MEN rezygnuje z darmowego podręcznika wprowadzonego przez PO. Co proponuje w zamian?

Autorka podręcznika Maria Lorek i Joanna Kluzik-Rostkowska podczas prezentacji książki

Autorka podręcznika Maria Lorek i Joanna Kluzik-Rostkowska podczas prezentacji książki (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

1. Rządowy, darmowy podręcznik "Nasz Elementarz" zostanie zlikwidowany
2. Zamiast niego MEN wybierze książki, które będą dotowane
3. "Nasz Elementarz" został wprowadzony za rządów PO

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Z "Naszego Elementarza" dzieci uczą się od dwóch lat. Rządowy podręcznik dla klas 1-3 jest darmowy. Jego likwidację politycy PiS zapowiadali jeszcze w ubiegłym roku. W rozmowie z "Dziennikiem Polskim" na jesieni Ryszard Terlecki mówił nawet, że będzie to jedna z pierwszych decyzji nowego rządu.

Media pisały, że wprowadzenie "Naszego Elementarza" odbiło się na wydawcach podręczników. Nauczyciele z kolei podnosili, że rządowa książka musi być jeszcze dopracowana. Krytykowali ją także biskupi. Chodziło m.in. o sposób przedstawienia członków rodziny i "infantylność". Czytaj więcej w artykule "Gazety Wyborczej" >>>

MEN wybierze książki

Teraz w rozmowie z radiem RMF FM minister edukacji Anna Zalewska potwierdziła: "Elementarz" zniknie. Według informacji rozgłośni, ministerstwo nie będzie już wydawać podręczników, ale ma za to wskazać trzy zaproponowane przez wydawnictwa, które będą dotowane przez samorządy. Plany dotyczą książek, które mają obowiązywać - jak mówi Zalewska - w szkołach podstawowych i gimnazjach. Na razie nie wiadomo, według jakich kryteriów będą wybierane te podręczniki.

A TERAZ ZOBACZ: Szydło podsumowała rządy PO, ale to reakcję Kaczyńskiego trzeba zobaczyć

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy popierasz likwidację elementarza i zastąpienie go innymi książkami?
Zobacz także
 • Cytat z podręcznika "Wędrując do dorosłości" 15 wyjątkowo głupich cytatów z podręczników do wychowania do życia w rodzinie
 • Wpis Marka Michalaka na Facebooku Rzecznik praw dziecka podpowiada, co robić z telefonami uczniów. A pod jego wpisem na FB wre dyskusja
Komentarze (345)
MEN rezygnuje z darmowego podręcznika wprowadzonego przez PO. Co proponuje w zamian?
Zaloguj się
 • Marzena Naszczak

  0

  PIS WYBIERZE 3 KSIĄŻKI : PROKATOLICKĄ, KATOLICKĄ I BERETOWĄ. BIEDOTA ZATRUDNIONA NA ŚMIECIOWYCH UMOWACH NIE MA PIENIĘDZY WIĘC WYBIERZE PODRĘCZNIKI DARMOWE. UWAGA ! ONI PRZEDE WSZYSTKIM UMIEJĄ MYŚLEĆ !!!

 • felekstankiewicz

  0

  "chlop zywemu nie przepusci",jak ksiazke wydalPO wiadomo ze musi byc zla.......a moze nie bylo tam wiadomosci o Panu Rydzyku,zwanego przez niektorych "ojcem" i o zgrozo,pierwszokrasisci nie slyszeli o zamachu smolenskim.....pewnie takie sa przyczyny wycofania podrecznika,ktory byl darmowy

 • ar1946

  0

  Każda nowa książka rozpoczynać się będzie "Dziesięciorgiem przykazań Bożych", a kończyć "Pięciorgiem przykazań kościelnych". Dla najmłodszych, to "Aniele stróżu mój".

 • zd46

  Oceniono 1 raz 1

  MEN się uparł, że więcej w takiej książce musi być Lecha i amen !!!

 • zd46

  Oceniono 1 raz 1

  Może by tak PiS i MEN-aMEN zlikwidowali z polskiego alfabetu litery: "P", "O", "S" i "L". Te litery wchodziły w skład nazw partii poprzedniej koalicji. "Trza pójść na całość, zburzyć wszystko, chłop żywemu nie przepuści", amen.

 • zd46

  Oceniono 1 raz 1

  Na pierwszej stronie "wiekopomnego dzieła" będzie aureola dla przyszłego "pomnikowego bożka" i brata, brata natomiast na drugiej stronie nowego "PiSelementarza" będzie WITRAŻYSTA Rydzyk z PSALMISTKĄ Kempa

 • zd46

  Oceniono 1 raz 1

  Działacz PiSu ma drukarnię? Teść Sakiewicza z GPC ma drukarnie i przecież drukował , za sejmowe pieniądze, sejmowy "raport antka" , który był sprzedawany w formie książkowej (nawet za granicami Polski) za X zł od sztuki. Tylko gdzie są pieniądze, czyją kieszeń grzeją????

 • zd46

  Oceniono 1 raz 1

  W miejsce darmowego elementarza PiS dał po 500+ I "NIECH SE KUPJĄ". Natomiast jeśli rodzina ma tylko dwoje dzieci, to wypadło po 250 I TEŻ "NIECH SE KUPIĄ". W ten sposób, szałamachu, szałamachu nie ma strachu i kasa wraca do rządzących a produkcja dla Morawieckiego rośnie, jak "grzyby po deszczu" !!! "Perpetuum mobile za ile"?

 • bezmatury

  Oceniono 1 raz 1

  Nie chodzi jakie to wydawnictwa będą polecone. Ważne, że drukarnia w Tuchowie będzie je drukować:-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje