Niemiecki dziennik o filmie Wajdy nominowanym do Oscara. "To komentarz do aktualnej polityki w Polsce"

"Powidoki" Andrzeja Wajdy to komentarz do aktualnej polityki kulturalnej w Polsce - pisze "Berliner Zeitung".
W relacji swojego wysłannika na Festiwal Filmowy w Gdyni "Berliner Zeitung" omawia najciekawsze z zaprezentowanych tam filmów. Niemal połowa artykułu poświęcona jest "Powidokom" Andrzeja Wajdy.

"Berliner Zeitung" dopatruje się w biograficznym filmie o malarzu Władysławie Strzemińskim "komentarza do aktualnej polityki kulturalnej w Polsce". W opinii berlińskiej gazety polityka ta opiera się "ponownie na degradacji sztuki do służebnej roli wobec polityki". Zdaniem autora artykułu Ralfa Schenka w taką oficjalną narrację wpisuje się np. najnowszy film Ryszarda Bugajskiego pt. "Zaćma". "Berliner Zeitung" pisze o nim, że "dryfuje on w stronę religijnego kiczu".

Z uznaniem recenzent "Berliner Zeitung" wyraża się natomiast na temat "Wołynia" Wojtka Smarzowskiego, filmu przedstawiającego "apokalipsę ludobójstwa na Polakach i Żydach pod okiem Armii Czerwonej oraz Wehrmachtu". Tak jak Goya w swoim cyklu "Okropności wojny" "Smarzowski nie oszczędza widzowi obrazów okrucieństwa. Jednocześnie "Wołyń" pokazuje, że w każdym piekle jest iskierka nadziei, a w każdym oceanie lęku i przemocy znaleźć można oznaki człowieczeństwa - zarówno po polskiej jak i ukraińskiej stronie". Smarzowski rozumie swoje dzieło "jako oskarżenie każdego agresywnego nacjonalizmu". Zdaniem "Berliner Zeitung" jest to film, o którym jeszcze długo będzie głośno.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (52)
Niemiecki dziennik o filmie Wajdy nominowanym do Oscara. "To komentarz do aktualnej polityki w Polsce"
Zaloguj się
 • lukasgld

  0

  No Smarzowski nie mógł do końca pokazać prawdy. Musiał opowiedzieć jakąś historyjkę najlepiej miłosną i przepleść to z wtedy dziejącymi się wydarzeniami. Pójdę z ciekawości na ten film i wtedy się wypowiem czy zjeb.. temat czy nie.

 • andy127

  Oceniono 2 razy 0

  jedni z największych hipokrytów, obłudników i bandytów uczą innych i udają świętych
  to tylko możliwe u tzw. lewaków

 • wilenski11

  Oceniono 4 razy -2

  no patrzcie, niemce, najwięksi złodzieje w historii całej ludzkości niech lepiej oddadzą to co ukradli w Polsce w czasie wojny

 • blski

  Oceniono 3 razy 1

  Wajda zawsze takim z niby dystansem ale oportunista. Zdawal sobie dobrze sprawe i wyczuwal jakie sa granice ktorych nie wolno przekraczac. Razem ze slawa wladze pozwalaly mu na wiecej niz innym.
  Obecnie ludziom rezyserom nie jest latwo, zaden z dbajacych o opinie nie chce upaprac sie w jakis "Smolensk", ale to moze byc droga do komercjalnego sukcesu, a na ogol o to wlasnie chodzi.

 • ergosumek

  Oceniono 10 razy -4

  Fałszerze historii z Berlina sami zaprzęgają filmy do polityki, a prawią Polsce morały?

 • Jan Osik

  Oceniono 17 razy 15

  a gdzie nominacja dla filmu Krauzego o ostatnim locie T(r)upolewa?!
  Waszcza i Płaszczem i panem Zbyszkiem trzeba wysłać ...

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 13 razy -9

  A tak w Berlinie traci się władzę po przejechaniu po pijaku po zakonnicy na przejściu dla pierwszych

  www.nytimes.com/2016/09/05/world/europe/angela-merkel-germany-mecklenburg-vorpommern-elections-refugees.html

  BERLIN — Voters in Chancellor Angela Merkel’s political home state delivered her a stinging rebuke on Sunday, propelling a far-right party to second place in the state legislature, ahead of her center-right bloc.

  It is the first time in an election in modern Germany that a far-right party has overtaken Ms. Merkel’s bloc of Christian Democrats and their Bavarian sister party, the Christian Social Union.

  Official results released early Monday showed that Ms. Merkel’s Christian Democrats had received 19 percent of the vote, against 21 percent for the far-right Alternative for Germany.

  Ciekawe co będą pisać niemieckie gazety na temat niemieckich faszystó z AfD którzy wygrają następne wybory w Niemczech w 2017

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX