Bijatyka w tureckim parlamencie. Takiej awantury nie widziano tu od dawna

1. Tureccy posłowie popychali się, kopali i oblewali wodą
2. Do bijatyki doszło podczas obrad komisji konstytucyjnej
3. Parlamentarzyści poparli kontrowersyjną inicjatywę rządową

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Do burd w parlamencie dochodziło już w zeszłym tygodniu - posłowie bili się, popychali i utrudniali sobie nawzajem zabieranie głosu w sali plenarnej, bo poróżniła ich kwestia działań wojska przeciwko kurdyjskim bojownikom. Prowadzący posiedzenie musiał je zamknąć i odłożyć do poniedziałku.

Tak też się stało, jednak - jak widać na nagraniach - obrady wcale nie przebiegały spokojniej:Z kontrowersyjną inicjatywą wyszła Partia Sprawiedliwości i Rozwoju prezydenta Recepa Tayypa Erdogana. Co dokładnie wymyślili jej członkowie? W założeniu pomysł ma ułatwiać stawianie zarzutów w walce z terroryzmem - od momentu przyjęcia noweli łatwiej będzie uchylić immunitet i wszcząć postępowanie karne wobec tych deputowanych, co do których zostanie zgłoszony odpowiedni wniosek.

Problem w tym, że prawo szczególnie dotknie posłów prokurdyjskiej opozycyjnej Ludowej Partii Demokratycznej - jej polityków będzie można łatwiej oskarżyć o powiązania z terroryzmem. Dlaczego? Erdogan uważa, że opozycjoniści są ukrytym skrzydłem zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). A przecież Turcja walczy z bojownikami PKK - operacja zbrojna jest prowadzona nie tylko w kraju, ale też w sąsiednim Iraku.

W poniedziałek komisja konstytucyjna poparła projekt zmian w prawie. Choć w skład komisji wchodzi tylko 26 posłów, podczas bijatyki na sali obrad było ponad stu parlamentarzystów. Na nagraniu widać, że awantura wyglądała naprawdę groźnie. Kilkanaście osób zostało też lekko rannych podczas starcia.

O co walczą bojownicy z Partii Pracujących Kurdystanu?

W lipcu ubiegłego roku bojownicy zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) wznowili działania zbrojne przeciwko tureckim siłom bezpieczeństwa. Od tego czasu w zamachach i walkach na kurdyjskim południowym wschodzie Turcji zginęło prawie 400 żołnierzy i policjantów oraz kilka tysięcy bojowników. Według opozycji od tego czasu śmierć poniosło od 500 do tysiąca cywilów. Turcja atakuje też regularnie obozy PKK w górzystym regionie północnego Iraku.

PKK, która domaga się większej autonomii dla Kurdów w Turcji, jest uznawana przez ten kraj, jak i przez Unię Europejską oraz USA za organizację terrorystyczną.

A TERAZ ZOBACZ: Narzekasz na polski Sejm? Zobacz, co się dzieje w KosowieChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (58)
Bijatyka w tureckim parlamencie. Takiej awantury nie widziano tu od dawna
Zaloguj się
 • metenburg

  0

  I to bydlo ma europejskie aspiracje ? Koniokrad i sultan skradzionej ropy bedzie jeszcze wisial tak jak Saddam.

 • dyfly

  Oceniono 9 razy 5

  Ta azjatycka dzicz juz niedlugo bedzie do Europy wjezdzac swobodnie, bez wiz. Dziekujemy wam euroidioci.

 • icc217

  Oceniono 5 razy -1

  Islamskie barachlo.

 • formozus1

  Oceniono 5 razy 5

  Przecież turecka armia gromi Kurdów na swoim terytorium jak kiedyś Ormian!
  A nasze media milczą!
  Zaś na terenach Syrii wspomagają militarnie przeciwników Kurdów.

 • leszekmrowa

  Oceniono 5 razy 3

  Przynajmniej na sali obrad sałatek nie wpierdaIają....

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Jezeli politycy naprawde tak sie nie lubia to jest nadzieja, ze jeden drugiemu patrzy na rece, jak tez moze byc gwarancja, ze nie wrocimy do czasow gdy w naszym sejmie wszystkie uchwaly przechodzily jednoglosnie, co wskazywalo ze glosowania byly formalnoscia. Wladze ustawodawcze maja obowiazek zajmowac sie sprawami trudnymi rozwazac je i dyskutowac wlasnie w parlamencie. Sprawy trudne sa czesto kontrowersyjne i pobudzaja emocje.

 • krunghtep01

  Oceniono 1 raz 1

  Najsmieszniejsze jest to [dla Kurow tragiczne] ze Turcja,panstwo NATO atakuje obce panstwo [Irak] calkowicie bezprawnie.Dokladniej Iracki Kurdystan stworzony przy aktywnej pomocy USA szefa tego sojuszu.Drugim taka idiotyczna zdawaloby sie akcja jest zaangazowanie militarne Ar.Saudyjskiej sojusznika USA] przeciwko ruchowi Hutich w Jemenie,ktorzy sa wrogami Al-kaidy, glownego wroga USA w tym rejoniee !!!

 • iguassu

  Oceniono 2 razy 2

  ..i właśnie dlatego na świecie są wojny...Żałosne.

 • zdzisiek66

  Oceniono 4 razy 2

  Komentarze typu " narzekacie na polski Sejm", albo "bydło", "dzicz" "u nas też tak będzie" dają chyba sami gimnazjaliści, stażyści Agory, ludzie inaczej pełnosprawni umysłowo lub z pamięcią złotej rybki.
  W Polsce już tak było, i to nie aż tak dawno. W naszym polskim wspaniałym Sejmie. Może nie identycznie tak, ale bardzo podobnie. Rozrabiała nie islamska, turecka dzicz, ale nasza, polska, chłopska, katolicka.
  A tak w ogóle, to biją się ci posłowi tureccy jak dzieci w piaskownicy albo gimnazjalistki na przerwie. Erdogan wstawiłby na posła tego gościa i obrady byłyby wygrane:
  /www.youtube.com/watch?v=6iDlzL7zrNU#t=39

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX