Koniec pomysłów na betonowanie Rospudy?

15.01.2009
Do czasu uzyskania nowych zezwoleń na obwodnicę buldożery znikną z okolic Augustowa. Drogowcy wypowiedzieli umowę budującej dotychczas tę inwestycję firmie Budimex Dromex
- Sądy kolejno unieważniły wszystkie zezwolenia na budowę tej inwestycji. Odcinek nie budzący niczyich zastrzeżeń jest gotowy od września. Wykonawca od kilku miesięcy i tak nie miał tam już nic do roboty - wyjaśniał Andrzej Maciejewski z krajowej dyrekcji dróg. Wypowiadając warty 520 mln złotych brutto kontrakt, drogowcy powołali się na ważny interes społeczny.

Do tej pory firma Budimex Dromex przeprowadziła przy obwodnicy prace za około 90 mln złotych.

- Wybudowaliśmy skrzyżowanie przyszłej obwodnicy z drogami krajowymi numer osiem i sześćdziesiąt jeden na przedmieściach Augustowa. Gotowe są także cztery kilometry samej obwodnicy od tego skrzyżowania na północ wraz z dwoma wiaduktami. Ponadto na kolejnym odcinku o długości półtora kilometra - do granic obszaru Natura 2000, przeprowadziliśmy prace ziemne i częściowo wybudowali kolejny wiadukt - wymienia, na co wydano te pieniądze rzecznik firmy Krzysztof Kozioł.

Pytany o północną część inwestycji, między doliną Rospudy a miejscowością Nowinka, gdzie drogowcy wybudowali niewielki przepust, kilkadziesiąt metrów nasypu oraz filary pod jeden z przyszłych wiaduktów, odpowiada:

- Tam decyzją inwestora prace zawiesiliśmy ponad rok temu. Zresztą zrobiliśmy tam niewiele.

Po wypowiedzeniu umowy firma Budimex Dromex może dochodzić od drogowców odstępnego w wysokości 10 procent kontraktu netto - około 35 mln złotych.

- Nasi prawnicy analizują tę sprawę. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach - mówi Krzysztof Kozioł. Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez Gazetę, firma najprawdopodobniej nie zdecyduje się na dochodzenie tych pieniędzy. Dyrekcja dróg i autostrad jest bowiem jednym z jej najważniejszych klientów.

Cała inwestycja, której budowę rozpoczęto dwa lata temu miała mieć 17 km długości. Z tego prawie sześć zaplanowano w obszarze Natura 2000, torfowiskach rzeki Rospudy i otaczających ją lasach. To ten odcinek budził największe zastrzeżenia przyrodników i ekologów. Również zdaniem Komisji Europejskiej wytyczając inwestycję na terenie chronionym Polska złamała unijne przepisy.

Rozpoczęta w lutym 2007 roku budowa od początku przebiegała z problemami. Po tym jak Bruksela pozwała Polskę do unijnego trybunału sprawiedliwości, drogowcy nie zezwolili Budimexowi na rozpoczęcie robót na obszarze chronionym. Szybko też wstrzymali prace na północ od doliny, od strony Suwałk. Pozwolili na ich kontynuowanie wyłącznie na odcinku, który można by wykorzystać przy budowie obwodnicy według propozycji organizacji pozarządowych, w wariancie omijającym chronione torfowiska. Gdy pod koniec 2007 roku sąd administracyjny unieważnił decyzję środowiskową dla obwodnicy przez bagna, minister środowiska zlecił sporządzenie nowego raportu środowiskowego. Ekolodzy, drogowcy i lokalne samorządy wspólnie ustaliły, że tym razem eksperci porównają trzy różne przebiegi trasy: przez bagna i dwa na zachód od nich. Firma DHV, której zlecono wykonanie raportu skończyła go w grudniu. Według nieoficjalnych informacji z dokumentu wynika, że najmniej szkodliwy dla środowiska i wymagający najmniej wyburzeń jest wariant trasy przebiegający w okolicach miejscowości Raczki, w całości poza obszarem Natura 2000. W tej chwili eksperci nanoszą zgłoszone przez drogowców poprawki - między innymi podsumowują w jednym miejscu dokumentu wpływ inwestycji na ludzi.

- Dokument powinniśmy dostać w piątek. Chcemy go jak najszybciej przekazać ministrowi środowiska, który wyda decyzję środowiskową wytyczając przebieg obwodnicy - zapowiada Andrzej Maciejewski.

Również w najbliższych dniach minister środowiska powinien dostać analizę wielokryterialną - nie wymagane prawem opracowanie, w którym porównano różne warianty przebiegu obwodnicy pod względem środowiskowym, społecznym, ekonomicznym i transportowym.

Informacje z Białegostoku. Polecamy: Augustów: jedenaście zmarnowanych latSkomentuj:
Koniec pomysłów na betonowanie Rospudy?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje