Czemu UE interesuje się Polską? Szydło w TVP Info: Chodzi o pieniądze

Premier Beata Szydło w TVP Info

Premier Beata Szydło w TVP Info (TVP Info)

1. UE nie chodzi o demokrację, a "o pieniądze" i "odwrócenie uwagi"
2. Tak premier Beata Szydło tłumaczyła w TVP Info zainteresowanie Polską
3. Nasz kraj jest "piękny, rozwijający się, demokratyczny" - opisywała

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Beata Szydło była gościem porannego programu w TVP Info. Rozmowa zaczęła się od Chrztu Polski, ale szybko zeszła na politykę.

"Co wy panowie macie na myśli?"

Głównym tematem były relacje Polski z Unią Europejską, w świetle uchwalonej w tym tygodniu rezolucji. Parlament Europejski wezwał w niej do opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. "Parlament Europejski wzywa polski rząd do zrealizowania w pełni zaleceń Komisji Weneckiej; podziela opinię Komisji Weneckiej, że polska Konstytucja oraz normy i standardy europejskie i międzynarodowe wymagają, aby orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego były przestrzegane" - oświadczył PE.

- Neguje się prawo państwa do podejmowania suwerennych decyzji w imię jakichś niedookreślonych wartości europejskich - mówiła w TVP Info premier Beata Szydło. - Pewnie gdybym dzisiaj zapytała, większość tych europarlamentarzystów zachodnich czy nawet polskich, którzy podnosili rękę ws. rezolucji o Polsce, co wy panowie macie na myśli, mówiąc o wartościach europejskich, nie wiem, co by mi odpowiedzieli - skwitowała.

Szydło opisuje Polskę

- Jeżeli spojrzymy na Polskę: piękny kraj, rozwijający się, demokratyczny, w którym ludzie jeśli chcą protestować, mogą protestować. Dla Polaków wolność jest niezwykle istotną rzeczą - powiedziała Szydło. I dodała, że Polska musiała długo walczyć o wolność i "nie da jej sobie odebrać". Dodała, że tłumaczy to za granicą.

- I obawiam się pani premier, że będzie pani musiała tłumaczyć się z tej wolności i o tej wolności opowiadać na forum europejskim - dopowiedział prowadzący Adrian Klarenbach.

Beata Szydło oceniła, że UE przeżywa właśnie kryzys - związany z migracją, a także instytucjonalny.

"Nazywamy rzeczy po imieniu"

- "Stara" Unia Europejska jest bardzo zadufana w sobie. Lubi pouczać. Traktuje kraje Europy Środkowo-Wschodniej jako teren, na którym można zrobić dobry biznes - powiedziała i zaczęła tłumaczyć, że to nie tylko Unia daje nam dofinansowania, ale Polska też łoży na UE.

- Czy nie chodzi tak naprawdę o demokrację, tylko o pieniądze? - wtrącił prowadzący.

- Przecież Polska jest państwem demokratycznym. Dlaczego UE miałaby się zastanawiać nad demokracją w Polsce? Czy pan redaktor czy ja czujemy się ograniczeni w prawach demokratycznych? Czy nasi obywatele czują się ograniczeni? Ja tego nie dostrzegam ani nie słyszę. Jeśli zastanawiam się, dlaczego UE zajmuje się Polską. to mam dwie odpowiedzi: po pierwsze chodzi o te pieniądze. Ja wiem, że to brzmi fatalnie, ale...

- Nazywamy rzeczy po imieniu - wszedł jej w słowo prowadzący.

- Nazywamy rzeczy po imieniu i tak jest - powtórzyła Szydło. - Po drugie, politycy starej UE, oni lubią pouczać. Jest takie poczucie wyższości. Oni popełnili potworne błędy, m.in. w polityce migracyjnej. Pozwolono na to, by w Europie zagościł terroryzm. (...) Nie umiejąc rozwiązać tego problemu w tej chwili, próbują szukać tematów zastępczych, odwrócić uwagę. Pouczają nas za rzeczy, które nie mają miejsca - stwierdziła i dodała, że lepiej, by "spożytkowali energię" na rozwiązanie problemu migracji w Europie.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Jak dobrze pamiętasz gorące politycznie lata 90.?

Wybory 1993 r były ogromnym pogromem:
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Zobacz także
 • Rafał Trzaskowski PiS zarzucił Trzaskowskiemu działanie przeciw Polsce. Ten w odpowiedzi "wyznał" swoje winy
 • Zdzisław Krasnodębski Rząd wściekły po rezolucji PE. Ale ten europoseł PiS przebił wszystkich
 • Premier Beata Szydło Szydło o rezolucji PE: "Sami powinniśmy rozwiązywać nasze sprawy". A za chwilę...
Komentarze (310)
Czemu UE interesuje się Polską? Szydło w TVP Info: Chodzi o pieniądze
Zaloguj się
 • Marek Rogowski

  0

  Dokładnie taka jest prawda, chodzi wyłącznie opieniądze. Ponadto należy pamiętać, że politycy UE, choć niektórym w to trudno jest uwieżyć, są jeszcze bardziej skorumpowani niż nasi w kraju.

 • plautilla

  0

  Wyrazy szacunku dla pani Premier RP ! Beata Szydło osoba wielkiej inteligencji politycznej i godności osobistej ! Szczęść Boże pani Premier !

 • hasyo

  Oceniono 1 raz 1

  Wybiórcza lemingoza w amoku.

  www.wpolityce.pl/polityka/278857-krzysztof-szczerski-chca-obalic-nowy-rzad-z-czysto-biznesowego-powodu-wywiad?strona=1

 • marlicja

  Oceniono 2 razy 0

  "Ja tego nie dostrzegam ani nie słyszę." To do okulisty i laryngologa!
  Żenujący poziom tej pani...

 • Janusz Kluba

  Oceniono 1 raz 1

  Przy okazji pani premier mogłaby powiedzieć, iż owi przedstawiciele państw "starej" Unii nie mają żadnej legitymacji do pouczania. Jedyną przewagę, którą można uznać, to fakt większego zgromadzenia bogactwa. Mogliby dać wykład, jak to bogactwo nagromadzili, ale tego nie uczynią - co to, to nie. Musieliby coś powiedzieć o wyzysku kolonialnym, o drapieżnym uprzemysłowieniu nie liczącym się z żadnymi ekologicznymi warunkami. Może wspomnieliby o zniszczeniu Polski przez hitlerowskie Niemcy i nie wypłacenie przez nie żadnej kontrybucji. Może przypomnieliby, jak to Francja i Anglia nie dotrzymały traktatu o pomocy wojskowej w czasie II WW. Może trzeba byłoby powiedzieć, że Polska została w Poczdamia oddana na żer Stalinowi, a tzw, Ziemie Odzyskane - najpierw były przez Ruskich kompletnie ograbione.

  Nie, oni wolą pouczać nas o istocie demokracji, o poszanowaniu praw obywatelskich. Jak śmią przedstawiciele zbrodniczych narodów - najwyraźniej historia jest u nich nauką nieznaną. Może ja przypomne, może pani premier im to rzuci w twarz"

  W jakim to państwie wymordowano Katarów, Templariuszy, Hugenotów (w Noc św. Bartłomieja), całą ludność Wandei?. Gdzie była Noc Długich Noży i Noc Kryształowa (pomijając już hekatombę ludobójstwa w II WW)? Jakie państwo okupowało Kongo i przy nieludzkiej pracy na plantacjach i handlu niewolnnikami wymordowało 10 milionów Murzynów (to Belgia - kraj wojującego o poszanowanie człowieka G. Verhofstadta)? W jakich to "demokratycznych, postępowych państwach Europy zachodniej tolerowano niewolnictwo (w koloniach - oczywiście)? W jakich to państwach Europy szalała Inkwizycja i brak rasowej tolerancji, skąd przeganiano Żydów i urządzano im pogromy? Kto wreszcie inicjował niesprawiedliwe Wojny?

  Otóż na Soborze w Konstancy - rektor Akademii Krakowskiej Paweł Włodkowić dał wykład w tych sprawach, mówił o samostanowieniu narodów bez wzgledu na wyznanie, czy rasę, dał definicję wojny sprawiedliwej i niesprawiedliwej, mówił o tolerancji religinej w ramach państw, o poszanowaniu człowieka i równości wobec prawa, mówił o prawie międzynarodowym. Te wszystkie kardynalne zasady prawa międzynarodowego i poszanowania praw obywatelskich są w dalszym ciągu aktualne i stanowią podstawę wszystkich współczesnych konwencji międzynarodowych i nowoczesnych konstytucji państwowych.

  Oczywiście w owych czasach żadne państwo w Europie ani nie myślało przestrzegać tych zasad - żadne? Nie, było jedne takie państwo, które przestrzegało wszystkich tych zasad. Tym szlachetnym wyjątkiem była Polska. U nas nie szalała inkwizycja, nie mordowaliśmy Murzynów, przygarnialismy wyrzuconych z innych państw Żydów, w granicach naszego państwa mieszkali Tatarzy swobodnie wyznajacy swój Islam. Wszekiej maści innowiercy mieli u nas prawo obywatelstwa, egzystowały swobodnie protestanckie odłamy chrześcijaństwa - Arianie Polsci i inni. Nie czyniliśmy podbojów.

  I tacy niedouczeniu nuworysze chcą nas pouczać. Kiedy liczna delegacja z Polski udała się do Paryża proponowac tron Henrykowi Walezemu - wszyscy nasi biegle władali łaciną (wówczas międzynarodowym językiem), a Francuzi ani w ząb - musieli znaleźć jakiegoś klechę, który coś tam dukał i potrafił przetłumaczyć. To drobny fakt z histori (a jest takich nieskończoność). Oni chcą nas uczyć może dlatego, że uważają nas za barbarzyńców którzy wybili się na niepodległość dwadzieścia kilka lat temu z granic barbarzyńskiego imperium zła (Rosji). Znowu mamy dowód, że nawet nie znaja najnowszej historii powszechnej - warto tym nieukom to w koncu uświadomić.

 • tonsofun

  Oceniono 3 razy -1

  Ta baba to już nie jest głupek, to skończona oślica! Litowałem się nad nią, bo myślałem, że jest ubezwłasnowolniona przez kaczora polityczna bidulka, a to jest niebezpieczny dla nas wszystkich cep!

 • Zofia Celinska

  Oceniono 2 razy 0

  kobieto, czy Ty uwazasz ,ze mowisz do idiotow, ktorzy nie widza co sie dzieje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje