Nie żyje znany kompozytor Juliusz Loranc. Miał 78 lat

W wieku 78 lat zmarł kompozytor, pianista, klarnecista i aranżer Julisz Loranc - poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa. Był autorem wielu przebojów, stworzył muzykę m.in. dla słynnego zespołu Alibabki.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Juliusz Loranc tworzył ścieżki dźwiękowe do kultowych filmów, które ukazały się na przełomie lat 60. i 70., m.in. "Dzięcioł", "Pięć i pół bladego Józka" czy "Milion za Laurę".

Skomponował również muzykę do takich spektakli teatralnych jak "Ballada o miłości zagrożonej" i "Emancypantki". Współpracował z teatrami w Warszawie i Chorzowie. Prowadził zajęcia wokalne dla aktorów.

Znany był przede wszystkim z komponowania muzycznych przebojów zespołu Alibabki. Za piosenkę "Gdy zmęczeni wracamy z pól" w 1965 roku otrzymał nagrodę podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jest też autorem piosenek "Kwiat jednej nocy" i "To ziemia".Skomponował też takie piosenki jak "Radość o poranku" w wykonaniu Marleny Drozdowskiej czy "Wakacje z blondynką" wykonywaną m.in. przez Macieja Kossowskiego i Andrzeja Zauchę.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (44)
Nie żyje znany kompozytor Juliusz Loranc. Miał 78 lat
Zaloguj się
 • cycki3

  Oceniono 1 raz 1

  "Radość o poranku" wykonywała Grupa I. I piękno wykonania polegało m.in. na zróżnicowaniu wokalnym.

 • andrzejbak

  Oceniono 6 razy -2

  ALE DUP...AA - ani Loranc nie jest autorem muzyki ani Kofta tekstu - oni tak kłamali przed ZAiKS-em żeby im to zarejestrowali. Takie bajki i legendy o powstawaniu muzyki i tekstu jak to jeden drugiego prosił i jak to tekst zmieniali od razu sugerują kradzież praw autorskich - akurat oni nie musieli, nie byli pierwszymi którzy ta piosenkę usłyszeli- jakaś mafia im to wcisnęła aby z niej odprowadzali haracz ! Piosenka jest z 1964 roku. Podobnych spraw jest dużo albo nawet bardzo dużo ale są wyciszane, są grupy interesów które okradają i wyciszają okradzionych. W ostatnich miesiącach wypłynęła podobna sprawa z piosenką Si jamails j'oublie francuski Zaz. i inne.

 • almagus

  Oceniono 3 razy -1

  Migiem przemkniesz, jak przystaniesz.

  Jak stara droga obsadzona drzewami.
  Tak dzieła pozostają po twórcy.
  Niszczone starością i piorunami.
  Schną, ścięte, droga się kurczy.

  Nasiona być może są ozdobą pola.
  Łanów żółtych, co zielone.
  Zagrana z utworem niejedna rola.
  Wspomnienie upiększone.

  Melodia wraca, przypomni przekaz.
  Specjalny koncert ku pamięci.
  Radość powraca, kiedy narzekasz.
  Twórcy już nie ma, ale się kręci.

  2016-05-26 almagus

 • dzaga41

  Oceniono 8 razy 6

  To były wspaniałe melodie.Słuchało się z ogromna przyjemnością.Szkoda,że już minęło.

 • proszesiezalogowac

  Oceniono 1 raz -1

  "stworzył muzykę m.in. dla słynnego zespołu Alibabki". Trochę nie po polsku... Ale to tylko czepianie się poziomu tekstu, co w tej chwili proszę wybaczyć

 • almagus

  Oceniono 11 razy 9

  Piosenki lecą, życie się zatrzymało i myśli. To jak droga obsadzona drzewami.
  Pozostało i nie ma, człowiek twórczy, bardzo szkoda.
  Przesyłam kondolencje.

 • wikul

  Oceniono 12 razy 12

  Słowa do "Radości o poranku" napisał Jonasz Kofta nienawidzący wcześnie wstawać.

 • komercyjny02

  Oceniono 8 razy 4

  "Dzięcioł", "Pięć i pół bladego Józka" czy "Milion za Laurę".

  1 "Dzięcioł" (jak lubią pisać w Gazecie: taka rozbiegówka Gruzy przed "40-latkiem") - różne telewizje powtarzały już nie raz. I jeszcze powtórzą.
  2 "Milion za Laurę" reżysera Przybyła - bywa wznawiane rzadziej, ale gdzieś tam toto też zobaczyć można. Co prawda, większa część ilustracji muzycznej w tym filmie to popularne niegdyś utwory muzyki big-beatowej końca lat 60. Zatem nie dzieła zmarłego Kompozytora.
  3 "Pięć i pół Bladego Józka" reżysera Kluby - wyświetlany był chyba wyłącznie w Kinach Studyjnych oraz Dyskusyjnych Klubach Filmowych. Ciekawe, jaka jest łączna liczba żyjących widzów tego filmu. Więcej, niż śladowa?

 • psyhodelic

  Oceniono 16 razy 14

  Pamiętam Austria mała mieścina Laa. A z okna widziałem jak codziennie raniutko o 6 rzeźnik otwierał swój sklep , podnosił rolety i wnosił w aluminiowych skrzynkach przetwory a z radia leciała piosenka Radość o poranku .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX