Uwaga na tę szafkę IKEA: nie żyje troje dzieci. O czym należy pamiętać, aby uniknąć tragedii

Niedawno popularna komoda IKEA przygniotła kolejne dziecko. Malec nie przeżył. Szwedzki producent mebli ruszył z kampanią informacyjną.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W Stanach Zjednoczonych zanotowano 14 wypadków związanych z komodą MALM - informuje serwis biznes.pl. W zeszłym roku meble przygniotły dwóch małych chłopców, doprowadzając do ich śmierci. IKEA zaczęła wówczas przypominać, że komodę należy przymocować do ściany przy pomocy specjalnych wkrętów i uchwytów. Można je bezpłatnie odebrać w sklepie lub internecie za pośrednictwem punktu obsługi klienta.

Broszurki zachęcające mocowania szafek w ten sposób były dołączane do instrukcji montażu od samego początku. Jednak wielu klientów świadomie nie stosowało uchwytów.

Jak podaje "Fakt", ofiarą ostatniego wypadku był 22-miesięczny Theodore McGee. Do tragedii doszło 14 lutego w Apple Valley w stanie Minnesota. Rodzice chłopca wynajęli już prawników, którzy przygotowują pozew przeciwko IKEA.

Szwedzki producent mebli złożył już kondolencje państwu McGee. Przypomina jednak, że mocowanie szafki do ściany jest częścią instrukcji montażu tego mebla. Rodzice twierdzą, że o niczym nie wiedzieli i nigdy nie słyszeli o kampanii IKEA.

Akcja koncernu spotkała się z opiniami, że zamiast "programu naprawczego" należy wycofać komodę z rynku. Od 1989 roku zanotowano kilka wypadków śmiertelnych związanych z meblami szwedzkiego koncernu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (245)
Uwaga na tę szafkę IKEA: nie żyje troje dzieci. O czym należy pamiętać, aby uniknąć tragedii
Zaloguj się
 • Robert Wegrzyniak

  Oceniono 3 razy 3

  To nie meble zabijają dzieci, tylko brak nadzoru ze strony rodziców! Szafa nie służy do wspinaczki na nią, a jestem pewien, że do wypadku doszło właśnie w takich okolicznościach. Bezstresowe wychowanie zabiło te dzieci.

 • tenare

  0

  "Uwaga na tę szafkę IKEA: nie żyje troje dzieci."

  "Zabójcza szafka"
  "Zabójcza szafka 2"
  Powrót zabójczej szafki"

 • sztadeu

  Oceniono 3 razy 3

  Juz w PRL-u produkowano meble tzw. segmenty. Ludzie w kolejkach walczyli aby taki segment kupić. Mój znajomy opowiadał mi,jak taki segment zawalił się po wielu latach użytkowania,gdy jego mały synek postanowił wspiąć się na samą górę. Na szczęście synek znajomego uszedł ze zdrowiem i życiem.Ale cały dzień zajęło im sprzątanie tego bałaganu, po wywrotce mebla.Trzeba tylko znać prawa fizyki, to nikt nie ucierpi.

 • i-meadow

  Oceniono 4 razy 4

  W każdej instrukcji ikea od lat jak wół napisane o tym mocowaniu do ściany. No i myśleć trzeba. Ja w domu wszystkiego dopilnowałam, ale sekunda nieuwagi u lekarza i o mały włos szafka tego typu przygniotłaby mi dziecko W GABINECIE LEKARSKIM :/

 • Ania Staniszewska

  Oceniono 4 razy 4

  Eh... Co to za rodzice, którzy nie zabezpieczają najbardziej przypałowych elementów?! Nie trzeba być geniuszem, żeby wiedzieć, że grawitacja robi swoje... Ci rodzice może powiini być obciążeni za to, że zwalają odpowiedzialność na sklep... To nawet źle brzmi, a Ci się do pozwów szykują, eh Amerykanie...

 • m.apanel

  Oceniono 2 razy 2

  Brak Uświadomienia i Umiejętności czytania ze zrozumieniem,
  Starsi Polacy pamiętają pewien Fakt w Polsce, mianowicie Kolega do kolegi, nieznającego sposobu użycia prezerwatywy, poradził mu żeby... ją zjadł (ówcześnie królowały globulki Zet).
  I co ten zrobił: zjadł jak mu doradzono. Po pewnym czasie operacja żołądka ratuje mu życie...
  Prawa fizyki mówią o środku ciężkości zawartych w meblu rzeczy a każdorazowe wysuwanie
  szuflad nie gwarantuje stabilności mebla. Ale nie wytłumaczy się tego małym dzieciom z ADHD, wychowanymi bezstresowo itp.

 • el.commendante

  0

  Jak z jakiegoś horroru. :o(

 • Oceniono 3 razy 3

  Autorze artykułu. Jak mnożna zatytułować artykuł "Uwaga na tę szafkę IKEA" gdy ewidentną winę popełnili tutaj rodzice dziecka?! Czekam teraz na tytuły "Uwaga na ten model samochodów marki Ford! Pijany kierowca wbił się w drzewo, miał tylko 4,5 promila". Nie wiem z kogo bardziej robicie idiotów: z czytelników czy z siebie.

 • stopp5

  Oceniono 2 razy 2

  W USA wodociągi zostaną pozwane gdy dziecko się utopi w wannie. Kiedy Amerykanie będą standardowo wyposażani w odtwarzacze z nagraniem "wdech, wydech, wdech, wydech..." , bo to chyba ku temu zmierza?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX