Kukiz'15 bez ponad połowy elektoratu z jesiennych wyborów, wyborcy PO podzieleni na pół [SONDAŻ DLA GAZETA.PL]

Mocny PiS, Nowoczesna przed PO, a Kukiz'15 i PSL poza Sejmem - takie byłyby wyniki wyborów parlamentarnych, gdyby odbyły się teraz. Sondaż Millward Brown dla Gazeta.pl pokazuj coś jeszcze - jak niektóre partie straciłyby swoich wyborców i na kogo ci woleliby głosować.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Do wyborów - tak prezydenckich, jak i parlamentarnych - zostało jeszcze dużo czasu. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, jak dziś radzą sobie partie i kto miałby szanse zostać prezydentem. Wyniki 10 teoretycznych pojedynków z Andrzejem Dudą poznacie tutaj >>>

Poniżej prezentujemy zaś rezultaty sondażu poparcia dla partii.

Gdyby teraz odbyły się wybory parlamentarne, na Zjednoczoną Prawicę (PiS/PR/SP) zagłosowałoby 34 proc. respondentów w naszym sondażu. Poparcie dla Nowoczesnej zadeklarowało 19 proc., a dla Platformy Obywatelskiej - 14 proc. badanych.Czwarty wynik uzyskała partia KORWiN - zagłosowałoby na nią 6 proc. badanych. W Sejmie znalazłby się jeszcze SLD z 5 proc. poparcia. Dość zaskakująco, poza Sejmem, zaznał się ruch Pawła Kukiza. Oddanie głosu na Kukiz'15 zadeklarowało 4 proc. badanych. Tyle samo, co na PSL. Partia Razem uzyskała 3 proc, a Ruch Narodowy 2 proc. 4 proc. respondentów było niezdecydowanych, a 5 proc. odmówiło odpowiedzi.

Gdzie przeszli wyborcy PO, a gdzie lewicy?

W sondażu Millward Brown dla Gazeta.pl respondentów pytano także, na kogo oddali głos w wyborach parlamentarnych jesienią zeszłego roku. Porównując to z deklarowanym poparciem dla partii możemy szacować, na rzecz kogo traci wyborców.

Największą część elektoratu od jesiennych wyborów straciło Kukiz'15. Na ugrupowanie zagłosowałoby dziś tylko 44 proc. tych, którzy poparli je jesienią. Największa cześć - ok. 22 proc. - teraz deklaruje oddanie głosu na PiS. Inni przeszli m.in. do PO i partii KORWiN.

Druga pod tym względem straty elektoratu jest Platforma Obywatelska. Ponownie zagłosowałoby dziś na nią 49 proc. wyborców z jesieni. Z kolei aż 39 proc. z nich wybrałaby dziś Nowoczesną.Po wyborach przestała istnieć koalicja Zjednoczonej Lewicy, a jej wyborcy się podzielili. 56 proc. z nich zagłosowałoby dziś na główną partię ZL - SLD. 22 proc. wybrałoby Nowoczesną, a inni m.in. PSL i Razem. Wyborcy tej ostatniej partii są dziś najbardziej niezdecydowani. 19 proc. z nich nie wie, na jaką partię by zagłosowało, a 67 ponownie wybrałoby Razem. 11 proc. oddałoby głos na PO. Z kolei na partię KORWiN ponownie zagłosowałoby 66 proc. tych, którzy wybrali to ugrupowanie jesienią. Pozostali wyborcy poparliby raczej Ruch Narodowy, Kukiz'15 i Nowoczesną.

Kto ma najbardziej "żelazny elektorat"?

Najbardziej wiernymi wyborcami mogą cieszyć się trzy partie. 84 proc. wyborców Nowoczesnej dziś także zagłosowałoby na to ugrupowanie. Pozostali z nich wybraliby Razem lub PO. Z kolei na PiS i sojuszników ze Zjednoczonej Prawicy zagłosowałoby teraz aż 89 proc. osób, które wybrały to ugrupowanie jesienią.

Najbardziej "żelazny elektorat" ma z kolei PSL. Poparcie dla ludowców deklaruje dziś 91 proc. wyborców z jesieni. Po kilka procent zagłosowałoby a PO lub PiS.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (116)
Kukiz'15 bez ponad połowy elektoratu z jesiennych wyborów, wyborcy PO podzieleni na pół [SONDAŻ DLA GAZETA.PL]
Zaloguj się
 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 1 raz 1

  Grzegorzu-zniszcze-cie Schetyno, to juz czytales ? Wyzwalu was od okrutnych idiotow :)
  h ttp://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,20178571,filip-springer-o-programie-mieszkanie-plus-bdquo-jak-zechca.html

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 1 raz 1

  "Byliście idiotami, mieliście to w d***e"
  "Byluscie okrutnymi idiotami"
  Filip Springer o PO

  Mozna jedynie uaktualnic czas z przeszlego na terazniejszy .

 • Darek DARO

  Oceniono 3 razy 1

  I tak wywlądał żąd PO gdyby wygrali??? Zawsze POdzieleni i przekręty za plecami obywateli.

 • ukos

  Oceniono 4 razy 2

  Cookies właśnie dowiaduje się jak kończą przystawki PiSu, choćby nawet były przystawkową "opozycją".

 • sympatyklewicy

  Oceniono 3 razy 1

  Dlaczego tak szybko zdjęliście ten artykuł ??? Głupoty wiszą po dwa dni ???

 • sympatyklewicy

  Oceniono 5 razy 1

  Kaziu Marcinkiewicz, którego opinie PełO, TVN i GW bardzo ceni, stwierdził wczoraj w audycji TVN-u że PełO nie dotrwa do następnych wyborów. Ja chciałbym aby Kaziowi się spełniło !!!

 • sympatyklewicy

  Oceniono 3 razy 1

  SONDAŻ DLA GAZETA.PL
  Gdyby teraz odbyły się wybory parlamentarne, na Zjednoczoną Prawicę (PiS/PR/SP) zagłosowałoby 34 proc. respondentów w naszym sondażu.
  ***************************
  Forumowicze piszą że CBOS naciąga na korzyść PiS-u. Ale wygląda na to że GAZETA.PL też naciąga na korzyść PiS-u ???

 • noelkabat

  Oceniono 6 razy 0

  PiS? To nie jest partia prawicowa a tym bardziej nie jest partia konserwatywna; jest napewno partia dyktatorska o sklonnosciach bolszewicko-faszystowskich (kadry - to postkomunistyczna nomenklatura; ideologia faszystowska np.socjal-nacjonalizm, na czele stoi Wodz (Furer!), holubienie nazistowskiego ONR-u.
  Wodz Kaczynski wyznaje idee: "Wola narodu stoi wyzej niz obowiazujace prawo" (patrz walka z TK I proba przejeci sadownictwa).

 • lukamipisze

  Oceniono 3 razy -1

  Dopóki smieszne Kukizy będą głosowali tak jak do tej pory czyli za tak jak PIS (wstrzymanie sie to również głos za PIS-em) to kolejne wejscie do sejmu nie bedzie mozliwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX