Były szef CBA będzie doradcą premiera Mołdawii. "Chciałbym, żeby obecna władza o mnie zapomniała"

1. Wojtunik: "Z ramienia UE będą doradcą antykorupcyjnym premiera Mołdawii"
2. Odwołany jesienią szef CBA podpisał kontrakt na co najmniej rok
3. "Rz": Po odejściu z CBA miał problem ze znalezieniem pracy w Polsce

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Paweł Wojtunik, były szef CBA, został doradcą antykorupcyjnym z ramienia UE w gabinecie premiera Mołdawii - podaje "Rzeczpospolita".

W rozmowie z gazetą Wojtunik ujawnił, że do Kiszyniowa wyjeżdża z całą rodziną. Wziął udział w konkursie po tym, jak jesienią stracił stanowisko szefa CBA. Mołdawia wdraża program walki z korupcją jako państwo stowarzyszone z UE, które stara się również o członkostwo. Wojtunik podpisał kontrakt z Brukselą na co najmniej rok, z możliwością przedłużenia - ma pełnić funkcję Doradcy Wysokiego Szczebla UE przy rządzie Mołdawii.

Reporterowi RMF FM były szef CBA powiedział, że wystartował sam i "nie miał żadnego wsparcia ze strony polskiego rządu". - I chciałbym, żeby obecna władza o mnie zapomniała. I nie upominała się o moją osobę w żaden sposób - przyznał Wojtunik. Wyjaśnił także, że on i jego rodzina "mają dość tego, co działo w ostatnich miesiącach (...) próby przyprawienia mi gęby szefa CBA, który niewłaściwie miał zwalczać korupcję".

Były szef CBA nie mógł znaleźć pracy w Polsce

"Rzeczpospolita" twierdzi, że Wojtunik po odejściu z CBA miał problemy ze znalezieniem pracy. Starał się o stanowiska w prywatnych koncernach, ale te wycofały się po tym, jak Mariusz Kamiński oskarżył go o tuszowanie spraw przeciwko ważnym politykom. Wojtunik twierdzi, że są to "insynuacje", a on sam "nie zamierza spędzić reszty życia w bamboszach".

Przypomnijmy: w listopadzie ówczesny szef CBA złożył rezygnację za pośrednictwem koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Wcześniej ABW - decyzją jej nowego szefa Piotra Pogonowskiego - wszczęło wobec Wojtunika procedurę odebrania certyfikatu dostępu do tajemnic państwowych. Jako oficjalny powód podano rozmowę szefa CBA z wicepremier Elżbietą Bieńkowską (nagrania kelnerów w restauracji "Sowa i Przyjaciele") w 2014 r. Wojtunik rozmawiał z nią o możliwych nadużyciach w MSZ i resorcie infrastruktury. Prokuratura nie wszczęła jednak śledztwa, uznając, że poruszano w jej trakcie sprawy już wcześniej znane z mediów.

A TERAZ ZOBACZ: Konsekracja kościoła w Toruniu

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Tymi pytaniami fundacja BBVA sprawdziła naszą wiedzę. Wiesz więcej niż przeciętny Polak?

Gorące powietrze się unosi
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Więcej o:
Komentarze (73)
Były szef CBA będzie doradcą premiera Mołdawii. "Chciałbym, żeby obecna władza o mnie zapomniała"
Zaloguj się
 • javall

  Oceniono 1 raz 1

  Tylko Wojtunik? Conajmniej polowe tych z rozmow u Sowy trzeba wyslac na Ukraine, do Moldawii, lub Afryki, wreszcie w Kraju by sie uspokoilo nieco.

 • wk-19

  Oceniono 3 razy -1

  Najzdolniejsi młodzi ludzie uciekają z Polski. Na uczelniach wyższych wykładane są ulotki zachęcające do wyjazdu do Niemiec. Wyjadą odważni i najzdolniejsi. Dramat, dramat, dramat.

 • kawabis

  Oceniono 5 razy 1

  Koleżanka od Sowy załatwiła? Sowa i Przyjaciele to teraz biuro pracy, taki unijny pośredniak dla "zasłużonych" mamy przecież komisarzy z PO. Normalnie wierzę, że wygrał konkurs i nikt mu nie pomagał.

 • uzdek98

  Oceniono 7 razy 1

  jak widac, ryzy oszust zaczyna ewakuowac z kraju wszystkich swoich pomagierow, ktorzy moga go sypnac, kiedy pisiory dobiora sie im do posladow ... ciekawe kto nastepny dostanie calkiem przypadkowo jakas posade unijna ... klopara, zdradek czy gargamel... ?

 • observanto

  Oceniono 6 razy 2

  Państwo Polskie nie zapomni o Panu, prędzej czy później przyjdzie czas na powrót do Polski!

 • tuskaczor

  Oceniono 11 razy 1

  no to PO Mołdawii

 • kkes

  Oceniono 6 razy 2

  Ale jaja ale jaja ale jaja

 • karrampa

  Oceniono 9 razy -1

  Zaraz się dowiemy, że Sowa otwiera knajpę w Kiszyniowie

 • wilenski11

  Oceniono 11 razy -3

  widać w Mołdawii coś tam jeszcze ukraś można

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX