Ma 96 lat i po raz pierwszy w życiu zastosował metodę ratowania życia, którą... sam wymyślił

1. Henry Heimlich w ubiegłym tygodniu uratował życie Patty Ris
2. 87-letnia kobieta zadławiła się hamburgerem w domu dla emerytów
3. Dr Heimlich zastosował wobec niej ?rękoczyn Heimlicha?, który sam wymyślił

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dzięki jego metodzie udało się uratować życie tysiącom ludzi. Ale dopiero w miniony poniedziałek zastosował ją osobiście. Mowa o Henrym Heimlichu, twórcy tzw. "chwytu Heimlicha", który w 1974 roku opisał, co należy zrobić w przypadku zadławienia, np. jedzeniem.

Pierwszy raz po 40 latach

Sytuacja miała miejsce w domu dla emerytów w Cincinnati. Patty Ris, jedna z pensjonariuszek, zakrztusiła się hamburgerem. - Pamiętam jedynie, że nie mogłam oddychać. Zakrztusiłam się bardzo mocno - mówiła później Ris.

Na szczęście na miejscu był doświadczony naukowiec. Doskoczył do kobiety i zdecydowanym uciśnięciem przepony, stojąc za krztuszącą się 87-letnią Ris, usunął resztki jedzenia z tchawicy.

- To było dla mnie bardzo poruszające wydarzenie - powiedział już po wszystkim Heimlich i dodał: - Nigdy nie sądziłem, że będę ratował czyjeś życie "manewrem Heimlicha".

A TERAZ ZOBACZ: Dramat rocznej ShivaniChwyt Heimlicha

"Rękoczyn Heimlicha" to najskuteczniejsza technika przedlekarska stosowana przy mocnych zadławieniach. Korzysta się z niej wtedy, kiedy nie pomaga na przykład oklepywanie pleców.

Polega na odpowiednim uciśnięciu przepony w celu rozprężenia powietrza znajdującego się w drogach oddechowych, co powoduje "wypchnięcie" na zewnątrz obiektu znajdującego się w tchawicy.Dokładne instrukcje jej stosowania zależą od wieku pacjenta. W przypadku osób dorosłych ratownik staje za dławiącą się osobą i uciska przeponę obiema dłońmi. U dzieci przeponę uciska się tylko jedną ręką, drugą przytrzymując dziecko na plecach. Co ciekawe, tę metodę można również zastosować wobec siebie, wykorzystując do uciśnięcia przepony kant blatu lub krzesła.

A TERAZ ZOBACZ: Wpadł we wnyki i stracił łapy. Ma szansę na nowe życieChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (17)
Ma 96 lat i po raz pierwszy w życiu zastosował metodę ratowania życia, którą... sam wymyślił
Zaloguj się
 • yamata

  Oceniono 5 razy 3

  Wielkie brawa dla Henrego Heimlicha. Nie dość że w znaczący sposób przysłużył się ludzkości, to jeszcze sam mógł zastosować swój wynalazek. A to, wbrew pozorom, nie zdarza się często wielu wynalazcom. Może dlatego tyle żyje w zdrowiu. W nagrodę za zasługi i by mógł wreszcie poczuć smak uczucia, którego doznajemy ratując komuś życie. 10/10.

  Oby zdarzało się to wszystkim, którzy zasługują, a nie ludzkim mendom w guście większości polityków...

 • archieil

  Oceniono 4 razy -4

  Jak będę mieć 96 lat pewnikiem zobacze pierwszą osobę, której chciałbym w jakikolwiek sposób uratować życię

 • zgryz3

  Oceniono 11 razy 5

  Cywilizacja zidiociałego homo to ocean słów. To, co widz z tego filmiku ewentualnie zapamięta, to parę sekund czynności ratującej życie - i jej trzeba było poświęcić cały film z pokazywaniem szczegółów. Tymczasem film to trajkotanie bez kropek i przecinków, z czego widz nie zapamięta nic. Tak właśnie wyglądały i wyglądają w Polsce kursy BHP, a w nich - wykłady o udzielaniu pierwszej pomocy. Nikt po takich kursach udzielać pierwszej pomocy nie potrafi. Tylko Jurek Owsiak robi pożyteczną robotę, ucząc dzieci. Polska jest państwem ratowniczych jołopów.

 • geotrupes_stercorarius

  Oceniono 4 razy -4

  A mnie ratownicy na szkoleniu uczyli, że nie wolno klepać w plecy, bo to może spowodować dalsze przesuwanie się ciała obcego i blokowanie dróg oddechowych.

 • dziadekjam

  Oceniono 9 razy -1

  ". 87-letnia kobieta zadławiła się hamburgerem w domu dla emerytów "
  ===================================================
  Wygląda na to, że jedyne zagrożenie ze strony hamburgerów, to zaksztuszenie, bo, sądząc po wieku i formie tej pani, jedzenie ich raczej "nie zabija".

 • proteusz33

  Oceniono 9 razy -5

  W tym wieku to już pewnie sam będzie wkrótce potrzebował resuscytacji.Miss Patty powinna się tego w ramach wdzięczności nauczyć

 • danuel

  Oceniono 7 razy 5

  Niesamowita postać. Dla tych co znają język angielski polecam wygooglować "The Man Behind the Maneuver"

 • 31.februarius

  Oceniono 11 razy -7

  Ciekawe czy Henry przed zastosowaniem swego chwytu "oklepał" Patty plecy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX