Cud eucharystyczny w Legnicy? Biskup: "Hostia przemieniła się w mięsień sercowy"

Naczynia liturgiczne na ołtarzu

Naczynia liturgiczne na ołtarzu (Grzegorz Dąbrowski/AG)

1.O wydarzeniu, które "ma znamiona cudu" informuje bp Z. Kiernikowski
2. Na hostii, która upadła przy udzielaniu komunii, pojawiły się przebarwienia
3. Analiza fragmentu materii z hostii wskazuje na ludzkie pochodzenie tkanki

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Chodzi o wydarzenie, jakie miało miejsce w parafii św. Jacka w Legnicy 25 grudnia 2013 r., kiedy to na hostii pojawiły się czerwone przebarwienia. Zakład Medycyny Sądowej orzekł w ekspertyzie, że "Całość obrazu (...) jest najbardziej podobna do mięśnia sercowego" (...) ze zmianami, które ,,często towarzyszą agonii" - czytamy w komunikacie biskupa legnickiego.

Komunikat biskupa legnickiego

Oto fragment komunikatu ze strony diecezji legnickiej:

"Jako Biskup Legnicki podaję niniejszym wiadomość o wydarzeniu, jakie zaszło w parafii św. Jacka w Legnicy i które ma znamiona cudu eucharystycznego. Na Hostii, która 25 grudnia 2013 roku przy udzielaniu Komunii świętej upadła na posadzkę i która została podniesiona, i złożona do naczynia z wodą, po pewnym czasie pojawiły się przebarwienia koloru czerwonego. Ówczesny Biskup Legnicki Biskup Stefan Cichy powołał Komisję, której zadaniem było obserwowanie zjawiska. W lutym 2014 roku został wyodrębniony fragment materii koloru czerwonego i złożony na korporale. W celu wyjaśnienia rodzaju tej materii Komisja zleciła pobranie próbek i przeprowadzenie stosownych badań przez różne kompetentne instytucje.

Ostatecznie w orzeczeniu Zakładu Medycyny Sądowej czytamy: "W obrazie histopatologicznym stwierdzono fragmenty tkankowe zawierające pofragmentowane części mięśnia poprzecznie prążkowanego. () Całość obrazu () jest najbardziej podobna do mięśnia sercowego" () ze zmianami, które "często towarzyszą agonii". Badania genetyczne wskazują na ludzkie pochodzenie tkanki.

W styczniu br. przedstawiłem całą tę sprawę w Kongregacji Nauki Wiary. Dziś, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej, polecam Księdzu Proboszczowi Andrzejowi Ziombrze przygotowanie odpowiedniego miejsca dla wystawienia Relikwii tak, aby wierni mogli oddawać Jej cześć."
- napisał biskup Zbigniew Kiernikowski.

Cud w Sokółce

To drugi przypadek tzw. cudu eucharystycznego w Polsce w ciągu pięciu lat od daty legnickiego. W 2008 roku podczas porannej mszy w Sokółce kapłanowi udzielającemu komunii świętej upadł na stopień ołtarza konsekrowany komunikant. Zgodnie z obowiązującymi procedurami ksiądz przeniósł hostię do naczynia z wodą, by ta mogła się rozpuścić. Po kilku dniach pojawiła się na niej plamka wyglądająca jak skrzep. Po zbadaniu przez dwóch niezależnych patomorfologów okazało się, że jest to fragment mięśnia sercowego.

Sprawą z kościoła św. Antoniego zajęła się nawet prokuratura. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związanego z "cudem w Sokółce" złożyło Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów.

"Mając na względzie fakt, że fragmenty ludzkiego mięśnia sercowego z rzadka wydostają się z organizmu człowieka za jego życia, pytamy czy prokuratura wszczęła dochodzenie mające ustalić pochodzenie tych szczątków?" - napisali racjonaliści.

Prokuratura odmówiła jednak zajęcia się sprawą cudu.

"Przeprowadzone w niniejszej sprawie postępowanie sprawdzające nie dostarczyło dowodów, które by potwierdzały, iż mogło dojść do popełnienia któregokolwiek z przestępstw, o których zawiadomiło Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów" napisano w komunikacie prokuratury.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Radosław Pazura Radosław Pazura o wypadku sprzed 12 lat: "Zmienił moje życie. Nawróciłem się"
 • Krzysztof Kaduszkiewicz z mamą Cud we wrocławskim szpitalu? Przypadek ozdrowienia, jakiego nie znała medycyna
Komentarze (685)
Cud eucharystyczny w Legnicy? Biskup: "Hostia przemieniła się w mięsień sercowy"
Zaloguj się
 • zyks

  0

  Zawsze i tylko "mięsień sercowy? W Sokółce "sercowy", w Legnicy też "sercowy" ? Sercowy to lepszy, ważniejszy niż inne? Wszystkie mięśnie są ważne. Czekam na cud eucharystyczny, w którym wystąpi mięsień zwieracza (odbytu)

 • zyks

  0

  Napewno nie ma w Zakładzie Med. Sądowej fanatyków, co zobaczą klepną wszystko prążkowane, co im Siła Przewodnia Narodu podsunie? Że dr albo i prof.? Zawsze znajdzie się kilku dr albo prof., co potwierdzą, ze tutka zrobiła fiuu bździuu, że TK nie ma racji bytu i ze księżyc zbudowany jest z sera szwajcarskiego, co oczywiste i wszystkim wiadome. Miczurin tez był prof. i twierdził, że wyhodował pomarańcze i palmy kokosowe na Sybirze - tylko wróg je zniszczył :((

 • zyks

  0

  Mięsień sercowy?A co w tym takiego dziwnego? Jesli panbuk na czołach dzieci z in vitro robi bruzdę, pewien ksiądz z Afryki czyni cuda na Narodowym (już siedmiu umrzyków ożywił), w Polsce juz ponad 100 egzorcystów pracowicie wypędza diabła a Putin z Tuskiem zrobili dla tutki sztuczną mgłę.... Normalka.

 • zyks

  0

  Cyrku ciąg dalszy? Po prosu normalny normalny polish joke. Jaruś, Macierewicz i spółka (razem z episkopatem) walą te joki seryjnie.

 • jvm410h

  0

  ... a brzoza przemieniła się w Tupolewa.

 • zloty_cielec69

  0

  a wystarczyłoby posłuchać naukowców wypowiadających się na temat "cudu". ale przecież kościół niedawno odkrył, że ziemia nie jest płaska!

 • zarik 73

  Oceniono 1 raz 1

  W mięsień sercowy. A czemu nie w kawałek dupy, szynka przecież dobra jest.

 • zarik 73

  0

  Hostia przemieniła się w mięsień sercowy.A czemu nie w kawałek dupy, szynka przecież dobra jest.

 • kat-kk

  Oceniono 1 raz 1

  Wygląda mi to, na mięsień okrężny jelita grubego.Teraz będą cuda w każdym kościele,który pustoszeje.Przypomnę Biblię .Apokalipsa rozdział 18.....co mówi Słowo Boże- Biblia czego katolicy raczej nie chcą słyszeć.
  I usłyszałem inny głos z nieba mówiący: „Wychodź z niej, mój ludu, byście nie uczestniczyli w jej grzechach, aby was nie dotknęły jej plagi, (5) bo grzechy jej dosięgły nieba, i wspominał Bóg o jej zbrodniach. (6) Odpłaćcie jej tak, jak ona (wam) odpłaciła, i w dwójnasób oddajcie za to, co uczyniła: w kielichu, w którym przyrządzała (wam) wino, podwójny dział dla niej przyrządźcie. (7) Ile się wsławiła i osiągnęła przepychu, tyle jej zadajcie katuszy i smutku. Bo mówi o swoim sercu: >>Zasiadam jako królowa i nie jestem wdową, i z pewnością nie zaznam żałoby.Z Kaczyńskim, na razie nie,ale zobaczymy,wielki jest kto stoi za tymi słowami,Kaczyński ze swoim kk jest pogardy godny.To nie ma nic wspólnego z najgłupszym nawet bogiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje