"Rz" dotarła do opinii KE. Jest BARDZO krytyczna. Rząd zaskoczony, bo Szydło...

1. "Rz": "KE pisze, że w Polsce nie obowiązują standardy demokratyczne"
2. Rząd zaskoczony, bo Szydło miała zgodzić się na duże ustępstwa
3. KE chce, żeby sprawa TK została rozwiązana do poniedziałku

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Komisja Europejska ocenia, że w Polsce nie obowiązują standardy demokratyczne - podaje dzisiejsza "Rzeczpospolita", która dotarła do projektu krytycznej opinii KE o stanie praworządności w Polsce.

Dokument, podpisany przez wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, stwierdza, że "dotychczasowy dialog nie przyniósł żadnych rozwiązań". Jeśli w sprawie odblokowania Trybunału Konstytucyjnego nie dojdzie do postępu, KE przyjmie opinię 23 maja. Następnie rząd będzie miał 14 dni na przedstawienie propozycji dalszego postępowania.

W opinii pojawiają się mocne słowa pod adresem Polski - "bez praworządności nie ma mowy o demokracji i poszanowaniu praw podstawowych". KE przypomina, że szacunek dla państwa prawa to "warunek zaufania rządów i obywateli UE" do innych państw członkowskich. Praworządność jest "konieczna do respektowania wszystkich praw płynących z unijnych traktatów", a spór wokół TK jest dla niej zagrożeniem.

W rozmowie z Timmermansem Szydło poszła na ustępstwa

"Rz" pisze, że rząd jest zaskoczony opinią. Zaostrzenie kursu KE wobec Polski było spodziewane, ale we wtorek premier Beata Szydło w rozmowie telefonicznej z Timmermansem przedstawiła plan rozwiązania konfliktu wokół TK.

Jak ustalili dziennikarze gazety, pojawiają się w nim poważne ustępstwa ze strony rządu. Szydło miała zaproponować m.in. "stopniowe wprowadzanie do TK sędziów wybranych przez PO" i "przyjęcie przepisów, wedle których obecny skład TK zostałby uznany za uprawniony do orzekania". Wyraziła też gotowość do publikacji dotychczas nieopublikowanych orzeczeń Trybunału oraz rezygnacji z "zasady podejmowania decyzji w TK większością dwóch trzecich głosów".

Timmermans z wyników rozmowy miał być - zdaniem rządu - zadowolony. Jednak dzień po ustaleniach publicznie postawił polskim władzom ultimatum: albo "sprzątacie trybunalskie bagno do poniedziałku albo zaczynamy następny etap procedury karnej".

- Termin wyznaczony do poniedziałku jest terminem nieosiągalnym i nierealnym z uwagi na długość procesu legislacyjnego w Polsce - mówił rzecznik rządu Rafał Bochenek. Zapewnił również, że władze są w "nieustannym dialogu z KE".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (500)
"Rz" dotarła do opinii KE. Jest BARDZO krytyczna. Rząd zaskoczony, bo Szydło...
Zaloguj się
 • Maria Sadowska

  0

  oj ludzie tu wcale nie chodzi o to co teraz jest w Polsce tylko o to zeby Polska nigdy nie powstala z kolan a do tego dobry jest kazdy pretekst Polska wcale nie jest wolnym krajem tylko wy tego nie zauwazacie

 • haber73

  Oceniono 2 razy 0

  dlaczego nie można oceniać komentarzy ani czytać odpowiedzi?Znowu cenzura"dobrej zmiany'?

 • Jacek Morawski

  Oceniono 9 razy -3

  Każdy kraj zachodniej europy miał premiera czy prezydenta wybitnego, a my kogo? Wybito nam inteligencję. Ta to w pierwszym,a w porywach, drugim pokoleniu. To wielbłądy i mamy co mamy

 • Jacek Morawski

  Oceniono 5 razy 1

  Kiedy ten gargamel pójdzie na zasłużoną emeryturę. Pewnie jak go złapie skleroza i nie pozna kacz,,,,,,,,kę ,a może odwrotnie? Proponuję wiek emerytalny dla posłów i rządu, dla mężczyzn-50 a kobiet-45 lat. I problem konstytucyjny natura rozwiąże

 • razb1947

  Oceniono 14 razy 12

  Jak W.Brytania ,Polska ,Węgry wyjdą z UE to będzie po UE a islam przejmie rządy.

 • takito.ataki

  Oceniono 9 razy 1

  Franc Timmermans nie powinien się wypowiadać o TK, gdyż w jego kraju - czyli Holandii - taka instytucja nie istnieje. Nie pytam już gdzie była KE, gdy poprzedni rząd okradał swoich rodaków z emerytalnych oszczędności w OFE, wówczas dla Unii to była wewnętrzna sprawa Polski.

 • takito.ataki

  Oceniono 11 razy 5

  Nie dziwi mnie, że opinia KE jest krytyczna. Unia przyjmując Polskę do swojego grona, wyznaczyła jej rolę dostawcy taniej siły roboczej (ile zarabia przeciętny Niemiec czy Włoch a ile Polak?), dostawcy taniego kapitału (patrz: wysokie zyski banków i niskie wpływy do budżetu z podatków) oraz szrota motoryzacyjnego. Teraz demokratycznie wybrany rząd usiłuje odwrócić tą sytuację ,więc jest wrogiem dawnego establishmentu. Czy ktoś widział kolonię, której właściciele pozwoli uzyskać niepodległośc ekonomiczną? Wszystkie kolonie wyzwalały się samodzielnie.

 • kajmanowicz

  Oceniono 4 razy -2

  Europa odetchnie gdy ktos sie tym krajem zaopiekuje, jak przez 44 lata po II WŚ.

 • dziadwawelski

  Oceniono 5 razy 3

  A co na to wszystko Jędrek Długopis Duda ?? A co go to obchodzi przecież on teraz nie musi oszukiwać na kilometrówkach i na pewno gotuje się do wykonania zaskakującego ruchu, którym wszystkich zaskoczy. Pewnie będzie to wyjazd na narty na lodowiec ;-))) Ciekawe czy tylko ja uważam, że jego wyjazdy na narty prawdziwie służą polskiemu społeczeństwu bo w kasku nie widać jego kretyńskiego uśmieszku ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX