CBOS zbadał stosunek Polaków do innych narodowości. Kogo lubimy najbardziej?

Spośród różnych narodowości i grup etnicznych Polacy najbardziej nie lubią Arabów i Romów. Od lat największą sympatią darzymy za to Czechów - wynika z najnowszego badania CBOS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W najnowszym badaniu CBOS postanowił sprawdzić, które narodowości cieszą się największą sympatią Polaków, a które budzą naszą niechęć. Najwięcej negatywnych ocen zebrali Arabowie i Romowie - nie lubi ich po 67 proc. badanych.

Ponadczasowe sympatie

W badaniu CBOS największą sympatią cieszą się Czesi - pozytywny stosunek do południowego sąsiada wyraził co drugi badany. Tendencja ta utrzymuje się niezmiennie od ponad 20 lat. Według sondażu, Polacy mają też pozytywne nastawienie do Włochów (49 proc.), Słowaków (48 proc.) i Anglików (47 proc.). Dalej w rankingu sympatii są Amerykanie (46 proc.), Węgrzy (45 proc.), Francuzi (43 proc.) i Holendrzy (41 proc.).

źródło: CBOS

Za kim nie przepadamy

Dwie piąte respondentów ma przyjazny stosunek do Szwedów. Podobną sympatią Polaków cieszą się również Austriacy i Japończycy (po 38 proc.) oraz Niemcy (37 proc.). W tej grupie niechęć najczęściej deklarowana jest wobec Niemców (26 proc.).

Średnio co trzeci ankietowany wyraził sympatię do Greków (34 proc.), Litwinów (31 proc.) i Ukraińców (27 proc.). Ci ostatni budzą najwięcej kontrowersji w tej grupie narodów. Niechęć wobec Ukraińców przeważa nad sympatią (o 7 punktów procentowych), jest też nieznacznie wyższa od obojętności (1 punkt procentowy).

Wciąż nie lubimy Rosjan

Kolejne miejsce w zestawieniu zajęli Bułgarzy, którzy mają tyle samo sympatyków, co przeciwników (po 26 proc.). Dalej są Białorusini, w przypadku których przewaga niechęci nad sympatią jest taka sama jak w stosunku do Ukraińców.

Według badania prawie co trzeci ankietowany nie przepada za Chińczykami (28 proc.), a prawie dwie piąte nie lubi Żydów (37 proc.) oraz Serbów (35 proc.). Podobny jest stosunek do Wietnamczyków, wobec których niechęć wyraziło 32 proc. respondentów.

W stosunku do pozostałych 5 grup przewaga niechęci nad sympatią jest bardzo wyraźna. Największa jest w przypadku Arabów (59 punktów proc.), Romów (56 punktów proc.) i Rumunów (32 punkty proc.). Średnio co drugi respondent nie lubi Rosjan (50 proc.), Rumunów (47 proc.) i Turków (45 proc.).

Badanie CBOS zostało przeprowadzone metodą wywiadów bezpośrednich 2-9 marca br. na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski . W sondażu uwzględniono 27 narodowości i grup etnicznych.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (75)
CBOS zbadał stosunek Polaków do innych narodowości. Kogo lubimy najbardziej?
Zaloguj się
 • Martin D

  0

  50 procent dla Czechów / to nieżle, tylko mogłoby być tak samo i na odwrót. U nas mówią, że Polacy zawsze lubili nas bardziej niż my ich... kiedy kogokolwiek zapytam, co myślą o Polakach, często słyszę niegatywa, ale ci ludzie spotkali maksymalnie jakieś kibice lub stworzyli swoją opinię na podstawie czytania artykułów o polskim mięsie... A ich argumentacja jest często po prostu głupia. W czeskich anketach są Polacy najczęściej w top 10... ja zawsze myślałem, i wtedy kiedy byłem dzieckiem, że dla nas Czechów Polacy, tak samo jak Słowacy, są braćmi, i wciągle tak myślę, nie rozumię tej niechęci niektórych ludzi i próbuję propagować pozytywny stosunek do nasich północnych sąsiadów.
  Ale po drugiej, bardziej pozytywnej stronie, Polacy są drugą najbardziej ulubioną mniejszością narodową w Czechach a kilka miast [nie tylko przy granicy] propaguje polską kulturę a film.

 • spitfire87

  Oceniono 1 raz 1

  Rumuni 47% niechęci, a prawda jest taka, że z tych 47% to 30% wynika z głupoty Polaków, którzy uważają Romów i Rumunów za ten sam naród.

 • krul_srul

  Oceniono 2 razy 2

  Dziwne że nie padło pytanie o stosunek do Watykańczyków...

 • abtmarketing

  Oceniono 4 razy 2

  Najbardziej to nie lubimy Polakow.

 • Piwo Jasne

  Oceniono 1 raz -1

  CBOS zbadał stosunek Polaków do innych narodowości. Kogo lubimy najbardziej?
  No jak to kogo ? Księdza proboszcza z parafii tutejszej , on wszak największym autorytetem jest.
  Co widać słychać i czuć.

 • lubat

  Oceniono 5 razy 3

  Tego typu badania można porównać z badaniami upodobań do planet układu słonecznego. Pytanie mogło by brzmieć: którą planetę lubisz najbardziej: Merkury, Wenus, Ziemię, Mars itd.
  Badani Polacy "znają" oceniane w ankiecie narodowości z grubsza tak samo, jak planety:)

 • hatteras

  Oceniono 2 razy -2

  proponuje nastepny sondaz przeprowadzic wsrod Gorali ,ciekawe kogo bardziej lubia ,czy Kaszubow ,czy Slazakow?A potem mieszkancow wszystkich miast Warszawiakow, Poznaniakow,Krakusow itd....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX