Niemcy: władze pierwszy raz od 1989 zachęcają do robienia zapasów żywności na wypadek zagrożenia

Siły specjalne policji przed centrum handlowym Monachium, gdzie doszło do strzelaniny

Siły specjalne policji przed centrum handlowym Monachium, gdzie doszło do strzelaniny (MICHAEL DALDER / REUTERS / REUTERS)

Pierwszy raz od ćwierćwiecza rząd w Berlinie zamierza zachęcić obywateli do gromadzenia zapasów żywności na 10 dni w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej. Uspokaja jednak, że atak na Niemcy jest "nieprawdopodobny".
"Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) zamieszcza w niedzielnym wydaniu cytat z nowej koncepcji obrony cywilnej w Niemczech, którą rząd w Berlinie chce uchwalić na posiedzeniu w najbliższą środę. Fragment dotyczy zgromadzenia przez mieszkańców zapasów żywności wystarczających na 10 dni. W ten sposób Niemcy w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej będą samowystarczalni do czasu, jak władze przywrócą normalne funkcjonowanie kraju i zaopatrzenie w m.in. wodę pitną, energię i gotówkę.

Dwa litry wody na osobę dziennie

W opracowanym przez MSW tekście zaleceń na wypadek sytuacji nadzwyczajnej znajduje się m.in. wezwanie do zgromadzenia w domu zapasów wody pitnej, wynoszących po dwa litry wody na osobę na okres pięciu dni.

Jak informuje FAS, te i inne zalecenia są elementami pierwszej od zakończenia zimnej wojny strategii obrony cywilnej. Jej opracowanie zaleciła MSW komisja budżetowa Bundestagu. Tekst nowej koncepcji niemieckiej obrony cywilnej liczy 69 stron.

Zakłada się, że "atak na terytorium Republiki Federalnej Niemiec, który wymaga jej obrony metodami właściwymi dla wojny konwencjonalnej, jest nieprawdopodobny". Mimo to konieczne jest "właściwe przygotowanie się na niemożliwe do przewidzenia zagrożenie".

O tym, jak ma wyglądać w szczegółach przygotowanie się do stawienia czoła wydarzeniom o charakterze kryzysowym, informuje Federalny Urząd Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego (BBK). Na stronie internetowej urzędu można znaleźć wskazówki nt. indywidualnego zaopatrzenia się w środki i materiały potrzebne każdemu w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej. Od zapasów żywności począwszy, poprzez środki czystości i artykuły higieniczne, na wyposażeniu domowej apteczki skończywszy.

Dawne zalecenia nieaktualne

Tekst nowej niemieckiej koncepcji obrony cywilnej zawiera także postanowienia dotyczące ochrony ważnych instytucji państwowych oraz zakładów przemysłowych, które mają własne przepisy w tej materii.

Najważniejszym elementem są działania gwarantujące ich sprawne działanie, które przewidują m.in. przeniesienie zakładów w razie potrzeby w inne, bezpieczne miejsce, czyli ewakuację i pracę w trybie awaryjnym.

Autorzy dokumentu, o którym pisze "FAS", podkreślają, że wcześniejsze przepisy nt. obrony cywilnej w Niemczech całkowicie się zdezaktualizowały i wymagają zmian. Jedną z nich jest nowe zagrożenia, takie jak atak terrorystyczny na dużą skalę.

Z uwagi na powagę tematu, nową koncepcją niemieckiej obrony cywilnej zajmie się także Bundesrat.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Zobacz także
 • Urzędnicy zgubili paszport albańskiego uchodźcy Uchodźca chciał wrócić do kraju. Nie mógł, bo urzędnicy z Niemiec zgubili jego paszport
 • Prezydent Turcji Recep Erdogan Turcja stawia Niemcom ultimatum. Berlin odpowiada: Nie pozwolimy się szantażować
 • Jarosław Kaczyński "Polska nie chce mieć nad sobą kuratora". Niemiecki dziennik pochlebnie o Kaczyńskim
Komentarze (164)
Niemcy: władze pierwszy raz od 1989 zachęcają do robienia zapasów żywności na wypadek zagrożenia
Zaloguj się
 • blski

  0

  Przygotowuja spoleczenstwo do podwyzki podatkow. Nie wiem czy to koszt utrzymania i integracji przybyszy, czy przemysl zbrojeniowy potrzebuje pieniedzy.
  Skutecznosc takiej propagandy jest niewielka jezeli nie precyzuje sie wroga, a ty wladza jest w klopocie, bo ze wzgledu na handel nie chca antagonizowac Rosji, a wszyscy inni to przyjaciele. Niemcy sa narodem poslusznym, tak wiec nie nalezy spodziewac sie protestow, a juz napewno firmy ktorych artykuly znajda sie na liscie tych ktore nalezy kupic i przechowywac sa zachwycone.
  Nic tak nie jednoczy narodu jak zewnetrzny wrog (Pamietacie "Jednego Boga i jednego wroga").
  Jezeli wroga nie ma to trzeba go wymyslic, a jezeli spoleczenwtwo uwierzy, ze napasc wisi w powietrzu to i latwiej nim kontrolowac i nie bedzie protestowac przeciw decyzjom ktore mogloby kwestionowac, a obecny apel jest tylko preludium.
  Wladcy musza w tym zachowac balans, podczas gdy motloch ma w to uwierzyc i nie kwestionowac decyzji wladcow, z drugiej strony trzeba zapewnic biznes, ze to tylko retoryka zeby ich nie sploszyc bo spowoduje to wstrzymanie inwestycji i nawet przeprowadzke w bezpieczniejsze miejsce na swiecie.

 • Szymon Lipa

  Oceniono 1 raz -1

  Tylko niech ich Allach broni przed kupowaniem wieprzowiny! Przecież mogą tym obrazić uczucia ciapaków.

 • blue911

  Oceniono 4 razy -2

  Maja racje: takiego Obamy,a pozniej Trumpa nalezy sie powaznie obawiac. To sa bezmyslne dzikusy,ktorym tylko wojna w glowach. Wielka finansjera wybiera takich glupkow do wladzy specjalnie zeby mozna byi latwo nimi manipulowac. To samo stalo sie juz w Polsce - stad tez mamy zalazki rezimu nazistowskiego. Taki Kaczor I Maciora to przeciez w noirmalnym kraju nawet pracy sprzatacza hotelu ani sklepu by nie dostali,bo nawet I to by spieprzyli. A u nas siedza u szczytu wladzy!!!!

 • kitajec14

  Oceniono 5 razy -1

  Czy Niemcy nie widzą, że Merkel rozwala państwo od środka?
  @boguslawbch6808
  Nie martw sie o niemcow. W odroznieniu od was kacapow, potrafia sie sami wyzywic a panstwo ich funkcjonuje (momo sztucznej fali emigrantwo wywolanych przez KACAPJE) sprawnie. O takim "rozpadzie panstwa" mozecie wy kacapska choloto marzyc.
  p.s. Zdecyduj sie wkoncu. Martwi ciebie "rozpad" nimiec czy jednak cieszy? Bo co post to inaczej bredzisz.

 • jrb11

  Oceniono 3 razy 1

  A na coz te europeenos zasluguja ?
  Atakuja jak dawni kolonialisci bezbronne kraje-wchodza w tylek ekcepcjonalistom - I wykonuja
  ich najdurniejsze zyczenia "wychylacac sie kilka krokow do przodu " w nadziei zyskania paru
  "brazowych punktow". CZego sie spodziewac - nadszedl czs kolonizowania - kolonistow.
  Moralnie/historycznie zupelnie uzasadnione- szczegoliez ta kolonialna mentalnocia europejczykow I tzw "wartosciami europejskimi".
  Zupelnie nalezy sie europie to na co zasluguja.

 • pyosalpinx

  Oceniono 4 razy -4

  jak im autostrady karza budowac to bedzie znak ze wkrotce rusza

 • sselrats

  Oceniono 5 razy 3

  Tu o nic nie chodzi poza odwroceniem uwagi od najezdzcow z Afryki i Azji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje