Prezydent Warszawy grzmi na obchodach powstania w getcie. "Spalono kukłę Żyda, szkalowano Polaków"

1. Prezydent Warszawy zaprotestowała przeciw antysemityzmowi
2. "We Wrocławiu spalono kukłę Żyda" - grzmiała na rocznicy powstania w getcie
3. "Klasa polityczna powinna wyrażać głośny sprzeciw" - apelowała

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Kilka miesięcy temu we Wrocławiu spalono kukłę Żyda, a kilka dni temu w katedrze w Białymstoku odprawiono mszę, w trakcie której szkalowano Polaków i Polki o odmiennych poglądach. Niektórym narodowościom nawet odbierano prawo istnienia. Nie może być i trudno w to uwierzyć, że może być milcząca zgoda na takie zachowania. Cała klasa polityczna powinna wyrażać głośny, a nie cichy sprzeciw - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz na obchodach 73. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Podkreśliła, że przesłanie "żydowskich bojowników", którzy sprzeciwiali się "dyskryminacji ze względu na pochodzenie" i "deptaniu ludzkiej godności" jest nadal aktualne. - Mimo gorzkiej lekcji historii, mimo upływu lat, ten testament jest nadal aktualny. Również w Europie, gdzie narastają nastroje niechęci wobec osób pochodzących z innych kultur - zaznaczyła.

- Antysemityzm jest skierowany nie tylko przeciwko Żydom, ale także na kluczowe wartości każdego demokratycznego społeczeństwa - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. Jej przemówienie zgromadzeni nagrodzili długimi oklaskami.

Jest reakcja białostockiej kurii w sprawie mszy ONR >>>

Przemówienie zakończyła wierszem niemieckiego pastora Martina Niemoellera, który napisał w obozie Dachau: "Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem, nie byłem przecież Żydem, kiedy przyszli po komunistów, nie protestowałem, nie byłem przecież komunistą, kiedy przyszli po socjaldemokratów, nie protestowałem, nie byłem przecież socjaldemokratą, kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem, nie byłem przecież związkowcem, kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował, nikogo już nie było".

Duda: "Nie" dla dzielenia ludzi murem

Wcześniej przed pomnikiem bohaterów getta przemawiał prezydent Andrzej Duda.- Jesteśmy tu, by powiedzieć "nie" dla dzielenia wspólnoty, dzielenia ludzi jakimkolwiek murem, zamykania ich nie za to, co zrobili, tylko za to kim są, skąd pochodzą - z jakich rodzin, z jakich domów, w co wierzą - podkreślił w przemówieniu prezydent. - "Nie" dla upodlenia, "nie" dla jakiegokolwiek upokarzania drugiego człowieka, "nie" dla łamania podstawowych praw ludzkich, jak prawo do godności, jak prawo do życia. "Nie" dla wszelkiej niesprawiedliwości" - mówił Duda.

Podkreślił, że jest to "historia wspólnego życia" przez ponad tysiąc lat. - To jest i niech zawsze będzie historia przyjaciół. To jest i na zawsze będzie także historia wzajemnego szacunku, życzliwości i żywej pamięci - dodał.

Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Nasi politycy nie chcą, żebyście rozwiązali ten quiz

Stefan Niesiołowski, Antoni Macierewicz i Ryszard Czarnecki byli kiedyś związani z jedną partią. Razem stanowili forpocztę:
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Więcej o:
Komentarze (549)
Prezydent Warszawy grzmi na obchodach powstania w getcie. "Spalono kukłę Żyda, szkalowano Polaków"
Zaloguj się
 • pawel.lewski

  0

  "Cała klasa polityczna powinna wyrażać głośny, a nie cichy sprzeciw - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz na obchodach 73. rocznicy powstania w getcie warszawskim."

  Ja wyrażam sprzeciw, won gudłajskie złodzieje z mojej Ojczyzny, precz z łapami od naszej własności, zawszone dziadostwo!!! Wy3,14erdlać do Israela!

 • Kamil Świątek

  0

  Co za brednie! Widać jak szanują ludzką godność i inne wyznania w Izraelu. Opluwanie Chrześcijan i ciągłe wojny z Palestyną. HGW urwała się z choinki?

 • matitalolo

  Oceniono 1 raz -1

  Po cichu te zakłamane katabasy popierają faszystów polskich. Oficjalnie z drwiącym aroganckim uśmieszkiem, przepraszają i tłumaczą, że to nie ich wina tylko drobne niedopatrzenie. To kolejna ściema i hipokryzja klechów wpisana w tradycję Piłata.

 • uzdek98

  Oceniono 2 razy 2

  i mowi to przekreciara, ktora dzieki wujaszkowi szmalcownikowi, przytuliła kilka baniek za pożydowska kamienice na nowakowskiego...

 • philosophe

  Oceniono 2 razy 2

  Gronkiewicz to zaklamana biurokratka, ustawiajaca sie tylkiem do wiatru.

 • kawabis

  Oceniono 2 razy 2

  Trudno żeby nie bili brawa, przecież byli tam tylko ludzie, którzy chcieli uczcić bohaterskich żydów, którzy walczyli z Niemcami. Niemcami, świadomymi mordercami nienawidzącymi jako naród żydów. To nie były wybryki oszołomów z Wrocławia, piromanów od kukieł to była aprobata całego narodu dla czystki etnicznej. Gdyby w Polsce był antysemityzm, który na siłę próbuje się nam wmówić, prezydentem nie byłby nigdy Komorowski czy Duda, niemal wszyscy byli ministrowie spraw zagranicznych są skoligaceni z żydami, Michnik by miał zakaz wydawania GW. Wywoływanie w Polakach sztucznego wstydu za działania Niemców i stawianie znaku równości między likwidacją getta a spaleniem kukły w mieście Dutkiewicza jest podłe i nie przystoi prezydentowi stolicy. Nie wiem co HGW chciała osiągnąć taką głupią przemową na uroczystościach rocznicowych dla oddania hołdu bohaterom powstania żydowskiego. Zabrakło tylko odniesienia do pogromu kieleckiego i Jedwabnego.

 • jank2323

  Oceniono 2 razy 2

  "W Wielkiej Brytanii liczba antysemickich incydentów była w 2014 r. najwyższa w powojennej historii, we Francji w ciągu roku się podwoiła. Według Centrum Szymona Wiesenthala aż 6 na 10 najbardziej jaskrawych przypadków antysemityzmu zdarzyło się w Europie Zachodniej." Gazeta Wyborcza 05 luty 2016.
  Nie jesteśmy ani gorsi ani lepsi od innych. Ale, nie którzy politycy uważają, że Polska to taki kraj kategorii B.

 • 2-julita

  Oceniono 2 razy 2

  prymitywny bez kultury babsztyl
  tysiące Żydów zostało wymordowanych przez niemców a ona wyciąga jakieś brudy na Polaków

 • acer100

  Oceniono 2 razy 0

  jak długo ten temat będzie tu wisiał? Juz wiemy,co bylo 29 kwietnia,mamy dosyć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX