Selector Festival: Haniebna profanacja Krakowa?

06.06.2009
Selector Festival: Koncert Dizzeego Rascala

Selector Festival: Koncert Dizzeego Rascala (Fot. Mateusz Skwarczek / AG)

W przededniu 30. rocznicy pierwszej papieskiej pielgrzymki na Błoniach wystartowała pierwsza edycja Selector Festivalu. Nieopodal otoczonego religijnym kultem miejsca zagrały takie gwiazdy muzyki rozrywkowej, jak Dizzee Rascal, Röyksopp, Franz Ferdinand. W sobotę przeciwko ?profanowaniu? tego miejsca protestowało kilkadziesiąt osób.
Przybyli mieli ze sobą transparent "Solidarności", pamiątki sprzed 30 lat, biało-czerwone i biało-żółte chorągiewki, różańce, kwiaty, znicze i świeczki. Przyszli w odpowiedzi na rozsyłany pocztą internetową apel znanego krakowskiego fotografa Stanisława Markowskiego.

"Kochani Przyjaciele! To właśnie dziś, 6 czerwca mija dokładnie 30 lat, jak Ojciec Święty Jan Paweł II, po raz pierwszy jako Papież, postawił stopę na Krakowskich Błoniach. Postulowałem po Jego śmierci, by nazwać Błonia Jego imieniem, ale i prezydent Majchrowski i Rada Miasta odrzuciła ten wniosek. Wróćmy do tego pomysłu, może wtedy będzie trudniej wrogom Kościoła plugawić święte miejsca" - pisał Markowski. "Zachęcam wszystkich do modlitewnego czuwania przy Skale Jana Pawła II, na Błoniach od strony ul. 3 Maja, o godz. 16 w sobotę 6 czerwca 2009 r. Niech to spotkanie będzie też protestem przeciw temu, co się w tym czasie dzieje na Błoniach, tuż przy tym świętym miejscu."

Miał na myśli Selector Festival, dwudniową imprezę pełną zagranicznych gwiazd, elektronicznych brzmień i tanecznych rytmów. W piątek koncertów Dizzeego Rascala, Fischerspooner, Franza Ferdinanda i Röyksopp słuchało blisko 10 tys. osób. W sobotę wystąpili m.in. CSS, New Young Pony Club i Orbital.

„Chciałbym także wyrazić tutaj swoje oburzenie na haniebną decyzję prezydenta Majchrowskiego, by zorganizować na tę wielką Rocznicę festiwal muzyki »techno «, często o podłożu satanistycznym. Ale czuję też wielki ból, że Krakowska Kuria, z ks. Kardynałem Dziwiszem, nie zaprotestowała przeciwko temu co dzieje się w tym samym czasie na Błoniach” - pisał Markowski.

Apel i napisany w podobnym tonie tekst z portalu Niezależna.pl na swoim blogu opublikował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Jednym z dodatkowych zarzutów pod adresem imprezy było to, że "w najbliższym sąsiedztwie Głazu umieszczono dziesiątki szaletów i znakomicie zaopatrzoną wielką piwiarnię".

- Selector Festival jest przede wszystkim świętem ludzi młodych, radosnych i nie ma nic wspólnego z zarzutami o profanację tego miejsca - odpowiada na zarzuty Magdalena Sroka, szefowa Krakowskiego Biura Festiwalowego. - Dlaczego odbywa się na Błoniach? Bo to miejsce doskonale nadaje się do organizacji takich imprez, a same Błonia mogą spełniać wiele funkcji, które nie wykluczają siebie nawzajem: zarówno tych związanych z kultem papieskim, jak i rozrywkowych.

Polecamy: Żart na manifestacji. Pozdrawiamy Wojtku!Skomentuj:
Selector Festival: Haniebna profanacja Krakowa?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje