Duda krytykował rozrzutność Komorowskiego. Teraz wydał prawie milion na nagrody

1. Radio Zet: Duda przyznał ok. 860 tys. premii pracownikom swej kancelarii
2. Wcześniej krytykował za rozrzutność Bronisława Komorowskiego
3. Twierdził też, że były prezydent wykorzystał cały budżet na wynagrodzenia

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak dowiedzieli się dziennikarze Radia Zet, prezydent Duda w grudniu ubiegłego roku przeznaczył na nagrody dla pracowników swojej kancelarii setki tysięcy złotych. Mówiąc dokładniej, do 261 osób trafiło łącznie 862 500 złotych. Kto dostał nagrody? Na to pytanie rozgłośni kancelaria nie odpowiedziała.Jeszcze przed wyborami sztab Dudy za rozrzutność krytykował kontrkandydata w prezydenckim wyścigu, Bronisława Komorowskiego. Po objęciu przez Dudę funkcji głowy państwa przeprowadzono nawet tzw. raport otwarcia, w którym podsumowano wydatki byłego prezydenta. Wynikało z niego, że od czerwca do sierpnia 2015 roku w Kancelarii Prezydenta odnotowano wzrost wynagrodzeń o prawie 700 tys. złotych w porównaniu z poprzednim rokiem. Komorowski, od maja do sierpnia, miał też wydać niemal pół miliona złotych na premie.

Duda cofa słowa

Współpracownicy Dudy i sam prezydent stwierdzili wówczas, że limit wydatków na wynagrodzenia został przez Komorowskiego wyczerpany. Teraz tłumaczą, że chodziło jedynie o "zaplanowane wydatki", a nie wydane środki.

Prezydent wycofuje się też z innych słów. Na początku marca, pytany o protesty KOD, stwierdził, że "patrzy na nie z przykrością". - Widzę często na tych manifestacjach twarze właśnie tych, którzy w ostatnim czasie bardzo dużo stracili (...) Jak to się niektórzy śmieją: "Ojczyznę dojną racz nam wrócić, Panie", mówią ci ludzie - stwierdził wówczas Duda.

- Nie powinienem używać tego cytatu. Dziś sformułowałbym to inaczej. Przyznaję, to były słowa niepotrzebne - stwierdził prezydent w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Oświadczenie Kancelarii Prezydenta

Do sprawy nagród dla pracowników odniosła się już Kancelaria Dudy, która potwierdziła, że premie trafiły do 261 osób, a ich łączna wartość wyniosła 862 500 złotych.

Środki na nagrody pochodziły z: zaplanowanych a niezrealizowanych odpraw emerytalnych; niewypłaconych wynagrodzeń pracownikom, ze względu na udzielone im urlopy bezpłatne, wychowawcze; nieobecności pracowników związanych z przebywaniem przez nich na długotrwałych zwolnieniach lekarskich, urlopach macierzyńskich i urlopach rodzicielskich - czytamy w oświadczeniu.

Bądź na bieżąco dzięki naszej aplikacji

Więcej o:
Komentarze (618)
Duda krytykował rozrzutność Komorowskiego. Teraz wydał prawie milion na nagrody
Zaloguj się
 • wflisiak

  0

  Duda-obłuda...:(...

 • Roman Grzybek

  0

  Czy pan DudoPIS za oskarżenie o kradzież żyrandola przeprosił Komorowskiego?

 • Oceniono 1 raz 1

  Ok. To co wiemy, to co nie wiemy. Dobrze jest krytykowac innych, P. Duda . Sam Pan pokazal co potrafi. NIC PANA POLSKA NIE INTERESUJE. Koryto, slawa, koscioly, cmentarze, pielgrzymki, pomniki, odznaczenia , wyjazdy zagraniczne/nawet bez zaproszen/ Tak nie Rzadzi sie Polska. Zachowuje sie Pan jak fircyk z glupim usmiechem.

 • shark_ik

  Oceniono 1 raz 1

  kradna jak wszyscy - my wybieramy tylko tego kto aktualnie bedzie kradl. zero przyzwoitosci, zero kontroli, zero odpowiedzialnosci - rozdawnictwo pelna geba, szkoda tylko ze pieniedzy podatnikow a nie wypracowanych przez siebie!

 • je2bny

  0

  Duda, to jest pisowska curva - udowodnijcię, że się mylę.

 • Kamil Szczęśniak

  Oceniono 2 razy -2

  Ludzie ogarnijcie sie... 860000/261=3302 na jednego pracownika... Czy to tak bardzo dużo?

 • Janina Wiśniewska

  Oceniono 2 razy 2

  W jednostkach budżetowych planując środki na wynagrodzenia zawsze zakłada się wyższe na nieprzewidziane wydatki np.odprawy.W tym przypadku KP Komorowskiego założyła wyższe wydatki w $ 11 z uwagi na wybory i zwolnienia ewentualne.Zwolnien pracowników było dużo, prawie wszystkich? Jak stwierdził NIK KP Komorowskiego dokonała wydatków zgodnie z ustawą budżetową.Na czym KP Dudy mogła oszczędzić przez te parę miesięcy i wypłacić swoim.już ludziom nagrody.Komorowski nie wykorzystał planowanego funduszu płac? Duda nie wiadomo jak potraktowal zwolnionych ludzi? Tego nie wiemy? Wystarczy, że wszystkie stanowiska do końca roku nie były obsadzone i już zostaje na nagrody.I ciekawa sprawa? Jeżeki na koniec roku nie wykorzysta się zaplanowanego funduszy płac, to się go nie zwraca, tylko wykorzystuje się do końca na wypłatę nagród mp na Boże Narodzenie.Duda i jego kancelaria zrobili z siebie idiotów.To kierownik jednostki budź. odpowiada za wydatkowanie środków budzetowych i z niego żaden kierownik jednostki i prawnik jeżeli ludziom taki kit wciskał.Żenada.A z niego nie kierownik tylko ..uj?

 • artau

  Oceniono 2 razy 2

  Pustak dekoracyjny. Kłamstwo i manipulacja, to jedyne narzędzia jakich używa.
  Drogie rodaczki, i rodacy, nie mamy Prezydenta.

 • junkamm

  Oceniono 4 razy 4

  naród musi nie dopóscic by żarli i chlali do upadłego za nasze pieniądze w rocznice 1050 polski .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX