Po 40. roku życia powinniśmy pracować tylko trzy dni w tygodniu. Potwierdzają to ostatnie badania

1. Naukowcy twierdzą, że wraz z wiekiem spada nasza wydajność
2. Osoby powyżej 40 r.ż. powinny pracować 25 godzin w tygodniu
3. Większa liczba godzin obniża funkcje poznawcze

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wyniki przeprowadzonego niedawno badania zostały opublikowane w Melbourne Institiute Worker Paper Series. W doświadczeniu wzięło udział 3 tys. mężczyzn i 3,5 tys. kobiet z Australii w wieku powyżej 40 lat.

Zaproszeni do udziału w eksperymencie rozwiązywali serię testów poznawczych. Naukowcy analizowali w tym czasie ich efektywność.

Okazało się, że osoby które pracują maksymalnie 25 godzin w tygodniu osiągają najlepsze wyniki. Najmniejszą wydajność wykazywały osoby, które pracują bez dni wolnych. Badani, którzy poświęcają życiu zawodowemu 55 godzin w tygodniu osiągnęli gorsze wyniki niż emeryci i bezrobotni uczestnicy eksperymentu.

Naukowcy tłumaczą, że wiek oraz długie godziny pracy wpływają na zmęczenie oraz stres, co może potencjalnie obniżyć funkcje poznawcze. Jeden z autorów raportu, profesor Colin McKenzie z Uniwersytetu Keio uważa, że osoby starsze i w średnim wieku zachowują najwyżśzą efektywność, gdy pracują w niepełnym wymiarze godzin.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (54)
Po 40. roku życia powinniśmy pracować tylko trzy dni w tygodniu. Potwierdzają to ostatnie badania
Zaloguj się
 • racjonalista_xx

  0

  To może i ma rację bytu ale w krajach gdzie za 25 godz. tygodniowo można utrzymać się na dobrym poziomie. W Polsce za tyle godz. większość nie miałaby co jeść po 2 tygodniach :)

 • Robert Andzel

  0

  Redaktorek ciekawe ile ty będziesz miał lat jak będziesz robił kupę i trawy się trzymał zobaczymy! !!

 • primo.netykieta

  0

  Mundurówka to wie i poszła dwa kroki dalej w ewolucji - oni są już na emeryturze

 • Michal Xinski

  Oceniono 4 razy 0

  Owi naukowcy i dziennikarze wypisujący takie głupoty, powinni pracować siedem dni w tygodniu. W celach poznawczych i dla poprawy wydajności.

  -----
  Oczywiście mamy kolejną głupotę potwierdzoną przez hordy "naukowców". Zamiast napisać w związku z wyprowadzeniem produkcji do Chin i Indii, krajów gdzie żyje połowa ludzkości, w Europie i USA pracy nie ma i nie będzie. Ale dzięki temu łosie się rozmnażają, dziki dziczeją i ograniczamy emisję dwutlenku węgla, którego to emisję przenieśliśmy do Chin i Indii. Ta emisja szkodzi Chińczykom i Hindusom ale nie nam, bezmózgim, tępym lewakom.

 • lazy_bones

  Oceniono 4 razy 4

  Po przeprowadzeniu eksperymentu do którego zaproszono 50 psów, okazało się, że połowa z nich dostając 1/3 dziennej racji żywnościowej wykazywała znacznie mniejszą ochotę do gry w aport.

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Gdy bylem mlody nie bylem w stanie pracowac intensywnie dluzej niz godzine (jezeli sytuacja absolutnie tego wymagala to adrenalina popedzala mnie dluzej ale to byly wyjatki), po czym zwalalem sie z nog i bez wzgledu na to gdzie musialem sie przespac chocby przez 15 min, wspolpracownicy przyzwczaili sie do tego i tylko obcych dziwil obraz spiacego na podlodze w jakims kącie. Pozwalalo mi to funkcjonowac przez kilka dni z rzedu.
  Teraz jestem stary dziadyga (znacznie ponad emerytury), nadal pracuje, na ogol jakies 5 godz dziennie, co nadrabiam pracujac 7 dni w tygodniu. Klopot w tym, ze nie moge wziasc wiecej niz dwoch dni wakacji. Nie wyobrazam sobie zycia bez pracy, chyba taka genetyka (siostra skonczyla pracowac majac 76 lat bo jej maz zachorowal, nasz ojciec tez cos kolo tego), no i brak jakichkolwiek innych zainteresowan. Mialem co prawda w swym zyciu okresy bez pracy, to wtedy gdy ubiegle wladze uznawaly mnie za tak niebezpiecznego, ze co jakis czas mnie zapuszkowaly (przypomnialo mi to reakcje mojej matki na wiadomosc, ze jestem znowu w wiezieniu: "przynajmniej wiem gdzie on jest"), dziwilo wspolwiezniow, ze z pobytu w pierdlu bylem prawie zadowolony.

 • razb1947

  Oceniono 3 razy 3

  Ten co pije dziennie 3 piwa to po dwudziestu latach ma mózg uszkodzony nawet o 70% .

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 0

  Kiepściutko. Nasze czarnobyle z waty i posły przy korycie wogóle nie pracują i dobrze się mają...

 • slade1972

  Oceniono 4 razy 2

  POrdolą!
  Nasi POlscy naukowcy ustalili, że największa wydajność jest u mężczyzn i kobiet po 65 latach!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX