Kaczyński odpowiada na słowa Clintona: Jeśli ktoś twierdzi, że w Polsce nie ma demokracji, trzeba zbadać jego stan

1. Kaczyński skomentował słowa Billa Clintona, że Polska odrzuca demokrację
2. Według niego te słowa to skutek "nieporozumienia"
3. Dodał, że jeśli ktoś podważa demokrację w Polsce, trzeba go zbadać

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński został zapytany o słowa Billa Clintona, który powiedział, że Polska i Węgry uznały, że demokracja jest kłopotliwa i wolą przywództwo na wzór putinowski.

- Media, różne czynniki na świecie tworzą sytuację gigantycznego nieporozumienia i być może to wpływa na świadomość exprezydenta Stanów Zjednoczonych. Jeśli ktoś twierdzi, że dzisiaj w Polsce nie ma demokracji, to znaczy, że jest w stanie, który trzeba by zbadać zbadany metodami medycznymi - odpowiedział prezes PiS.

Kaczyński TK: Nie rozpoczniemy rozmów od kapitulacji

Kaczyński podsumował też spotkanie wokół TK, które odbyło się dziś u marszałka Sejmu. Jego tematem był kompromis wokół Trybunału Konstytucyjnego. Jak powiedział Kaczyński, uczestniczyły w nim PiS, przedstawiciel partii Kormina oraz PSL.

Dziennikarka Katarzyna Kolenda-Zaleska zapytała go, czy rozważa publikację wyroku TK. Od tego bowiem partie opozycyjne uzależniają udział w rozmowach o Trybunale. - Pani redaktor, my różne rzeczy bierzemy pod uwagę, ale po uchwaleniu nowej ustawy. Wtedy taka publikacja będzie miała walor aktu historycznego. natomiast w żadnym wypadku nie rozpoczniemy rozmów od kapitulacji, bo taki jest sens tej propozycji. Nie mamy powodów, aby w ten sposób rozmawiać i nasi polityczni przeciwnicy świetnie o tym wiedzą. To jest warunek blokujący. Ale - powtarzam - jeśli by weszła nowa ustawa te orzeczenia, które nie mają według nas waloru prawnego, mogą być jako materiał historyczny ogłoszone - stwierdził Kaczyński.

Kolenda-Zaleska dopytywała, czy szef PiS ma świadomosć, że na niepublikowaniu wyroków TK mogą stracić zwykli ludzie. - TK nie został sparaliżowany przez rząd, ani przez większość parlamentarną, ale przez prezesa Rzeplińskiego i Trybunał sam - odpowiedział Kaczyński.

Prezes PiS stwierdził, że Rzepliński proponuje bezprawnie. - Nie jest prawnikiem. Skończył studia prawnicze, ale przez całe życie zajmował się socjologią - skwitował Kaczyński.

Jarosław Kaczyński zapowiedział też, że w krótkim czasie powinny się rozpocząć prace nad ustawą o TK w oparciu o projekty PiS i PSL. Jak podkreślił, będzie to rozwiązanie przejściowe, projekt ostatecznej ustawy przygotują eksperci.

O co chodzi w sporze o Trybunał Konstytucyjny?

PiS uważa, że konflikt rozpętała poprzednia koalicja rządząca PO-PSL. Ustępujące władze zmieniły ustawę o Trybunale i "na odchodne" wybrała 5 sędziów. PiS tego wyboru nie uznało i - po dojściu do władzy - wybrało 5 nowych sędziów, a także przegłosowało własną ustawę o TK. Prezydent zaprzysiągł sędziów wybranych głosami PiS, chociaż opozycja i cześć konstytucjonalistów uznała ich wybór za niezgodny z konstytucją. Tymczasem TK za niekonstytucyjną uznał PiS-owską nowelizację ustawy o Trybunale. Rządzący jednak nie uznają tego wyroku i odmawiają jego publikacji, co wzbudziło protesty społeczne i ściągnęło na Polskę krytykę Unii Europejskiej (czytaj więcej >>>) oraz Komisji Weneckiej ( czytaj więcej >>>).Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (508)
Kaczyński odpowiada na słowa Clintona: Jeśli ktoś twierdzi, że w Polsce nie ma demokracji, trzeba zbadać jego stan
Zaloguj się
 • rydrych

  0

  Diagnoza wydana na podstawie objawów - Zespól depresyjno-maniakalny u osobnika z cechami neurotycznymi (kaczynismum-debilismum), nie rokuje wyleczenia

 • aldo666

  0

  Kurdupel moze najwyzej robic Clintonowi to
  co robila mu Monika Levinsky

 • 0

  Panie Clinton - polski Wódz Psychopata mówi panu -
  idź pan się badaj
  Jesteś chory psychicznie.
  Z naszym Wodzem jest jak z alkoholikiem:-
  Mówisz że jest pijany, a on - TY jesteś pijany!

 • jakub53

  0

  Ale skala - smerf przeciw wieloteniemu przezydentowi poteznego kraju? Psychuszka - to juz nie tylko Antek w beretce, to sie nazywa megalomania!

 • pis-na-wode_fotomontaz

  0

  Kaczorku-śFuhrerku !. Twoja demokracja to jest "kaczokracja". W PRL-u też była "demokracja", tzw. ludowa !. Na Kubie i w Korei Płn. też są "demokracje", i to jeszcze jakie !

 • jakub53

  0

  Zaraz zamkna forke, za duzo negativ na prezia Nawet ostatnie komenty sie nie pojawiaja. Adam - gdzie jestes?

 • jakub53

  0

  Automat nie wyrabia, studenciaki na stazu czy autocenzura? Posty gina, mocium panie?

  Fajnie obserwowac najmitow PiSuaru co probuja zabic kazdy post. Macie IP (czy to Pultusk czy inna PiSuarowata dziura, czy chinski serwer, ostatnio ambitny laczy sie przez Koree;), widac was, patelnia. Srednio inteli nerd moze wam polamac serwery. Czego szczujom Jarka zycze:)

 • jakub53

  0

  I kto to mowi? Senilny, 70-letni pajacyk bez dorobku. Nawet stchorzyl przed obowiazkami dla RP i ukryl sie jak w kiblu za pacynkami, Kaczydlem i (juz tego nie zeskrobie co napisano na drzwiach w szkole;) Andrzej D...a. Jarek K. i tak ma wolny wstep do psychiatry ze szpitala MSW, zaraz za Antkiem M. Jedna gildia, kiepele?

 • rydrych

  0

  Dosyć już o ślinotoku tego bezzębnego pokurcza. Ty rozpoznajesz "widziany i wąchany obiekt" jako gó..., a jakiś gó...any piewca próbuje Ci wmówić rozsiewany aromat.
  Odezwa do narodu:
  A wy "Wójta się nie bójta
  Całą prawdę skonstatujta
  W cepy, widły się uzbrójta
  Wypie...a ciula "Wójta"
  / autor - Dziad który nie spieprzył/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX