinie i potrafił już wcześniej wywierać presję na normalnie myślących ludziach grożąc im konsekwencjami.
  Gdyby wieźli kilka kontenerów chińskich zabawek to by nawet nie podchodzili, tylko wylądowali gdzie się da a przesyłkę dalej dowieziono by drogą lądową.

 • turecky

  Oceniono 35 razy 25

  rosyjski burdel + polski burdel = katastrofa

 • hajaszek

  Oceniono 30 razy 24

  Ustalenia raportu:
  10:22 Dysponentem lotu w dniu 10 kwietnia była kancelaria prezydenta RP. Organizatorem lotu był 36. pułk - mówi pilot Maciej Lasek

  O ile dobrze pamiętam to prezydentem w dniu 10 kwietnia był Lech Kaczyński. - mówi Hajaszek
  Wiec zrzucanie winy na Tuska za katastrofę to są chore majaczenia zwolenników PiS.

 • marekg12

  Oceniono 29 razy 23

  Dlaczego nie ma zapisu rozmów z kokpitu
  W kabinie był dyr. Kazana i gen. Błasik, ale nie ingerowali w przebieg lądowania, to ku... po co tam byli?

 • yani-51

  Oceniono 21 razy 19

  jarus,,,,jakim trzeba byc s.k.u.r.w.i.e.l.e.m,,,zeby samemu wyslac brata,bo to dobrze
  mialo wygladac przed wyborami,

  a dzis ,,,,szukac wszedzie W I N N Y C H,,,,,

  i ty masz sie za katolika...szanowanego polityka,,?
  jestes zwyklym gnojkiem,,,,,,zapamietaj to sobie

 • rosomak_1

  Oceniono 20 razy 18

  EEE tam! Nikogo nie rozstrzelali, nikogo nie ukamienowali - Prezes będzie zły, jego podnóżki typu Hofman z wiernopoddańczym obwisłym jęzorkiem patrzą służalczo na Wielkiego Brata a reszta normalnego społeczeństwa ma to głęboko w dupie. I patrzy na ten cyrk z zażenowaniem, rozbawieniem , zniesmaczeniem, niecierpliwością i politowaniem.

 • snurfik

  Oceniono 20 razy 18

  A pislamisici w kolko jak mantre "brzoza to... brzoza tamto...brzoza siamto..." - nie pijcie juz tyle tej "brzozowej"....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje