Bohater najgłośniejszego seksskandalu w polskim Kościele odprawi mszę na 1050-lecie chrztu. W sieci burza

1. Abp Juliusz Paetz ma koncelebrować mszę na 1050. rocznicę chrztu Polski
2. W 2002 roku oskarżono go o molestowanie seksualne poznańskich kleryków
3. Watykan wydał mu zakaz przewodniczenia publicznym uroczystościom

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jako pierwsza o możliwym udziale arcybiskupa Paetza w uroczystej mszy świętej z okazji obchodów 1050. rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę poinformowała Monika Olejnik. Dziennikarka napisała, że "podobno na mszy będzie obecny znany z kuszenia kleryków abp Juliusz Paetz. Niewykluczone, że będzie koncelebrował mszę".

Później o tę sprawę w rozmowie Radia Zet zapytała marszałka Senatu. - Politycy Platformy Obywatelskiej też zadają to pytanie, szukają pretekstu. Ja im mówię: idźcie do Episkopatu i się dowiedzcie - powiedział Olejnik Stanisław Karczewski.

Za jego radą poszli dziennikarze portalu epoznan.pl, którzy swoimi wątpliwościami podzielili się z rzecznikiem kurii. Ksiądz Maciej Szczepaniak wyjaśnił im, że mszę koncelebrować będą wraz z legatem papieskim: "nuncjusz apostolski Celestino Migliore, kardynałowie Stanisław Dziwisz, Kazimierz Nycz, Zenon Grocholewski i Henryk Gulbinowicz, przedstawiciele episkopatów Europy, wszyscy polscy biskupi diecezjalni, kapłani kapituły metropolitalnej, biskupi pomocniczy i biskupi seniorzy".

"Obłuda i bezczelność"

Do tej ostatniej kategorii zalicza się abp Paetz, więc wszystko wskazuje na to, że i on poprowadzi uroczystą mszę. To oczywiście nie podoba się obserwatorom. "Żaden szanujący się człowiek nie weźmie udziału w tej manifestacji obłudy i bezczelności" - napisał na Twitterze Leszek Jażdżewski redaktor naczelny czasopisma "Liberte!"

"Ten moment, kiedy Kościół widzi źdźbło w oku bliźniego, a w swoim belki nie dostrzega" - to natomiast opinia dziennikarza "Rzeczpospolitej" Jacka Nizinkiewicza.

Interwencja Watykanu

Problemy abp Paetza zaczęły się po tym, jak w 2002 roku oskarżono go o seksualne molestowanie młodych poznańskich kleryków. Duchowny zaprzeczał, ale jednocześnie zrezygnował z pełnienia funkcji metropolity poznańskiego. Ostatecznie sprawa trafiła przed najwyższą kościelną instancję.

Sprawujący wówczas władzę w Stolicy Apostolskiej Jan Paweł II zlecił szczegółowe zbadanie kwestii Paetza. Po tym śledztwie Watykan wydał mu zakaz udzielania sakramentów święceń i bierzmowania, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy, a także przewodniczenia publicznym uroczystościom.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!


Nasi politycy nie chcą, żebyście rozwiązali ten quiz

Stefan Niesiołowski, Antoni Macierewicz i Ryszard Czarnecki byli kiedyś związani z jedną partią. Razem stanowili forpocztę:
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Więcej o:
Komentarze (639)
Bohater najgłośniejszego seksskandalu w polskim Kościele odprawi mszę na 1050-lecie chrztu. W sieci burza
Zaloguj się
 • 0

  "Seksualnym skandalistą" to sobie może być gwiazda rocka, która przyznała się do seksu z tysiącem groupie. To jest przestępca seksualny, najprawdopodobniej gwalciciel.

 • Janina Ilko

  0

  Btrawo super dlaczego tylko poslom ma sie w dup...przewracac niech tez kjsiezom sie przewraca.

 • Marek Osmeda

  0

  A ilu z was nadstawiło DUPSKO żeby zdobyć lepszy stołek albo stanowisko i siedzi cichutko a za jakiś czas się wam odmieni i będziecie szukać moralnych odszkodowań.Niech każdy sobie dobrze przyglądnie i w sumieniu odpowie jaki ja jestem i jakie mnie myśli po głowie chodziły.

 • Oceniono 1 raz 1

  Pomijając kontrowersyjną postać purpurata, mam pewną dygresję nt. rocznicy. Nie jestem przekonany, czy jako Polacy powinniśmy ją celebrować. Jest to uczczenie największego wstydu naszego państwa, w rezultacie którego Polska na wieku utraciła swoją suwerenność. Skutkowało to w późniejszych latach niepowodzeniami powstań narodowych, które nota bene, są również corocznie świętowane. No cóż, martyrologia to już taki nasz, Polaków los.

 • awers777

  Oceniono 1 raz 1

  Super. Im więcej takich głupot ze strony kleru tym lepiej dla racjonalnej Polski.
  Stąd też jestem za religia w szkole i stopniami z Pana Boga. To najszybsza droga do dekatolizacji fanatycznej Polski

 • alex444444

  Oceniono 1 raz 1

  Papież mu zakazał ale jak widać KK uważa, ze to była tylko opinia Papieża, którą mogą albo i nie wziąć pod uwagę. Najpierw wywalą nas z EU a potem z Watykanu, hehehehehe

 • anty pis

  Oceniono 1 raz 1

  obrzydliwość,
  kościół polski to już jedynie kościół pis-katolski,
  kloaka! bo z "boskości" nic nie zostało

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX