Zamach w Norwegii: Za co można nienawidzić Partii Pracy?

- W Norwegii jest teraz realizowany scenariusz z najczarniejszych snów polskiej skrajnej prawicy: rząd ma wyraziście lewicowy program i dąży do pełnej integracji imigrantów. A jednocześnie antyimigranckie partie prawicowe cieszą się dużą popularnością - tłumaczył dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a we Wrocławiu Michał Syska.
- W Norwegii rządzi tam tzw. czerwono-czerwono-zielona koalicja, czyli Partia Pracy z Socjalistyczną Partią lewicy oraz partia centrum agrarną. Koalicja ma wyraziście lewicowy program. Stawia sobie za cel m.in. integrację imigrantów ze społeczeństwem norweskim - tłumaczył w TOK FM Michał Syska, członek reakcji Krytyki Politycznej. I dodał: - Badania z 2009 roku pokazywały, że większość Norwegów wysoko ocenia politykę Partii Pracy i wskazuje, że to najbardziej kompetentna partia jeśli chodzi o politykę wobec imigrantów.

Partia Postępu i wątki antyimigranckie

Prowadząca Komentarze Radia TOK FM Anna Laszuk zapytała gościa programu, czy język manifestu Andersa Breivika jest podobny do frazeologii, jaką znamy z polskiej sceny politycznej, np. w mowie prawicy przeciwko "komuchom"

- Tam partia komunistyczna nigdy nie była silna. Od końca XIX wieku główną i największa partią polityczną w Norwegii jest Norweska Partia Pracy, która długie lata dominowała, sprawując rządy na zmianę z centro-prawicą - powiedział Michał Syska.

- Jaka jest więc w Norwegii kondycja prawicy? - była ciekawa Anna Laszuk.

- Społeczeństwa skandynawskie są przywiązane do państwa opiekuńczego. Nie przekłada się to na wyniki wyborcze. Partie prawicowe cieszą się dużą popularnością, mówią: "też chcemy państwa opiekuńczego, tylko chcemy je reformować". Czytaj: zdemontować - skomentował Syska i dodał:

- W Norwegii najbardziej na prawo jest populistyczna Partia Postępu. Powstała w latach 70. jako oddolny ruch przeciw państwu opiekuńczemu: biurokracji i wysokim podatkom. Wkrótce dołączono do tego wątki antyimigrancie. Np. podczas ostatnich wyborów ta partia przekonywała do siebie plakatem przedstawiającym arabskiego imigranta celującego z rewolweru. Norwegia była bardzo długo krajem narodowościowo homogenicznym - mówił członek Krytyki Politycznej.

Więcej o:
Komentarze (17)
Zamach w Norwegii: Za co można nienawidzić Partii Pracy?
Zaloguj się
 • sher-rif

  Oceniono 3 razy 3

  Ależ bredzisz ulebykolu.Społeczeństwo USA od lat jest wielokulturowe i wyszło mu to na dobre.Problem nie jest kultura arabska lecz "kultura" dżihadyzmu.
  Miał bardzo głęboką wiarę.Tak głęboką,że aż na samym dnie.

 • anton_pl

  Oceniono 5 razy 1

  Za co? może za multi - kulti?, co?

 • mleczanetakrydyny0.1g

  Oceniono 1 raz 1

  bayadera

  a kto tu mówi o strzelaniu do przeciwników? Nie chodzi o to żeby przeciwnika zabić a żeby wygrać wybory i pokazać że potrafi się rządzić lepiej! Przynajmniej w teorii tak to powinno wyglądać...

 • samo_dobro

  Oceniono 7 razy 1

  Lewackosc rosnie wprost proporcjonalnie do odleglosci miedzy miejscem zamieszkania a dzielnica muslimska.

 • swan_ganz

  0

  "Cóż za "obiektywny" "ekspert" przeprowadził "głęboką" "analizę" norweskiej sceny politycznej"

  to że ta "analiza" jest do doopy to w niczym nie przeszkadza bo lemingi nie sa zbyt kumate wiec im tam wszystko jedno byleby tylko wdrukowac im do tych pustych łbów, że zaatakowano partię miłości a to przeciez samo zło...

 • elucidator

  Oceniono 4 razy 0

  @bayadera

  Cierpisz na ciezki przypadek obcesji i manii przesladowczej, wszedzie widzac Zydow, Izrael i syjonistow. Otoz przyjmij durniu do wiadomosci, ze Breivik planowal ta akcje od conajmniej paru lat, zanim wiedzial kto bedzie gdzie, kiedy i dlaczego, oraz jak w dniu zamachow bedzie wygladala sytuacja na Bliskim Wschodzie.

 • rud_aa

  Oceniono 6 razy 0

  Lewica dążąca do pełnej integracji imigrantów.....
  Pytanie- na ile imigranci dążą do pełnej integracji? Potraktujmy to jako pytanie retoryczne.

 • aietes

  Oceniono 4 razy 0

  integracja imigrantów to jakaś mantra. Na razie nie udało się zintegrowaś Rosjan z Czeczenami, Uzbeków z Pasztunami, mieszkańców Somalii, itd, itp.

 • mleczanetakrydyny0.1g

  Oceniono 4 razy 0

  Cóż za "obiektywny" "ekspert" przeprowadził "głęboką" "analizę" norweskiej sceny politycznej...Jest tak "wspaniały" że nie mogłem sobie odpuścić skomentowania go w cudzysłowie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX