Kościół nie zapłaci na media narodowe? Senator PiS zdradza plany rządu

1. PiS chce zwolnić świątynie z płacenia składki na media narodowe
2. Taką deklarację złożył w rozmowie z "Faktem" senator tej partii
3. Nie wiadomo, czy z opłaty będą zwolnione plebanie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Niedawno pisaliśmy, że opłata audiowizualna na nowe media narodowe może kosztować Kościół nawet 4 mln zł rocznie. Dlaczego? Nowa danina będzie liczona od każdego licznika, ma być dołączana do rachunku za prąd i wynosić 15 zł. W Polsce działa ok. 9960 parafii oraz 800 ośrodków sakralnych. Przy założeniu, że na parafię przypadają dwa liczniki (jeden w kościele i jeden w domu parafialnym), daje to w sumie 21520 punktów poboru prądu. Do tego należy doliczyć opłaty za różne budynki administracyjne, diecezjalne.

Dziennikarze portalu Fakt24.pl zapytali PiS, czy planowane jest zwolnienie kościoła z opłat. W tej sprawie wypowiedział się senator Czesław Ryszka, zastępca przewodniczącego senackiej komisji Kultury i Środków Przekazu. Zdradził, że świątynie i ogródki działkowe mają być zwolnione z opłaty. Powołując się na członków rządu, stwierdził też, że powstanie lista zwolnionych z obowiązku łożenia na media narodowe. Na razie nie wiadomo, jakie instytucje obejmie. Ryszka zaznaczył, że jego zdaniem nie powinny na nią trafić plebanie. "Dlaczego księża nie mieliby płacić za telewizor na plebanii?" - skwitował. Nawet jeśli tak się stanie, to Kościół - jeśli nie będzie musiał płacić za świątynie - oszczędzi ok. 2 mln zł rocznie.

Opłata będzie niższa?

Pełnomocnik rządu ds. reformy mediów Krzysztof Czabański przekazał dziś, że nie jest wykluczone obniżenie składki audiowizualnej z 15 zł do ok. 12 zł. We wtorek ma się odbyć wysłuchanie publiczne dot. projektu tzw. dużej ustawy medialnej.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy księża powinni uiszczać opłatę audiowizualną za telewizory na plebaniach?
Więcej o:
Komentarze (316)
Kościół nie zapłaci na media narodowe? Senator PiS zdradza plany rządu
Zaloguj się
 • wieslawzieba

  0

  Gdyby nie było tego kurestwa ze strony KK , dzieciorobów i cala zakłamana polityka i wiara nie było by tyle problemów. Chamstwo ze strony KK polskiego jest prawie nie do ogarnięcia. Wypadało by wszystkich lub prawie wywalić na pysk bo sa tymi przez co ludzie oddalają się od kościoła. Przez zachowanie ich księży którzy biorą się za Boga na ziemi. Osobiście wierze ale odrzucam kluchów którym życzę szybki koniec z całego serca.

 • wieslawzieba

  0

  oczywiście ze powinien płacić i założyć im kasę fiskalna obowiązkowo

 • Grzegorz Nikscin

  0

  w kosciele to byla prowokacja, udowodniona. po co to wrzucacie i ludziom w glowach mieszacie? A jesli sie bawisz w polityke to troche sie toche wiecej postaraj.

 • Ewa Sachen

  0

  A czym sie roznia od innych chyba tylko tym ze ich stac na placenie!!!!

 • Beata Rychlicka

  0

  Ja chciałabym zrezygnować z oglądania telewizji narodowej!!! czy ktoś z obecnego rządu bierze to pod uwagę???

 • andrzej-49

  0

  W kwestii formalnej. Czy jeżeli na plebanii mieszka proboszcz z "gosposią" i kilku wikarych to jest to jedno gospodarstwo domowe, czy kilka?

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 1 raz 1

  Czyżby księża nie chcieli się składać na Wielkie Dzieło Jedynie Słusznych Prawdziwie Polskich
  Mediów?

 • jeremiah833

  Oceniono 1 raz 1

  mam pomysł, zakładam zfromadzenie religijne - np. Wielbicili Świętego śłońca i Księzyca - skoro klerowi katołeckiemu się udało to i mi się uda. Ogłaszam nabór na wiernych. I będę SUMIENNIE korzystać ze wszelkich ulg, jakie wykorzystują ci złodzieje watykańscy. Zatrudnie prawnika, coby szukał kruczków, jak i ci świątobliwi złodzieje.

 • jeremiah833

  Oceniono 1 raz 1

  PRZECIEŻ TO BYŁO OCZYWISTE ŻE TE PASOŻYTY NIC NIE ZAPŁACĄ!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX