Sejm o incydencie na Jasnej Górze: utrudnianie pracy mediom godzi w wolność słowa

26.07.2011 14:34
Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę (Fot. Piotrek Bednarek / AG)

Utrudnianie pracy dziennikarzom godzi w konstytucyjne normy wolności słowa i prawa do informacji - uznała w przyjętej dziś opinii sejmowa komisja kultury. Posłowie odnieśli się w niej do zajść podczas pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.
Opinię w tej sprawie komisja planowała przyjąć w połowie lipca, jednak wówczas, po protestach posłów PiS, posiedzenie zostało przerwane.

"Mimo upływu 22 lat od zniesienia cenzury ciągle jednak zdarzają się przypadki nierespektowania tych zasad. Ostatnio jednym z przejawów zachowań budzących sprzeciw było agresywne potraktowanie ekipy telewizji Polsat, a także innych pojedynczych dziennikarzy podczas pielgrzymki Rodziny Radia Maryja" - napisano w opinii.

Jasna Góra powinna być wolna od przemocy

Chodzi o wydarzenia z 9 lipca; według doniesień mediów, uczestnicy pielgrzymki mieli zaatakować m.in. ekipę telewizji Polsat - reporterka stacji miała zostać uderzona w twarz.

W dokumencie podkreślono, że zgromadzeni tam wierni nie odpowiadają za zachowanie pojedynczych osób, niemniej do zdarzenia doszło w miejscu i okolicznościach, które w sposób szczególny powinny być wolne od przemocy i politykierstwa.

"Tym większa odpowiedzialność organizatorów i tych uczestników życia publicznego, którzy biernie przyglądają się takim incydentom. Zwłaszcza, gdy te same osoby w innych sytuacjach nie wahają się oskarżać - także na forum europejskim - państwa polskiego i jego władz o zapędy totalitarne i ograniczanie wolności słowa" - brzmi treść opinii.

"Radio Maryja musi stonować emocje"

W dokumencie, który ma zostać przesłany KRRiT napisano także, że komisja oczekuje "od władz Radia Maryja, telewizji Trwam i współpracujących z nimi polityków przestrzegania obowiązującego w Polsce prawa, stonowania emocji budujących atmosferę nienawiści". Ponadto komisja zwróciła się do MSWiA o wprowadzanie regulacji, zobowiązujących organizatorów wszelkich publicznych zgromadzeń do zapewnienia wszystkim dziennikarzom swobody wykonywania zawodu.

W głosowaniu nad przyjęciem opinii nie wzięli udziału posłowie PiS - opuścili salę. Jak mówiła Elżbieta Kruk (PiS), projekt nie opiera się na rzeczywistości, a przyjmując go Komisja staje po stronie jednego nadawcy, przeciwko drugiemu. - Róbcie sobie ten teatr sami - powiedziała posłanka i wyszła.

PiS: "Odetnijcie się od języka z 1968"

Wcześniej komisja nie poparła złożonego podczas poprzedniego posiedzenia wniosku posła Zbigniewa Girzyńskiego (PiS) o odwołanie z funkcji przewodniczącej komisji Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej (PO), która w jego ocenie nie powinna piastować tej funkcji, z powodu swoich publikacji "wpisujących się w antysemicką nagonkę" w marcu 1968 r. Komisja odrzuciła także jego wniosek, by jej prezydium przygotowało w najbliższym czasie stanowisko, w którym "odetnie się od języka i stylu z 1968 r."

15 lipca KRRiT uznała, że zastosowanie siły wobec dziennikarzy i tym samym uniemożliwianie wykonywania przez nich swojej pracy jest "nie do pogodzenia z obowiązującymi w Polsce standardami". Zaznaczyła, że w przypadku imprez o charakterze masowym to na ich organizatorach ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim zgromadzonym, w tym również dziennikarzom.

Komentarze (163)
Sejm o incydencie na Jasnej Górze: utrudnianie pracy mediom godzi w wolność słowa
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 29 razy 25

  Gdy tłuką dziennikarzy na polecenie Rydzyka to dla pisu jest objaw wolności wypowiedzi

 • frankyy

  Oceniono 33 razy 25

  To nie pierwszy przypadek gdy radiomaryjni zwolennicy PISu atakują dziennikarzy.

  Szczególna hipokryzja wykazuje się Rydzyk, który jechał do Brukseli żeby oskarżać Polskę o "totalitaryzm", a sam wprowadza cenzurę na kościelnych imprezach i toleruje przemoc wobec dziennikarzy.

 • douglasmclloyd

  Oceniono 26 razy 20

  Ojciec cenzor nie chce, żeby ludzie wiedzili co robi jego sekta.

 • henius1956

  Oceniono 26 razy 20

  ciemnogrod,zacofanie,sredniowiecze to jest pis z rydzykiem

 • szats69

  Oceniono 23 razy 19

  Nikt tak pięknie nie opuszcza wszelkich posiedzeń jak PiS. PiS widać nie jest zainteresowany uczestniczeniem w państwie demokratycznym, być może należałoby się w takim razie rozwiązać, nieobecni głosu nie mają. PiS ma za nic głosowania, które nie odbywają się po jego myśli i z fochem trzaska drzwiami. PiS dąży do dyktatury - tylko wtedy jest w porządku jeśli wszyscy popierają wizję PiS, w innym przypadku jest teatr, skandal, hańba albo brak wolności słowa.

  Najsmutniejsze jest, że tak wiele osób ich popiera. PiS jest partią antydemokratyczną, nierozumiejącą współczesnego świata, z jego wartością jaką jest świeckość państwa, czy poszanowanie praw mniejszości (homo, Ślązacy) na czele.

 • pis-dorn

  Oceniono 22 razy 18

  gamon Ziobro powinien czym predzej "napisac" list do PE, jak to jego kumple z Rydzem i ciezko pisnietym tow. Jarusiem szanuja freedom of speech!

  PS. - Napisac jest w cudzyslowie, bo ogolnie wiadomo, ze pis-bolszewickie "swiatowce" to analfabeci z marna znajomoscia jezyka rodzimego (deklinacja typu "Donaldu Tusku"), porozumiewajacy sie na codzien jezykiem swojego "guru" czyli belkotliwa wolszczyzna.

 • led2007

  Oceniono 26 razy 18

  Wygląda na to, że pis popiera tłuczenie dziennikarzy i ich kamer... Co za obłuda...

 • teletoobis

  Oceniono 15 razy 15

  Katotalibowie maja moralnosc Kalego ( przypowiastka o krowach). Jak kazdy ruch ekstremistyczny, by nie powiedziec ekskrementalny powinien byc prawnie zakazany jako godzacy w demokracje i szkodliwy, a nawet niebezpieczny dla spoleczenstwa.

 • mamara

  Oceniono 18 razy 14

  Wolność słowa jest tylko wtedy jak ma mówić PiS. O, to tak jak u Lenina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje