Kaczyński na Krakowskim Przedmieściu: Za tę tragedię, przynajmniej moralnie, odpowiada rząd Tuska

1. Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, przemawiał dziś pod Pałacem Prezydenckim
2. "Tu musi stanąć pomnik. Powołamy komitet budowy pomników" - stwierdził
3. Wcześniej z tego samego miejsca o spokój i szacunek apelował Andrzej Duda

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na koniec dzisiejszych uroczystości ku czci osób, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem głos na Krakowskim Przedmieściu zabrał Jarosław Kaczyński. - Naszą pamięć chciano zabić, bo się jej bano. Bo za tę tragedię, niezależnie od tego, jakie były jej przyczyny, ktoś odpowiada. Przynajmniej moralnie. I odpowiada za to poprzedni rząd. Nie ten Ewy Kopacz, tylko Donalda Tuska - grzmiał prezes PiS.

Pomniki. Komitet budowy pomników

Dalej stwierdził, że "wiele spraw nie jest załatwione" i że "na tej ulicy musi stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego". Lider partii rządzącej zapowiedział też powołanie komitetu budowy pomników smoleńskich.

- Potrzebne są nazwy ulic, placów, rond. Musimy doprowadzić do tego, by ci, którzy zginęli, zostali uczczeni. Wbrew polskiemu establishmentowi. Nie mogą wygrać. My musimy zwyciężyć - stwierdził Kaczyński.

"Tragedia nie była przypadkiem"

Prezes PiS nie oszczędził w swoim przemówieniu poprzedników. - To, co było dotąd, to był pozór, to było udawanie. Dziś zaczyna się praca. Prawda, którą można określić, jako prawdę publiczną, państwową, prawda w podręcznikach, prawda w książkach, w środkach masowego przekazu, prawda w świadomości Polaków. Przecież miliony Polaków, także tych uczciwych, nie wie, co się stało. Musimy im to wyjaśnić - apelował.

Duda o szacunku, a na transparentach: "Mordercy!" i "Przywrócić karę śmierci"

I dodał: - Wiem, że Polacy wielokrotnie mylili się, kiedy przebaczali zbyt łatwo. Tak, przebaczenie jest ważne, ale po przyznaniu się do winy i po wymierzeniu odpowiedniej kary. Tragedia smoleńska nie była przypadkiem!

- Jeszcze w 2010 roku powiedziałem: "chłopcy bawili się zapałkami i podpalili dom". Tak było, to była zabawa zapałkami, ten przemysł pogardy, to wszystko co się z tym wiązało" - kontynuował Kaczyński.

"Najwyższa możliwa kara dla Tuska"

Jeszcze mocniej okoliczności katastrofy smoleńskiej oceniła w TVP reżyserka Ewa Stankiewicz. Oznajmiła, że cztery konferencje smoleńskie pozwoliły uzyskać wiedzę, według której "nie było innej możliwości, by wytłumaczyć naturę tych zniszczeń, niż tylko eksplozje, które były w powietrzu".

W TVP jasny komunikat: Był zamach. Na antenie mowa o karze śmierci dla Donalda Tuska

A później dodała: - Należy się najwyższa kara, ten człowiek powinien ponieść najwyższą karę, specjalnie przywróconą do prawodawstwa polskiego w tej sprawie. Mówię tutaj o Donaldzie Tusku, który w drugim dniu oddał śledztwo w ręce Rosjan.

Antoni, Antoni, Antoni!

Po oskarżeniach, przyszedł czas na podziękowania. Kaczyński na Krakowskim Przedmieściu wspomniał m.in. o Anicie Czerwińskiej, Tomaszu Sakiewiczu, Klubach Gazety Polskiej i oczywiście o ojcu Rydzyku i rodzinie Radia Maryja.

- Wielu z was pewnie w tej chwili zadaje sobie takie pytanie: dlaczego on, czyli ja, jest taki niesprawiedliwy, dlaczego nie mówi o tym, którego być może trzeba było postawić na pierwszym miejscu? Ja chciałem powiedzieć o nim oddzielnie. Wymawialiście tu jego imię: Antoni Macierewicz! - mówił dalej Kaczyński. - Antoni, Antoni i jeszcze raz Antoni. Dokonał cudu ze swoim zespołem - grzmiał szef PiS.

Na koniec Kaczyński stwierdził: "Wciąż rzucają w nas kamieniami!". - Ale to się nie uda, oni nie zwyciężą - powiedział.

Krzyż numer 96

Chwilę później na mównicę wszedł przedstawiciel Koła Modlitewnego, który w 2010 roku codziennie przychodził pod Pałac Prezydencki z około dwumetrowym krzyżem.Mężczyzna wręczył prezesowi PiS jeden z setek "numerowanych krzyży". - Ich kopie są m.in. na Jasnej Górze, w Watykanie i w Radiu Maryja - stwierdził. Kolejną kopię, z numerem 96, otrzymał Jarosław Kaczyński.

Duda: Potrzebny szacunek

Kilka godzin wcześniej z tego samego miejsca przemawiał prezydent. - Jesteśmy dzisiaj winni im (ofiarom katastrofy - red.) tę jedność wobec tego, co stało się wtedy. Jesteśmy im dziś winni to wybaczenie, o którym wcześniej mówiłem, jesteśmy im winni uczciwe i spokojne zbadanie tego, co się wtedy stało, ale bez politycznej przepychanki - mówił Duda.

A tłum skandował: "Andrzej Duda", "Jarosław", "Antoni" i "dziękujemy!". Wykrzykiwano też hasła: "Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę".

"Poległ w służbie ojczyzny"

Nieco w cieniu dzisiejszych przemówień i transparentów, jeszcze nad ranem, pod Pałacem Prezydenckim odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy. Napisano na niej m.in.: "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku".

Pomnik upamiętniający zmarłego prezydenta pojawił się również pod stołecznym ratuszem. Na tablicy przymocowanej do kamienia napisano: "Poległ w służbie ojczyzny".

O przywódcy PiS-u przeczytasz też w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Szybki QUIZ: Co wiesz o Prawie i Sprawiedliwości? [5 pytań]

PiS powstało na bazie jakiego ugrupowania?
Sprawdź! Rozwiąż QUIZ


Więcej o:
Komentarze (620)
Kaczyński na Krakowskim Przedmieściu: Za tę tragedię, przynajmniej moralnie, odpowiada rząd Tuska
Zaloguj się
 • makary50

  0

  Kaczyński, nie zapominaj o pracownikach Kancelarii Prezydenta którzy tez mają udział w przygotowaniach lotu do Smoleńska. Są to Sasin, Urbański i ten co zginął Stasiak. Kaczyński ty tez brałeś w tym udział. Nie wypieraj się.

 • zj1

  Oceniono 2 razy 2

  Za tę tragedię odpowiada kancelaria LK która tą wycieczkę organizowała .Za tę tragedię odpowiada ten który kazał pilotom lądować za wszelką cenę i ten który mu to doradził.Na tej płycie chyba właściwszy byłby napis poległ śmiercią samobójczą poza tym dyskusyjną rzeczą jest stawianie pomnika osobie która przyczyniła się do śmierci 95 osób.Jak można było położyć na szali z jednej strony życie 96 osób , a z drugiej jakieś tam uroczystości w ramach kampanii wyborczej które mogły by przysporzyć Lechowi Kaczyńskiemu 0.5% więcej w i tak przegranych wyborach to horror.

 • kukunapniu

  Oceniono 1 raz 1

  Jarek ... za tą tragedię ponosisz winę ty sam.

 • candid13

  Oceniono 2 razy 2

  Durnie nie pamietaja ze do 10 kwienia 2010 rokiu, godz.9.30

  - dowodca wojsk lotniczyh btl gen. Blasik

  - zwierzchnikiem sil zbrojnych byl prezydent Lech Kaczynski

  TO ONI ZAINILI SMIERCI 93 OSOB

 • aluksz

  Oceniono 2 razy 2

  Tragedia z pewnością nie była przypadkiem, Jarosław przecież zrezygnował z lotu!!!

 • maxym9

  Oceniono 1 raz 1

  Nigdy nie lubiłem tej partii. Czy o to chodzi, żeby niechęć zamieniła się w nienawiść?

 • 12345janka

  Oceniono 1 raz 1

  Prawdziwi Polacy będą stawiać pomniki a drugi sort Polaków będzie niszczyć. I tak będzie prawidłowo.

 • pela_46

  Oceniono 2 razy 2

  z sieci
  "Prawdziwi organizatorzy :
  Pismo min. W. Stasiaka, które wyjaśnia kto był organizatorem wylotu do Smoleńska:

  „Warszawa, 5 marca 2010

  Pan Bronisław Komorowski
  Marszałek Sejmu RP

  Z upoważnienia Pana Prezydenta RP pragnę poinformować, że na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej w dniu 10.04.2010 w Katyniu
  Kancelaria Prezydenta RP organizuje przelot samolotu specjalnego. Obok Pana Prezydenta, w skład wchodzą przedstawiciele rodzin katyńskich,
  wojska, duchowieństwo, osoby zaproszone przez Pana Prezydenta. Liczba miejsc w samolocie jest ograniczona. Odpowiadając jednak na prośbę
  Pana Marszałka proponuje udostępnienie miejsc w samolocie dla 12 przedstawicieli parlamentu, po trzech z każdego klubu. W związku z koniecznością
  prowadzenia dalszych prac organizacyjnych proszę o przekazanie listy osób zgłoszonych na uroczystości.
  Władysław Stasiak”

  I jeszcze kilka cytatów:

  "Każdy kto będzie próbował zmienić miejsce lądowania prezydenckiego samolotu zostanie oskarżony o utrudnianie prezydentowi RP sprawowanie władzy."
  Jarosław Kaczyński

  I przyszedł marzec 2010r, I w TVP pojawił się prezydent RP z wystąpieniem.
  Do sprawdzenia w archiwach TVP.

  Oto co powiedział:

  Ja i moja kancelaria przygotujemy wizytę w Smoleńsku. Tusk i rząd mają się do tej wizyty nie wtrącać.
  Lech Kaczyński."
  i tyle w temacie

 • taopuchatek69

  Oceniono 2 razy 2

  zło dobrem zwyciężają; ludzie pełni chrześcijańskiej miłości;

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX