Czeskie władze zdecydowały: zmieniamy nazwę kraju

1. Republika Czeska będzie miała oficjalną jednowyrazową nazwę
2. Czesko - tak też od teraz brzmi skrócona nazwa, w wersji angielskiej - Czechia

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Większość europejskich państw posiada skrócone wersje swoich nazw - Republika Federalna Niemiec występuje jako Niemcy, Republika Francuska jako Francja, a Rzeczpospolita Polska jako Polska.

Choć w języku polskim mówimy po prostu o Czechach, w większości języków używana jest pełna nazwa - Republika Czeska. Władze naszych południowych sąsiadów uważają, że jednowyrazowa nazwa - Czechia - byłaby bardziej praktyczna i elastyczna w użyciu.

Nie wszystkim się podoba

Krytycy są zdania, że Czechia może być mylona z Czeczenią. Szczególnie wersja niemieckojęzyczna, zapisywana jako "Tschechien", może sprawiać problemy na tym polu. Niemieckojęzyczny zapis nazwy Czeczenia to "Tschetschenien"

Wieczorna decyzja

Decyzję podjjęto dziś wieczorem na spotkaniu premiera, prezydenta, ministra obrony i marszałków obu izb parlamentu. Teraz Czechy wystąpią z wnioskiem o uznanie nazwy Czechia na forum ONZ.

A TERAZ ZOBACZ: Studenci odkryli sposób na manipulowanie politykami. Uległ nawet PutinChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (158)
Czeskie władze zdecydowały: zmieniamy nazwę kraju
Zaloguj się
 • R K

  Oceniono 1 raz -1

  Przecież Czechy to po czesku Čechy, po angielsku Bohemia, po niemiecku Böhmen. P co cudaczyć i wymyślać nowe nazwy?

 • xynat

  Oceniono 2 razy 2

  We wszystkich słowiańskich językach Czesi ma ją jednowyrazową wersję nazwy swego państwa. Cholera wie dlaczego po aksamitnej rewolucji wyrwali się z tym Czech Republik jak filip z konopi. Słowacy byli mądrzejsi i na co dzień cały świat używa nazwy Slovakia.

 • Irek Schnitzer

  0

  wrocic nazwy miedzynarodowej "Tschechei "( niemiecka przed wojną) to najbardziej historyczna byla od wieków.

 • czesiohill

  0

  Czechy to region geograficzny w Republice Czeskiej, obok Moraw, Śląska itd. Dlatego mieli dwuczłonową nazwę państwa. Po polsku znowu nie będzie jednoznacznie, jeśli zostaną potocznie używane Czechy jako państwo. Ale Czechia mi się nie podoba - Czechia, Czechii, Czechiom, Czechią.

 • asertywny76

  Oceniono 2 razy -2

  Dla mnie i tak zawsze będzie to Czechosłowacja.

 • zbimes

  Oceniono 2 razy 0

  A po polsku to nadal Czechy, choć pewnie Morawa i Kraj Sudecki będą burzyć się

 • astronombosy

  Oceniono 4 razy -2

  Czechnijski film.

 • svetomir

  0

  Chyba wielu ma problemy, skoro musiały się pojawić koszulki i inne gadżety z napisami "nie ma kangurów w Austrii" w kilkudziesięciu językach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX