Minister Gliński przyznaje się do błędu podczas audytu. "Przejęzyczyłem się, chciałbym to wyjaśnić"

1. Minister podczas audytu mówił m.in. o "zastrzeżeniach ws. wydatków IAM"
2. W 2013 roku podróże służbowe dyrektora Instytutu miały kosztować 8,5 mln zł
3. Gliński: "Te dane dotyczyły oczywiście wszystkich pracowników IAM"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zdając raport z "audytu rządów PO-PSL", minister kultury mówił m.in. o "zastrzeżeniach, jakie budzą podróże służbowe pracowników Instytutu Adama Mickiewicza". - W 2013 r. 1/4 całego budżetu instytucji została wykorzystana na podróże pracowników, w tym 8,5 mln na podróże dyrektora - wyliczał Piotr Gliński. Taka sama informacja pojawiła się także na stronie internetowej resortu.

W piątek wicepremierowi listem otwartym odpowiedział dyrektor IAM Paweł Potoroczyn. "Horrendalna rozrzutność, którą zarzucił mi Pan publicznie w Sejmie RP (...) kłóci się z rozsądkiem (...) Według cennika NASA za taką kwotę można wysłać stukilowego dyrektora IAM w kosmos dwa razy" - napisał na stronie Instytutu.

Potoroczyn przekonywał, że dane przytoczone przez Glińskiego są nieprawdziwe - 8,6 mln zł miały w 2013 roku kosztować wszystkie podróże opłacone przez Instytut. Jak tłumaczył, chodziło o wyjazdy m.in. orkiestr symfonicznych, zespołów operowych i teatralnych, a także 440 uczestników wizyt studyjnych (krytyków, dziennikarzy, selekcjonerów festiwalowych, kuratorów). "W sumie ok. 3 tys. osób! W tym samym czasie 49 służbowych podróży dyrektora Instytutu kosztowało nieco ponad 200 tys. zł., co potwierdza w/w wystąpienie pokontrolne" - napisał.

Gliński: Chciałbym to wyjaśnić

Dziś na antenie TVP Info do sprawy nawiązał sam minister. - A propos tego audytu, chciałem powiedzieć o jednej sprawie. Ja tam się przejęzyczyłem odnośnie wyjazdów szefa IAM, chciałbym to wyjaśnić. Te dane, które podałem, dotyczyły oczywiście wszystkich pracowników i instytucji współpracujących z IAM, nie tylko szefa - mówił.

- Natomiast dyrektor tego Instytutu faktycznie w 2013 roku potrafił wydać 200 tys. złotych na same wyjazdy i spędził prawie połowę swojego czasu pracy zagranicą. Ja nawet nie byłbym taki krytyczny wobec tego gdyby nie fakt, że IAM powinien pełnić inne funkcje niż funkcje agencji wyjazdowej - ocenił.

- To jest w jakimś sensie sponsorowanie funkcjonowania zachodnich, zagranicznych instytucji kultury. To dobrze, że wydajemy pieniądze na różnego typu imprezy polskie czy z polskim akcentem, które odbywają się zagranicą, ale to nie może być główna działalność tego typu agencji - mówił wicepremier.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Jak dobrze pamiętasz gorące politycznie lata 90.?

Wybory 1993 r były ogromnym pogromem:
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Więcej o:
Komentarze (291)
Minister Gliński przyznaje się do błędu podczas audytu. "Przejęzyczyłem się, chciałbym to wyjaśnić"
Zaloguj się
 • lawber

  0

  Czym różni się 8,5 miliona złotych od 200 tysięcy złotych? Orientacją polityczną. Wyżej notowaną jest wartość uznawana przez PiS.

 • serjicalme

  0

  Wszyscy w PISie lgaja bez zmruzenia oka.
  Poziom hipokryzji przekroczyl mozliwosci ogarniecia tego przez normalnych ludzi.
  Czytam , ze Szydlo wychwala rodzine, jako wielka wartosc z okazji 500+.
  I taka refleksja mnie naszla- biedna ta Kinga Duda.
  Bo Nadprezes rodziny nie ma, syn Szydlo tez teoretycznie wyelimi nowal sie z puli genow (to chyba akurat dobrze ;) ). Wiec na te Dudowne spada teraz "wyrobienie sredniej" dla przywodztwa- by osiagnac Szydlowy ideal " 3+", ile dzieci bedzie musiala wyprodukowac ?
  3x3 minimum ;)

 • prof.pisduszko

  0

  PiS-owska metoda - zawsze idź w zaparte. A jeśli osoby, które szkalujesz i obrzucasz kłamliwymi insynuacjami udowodnią ci łgarstwo - mów, że nadinterpretują twoją wypowiedź, że to był "skrót myślowy", albo "przejęzyczenie", albo "fragment wyrwany z kontekstu".

 • zenon5606

  0

  On po prostu bezczelnie łamał ,jakie to przejęzyczenie szuka głupszych od siebie?-nieznajdzie

 • krzysulek12

  0

  przestancie puszczać tych kretynów pisowskich jak będę chciał ich słuchać to wiem co robić

 • krzysulek12

  0

  Naucz się profesorku mówić bo Cię prezes zweryfikuje

 • topiramax

  0

  Szkoda ze się nie pomyli i nie złoży dymisji>:(

 • gromek1

  0

  "trwa przygotowanie do autonaprawy" - Tablet

 • peter.sow

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli kolejny raz jakiś pisior został źle zrozumiany. Tym razem sam się zreflektował że trochę przesadził w kłamstwach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX