Posłanki piszą do Pierwszej Damy ws. aborcji. "Prosimy o zajęcie stanowiska"

1. "Efektem ustawy będzie rozwój podziemia aborcyjnego" - piszą posłanki
2. To fragment listu Nowoczesnej do Agaty Dudy o projekcie "ustawy aborcyjnej"
3. Posłanki chcą, by Pierwsza Dama wypowiedziała się na temat jego treści

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Według sondaży, aż 66 proc. Polaków sprzeciwia się zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Choć złożony w Sejmie projekt nowej ustawy ma charakter obywatelski, zarówno rząd, Prawo i Sprawiedliwość oraz Prezydent RP deklarują poparcie dla niego" - piszą posłanki Nowoczesnej w liście, pod którym podpisały się m.in. Kamila Gasiuk-Pihowicz, Katarzyna Lubnauer i Paulina Hennig-Kloska.

Dalej czytamy, że "ustawa, obowiązująca od ponad 20 lat, jest owocem kompromisu wielu środowisk, w tym także kościelnych". Posłanki przypominają też słowa, jakimi obowiązujące przepisy prawne opisał Lech Kaczyński. - Uważam, że osiągnięty kompromis jest kompromisem, którego nie wolno naruszać. Powtarzam, nie wolno naruszać - stwierdził niegdyś były prezydent.

Przeczytaj też: "Pierwsza Dama w ogóle nie udziela wywiadów. Dlaczego?"

"Jesteśmy przekonane, że doskonale rozumie Pani dramatyczne konsekwencje, jakie na wiele kobiet sprowadzi nowa ustawa. Każda z nas może się znaleźć w sytuacji, w której zostanie zmuszona, by urodzić dziecko ciężko upośledzone lub będące owocem gwałtu" - przekonują posłanki.

I dodają: "Radykalne zaostrzenie prawa antyaborcyjnego nie spowoduje zmniejszenia liczby aborcji, niezależnie od ich przyczyn. Efektem radykalizacji ustawy będzie rozwój podziemia aborcyjnego ze wszystkimi jego patologiami oraz jeszcze większe cierpienie kobiet i ich najbliższych".

"Jest Pani Pierwszą Damą, osobą dla nas, kobiet, ważną i znaczącą" - piszą parlamentarzystki. Dlatego na koniec swojego listu proszą Agatę Dudę o "zajęcie stanowiska w tej sprawie oraz o spotkanie, na którym będziemy mogły omówić sposoby rozwiązania tego bardzo poważnego problemu".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy Agata Duda powinna zabrać głos ws. projektu wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji?
Więcej o:
Komentarze (283)
Posłanki piszą do Pierwszej Damy ws. aborcji. "Prosimy o zajęcie stanowiska"
Zaloguj się
 • antroponimia

  0

  Tej bierności w sprawach kobiet Polki pani Dudzie nie wybaczą!

 • zdzisek1949

  0

  Czy to prawda,że posłanki z partii Nowoczesna dostały instrukcję obsługi wieszaka
  od prezesa TK Rzeplińskiego ?

 • maxthebrindle

  Oceniono 2 razy 0

  Pierwsza dama? To Kaczyński się ożenił?!

 • dzaga41

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli chodzi o parę prezydencką to wart Pac pałaca a pałac Paca.

 • agnrodis

  Oceniono 6 razy 6

  Oby ich prezydencka coreczka zaszla w niechciana ciaze, ktora bedzie zagrazac jej zyciu!!! Zobaczymy, co wtedy rodzice powiedza na temat aborcji.

 • maxthebrindle

  Oceniono 5 razy 5

  Pani Duda zajmie stanowisko, ale najpierw musi zapytać męża, jakie ona ma miec to stanowisko. A mąż musi zapytać pana Naczel... wróć, prezesa, jakie pan Duda ma mieć stanowisko w sprawie stanowiska, jakie ma mieć jego żona. Pan Naczel... wroć, preze będzie musiał poczytać na ten temat, bo nie bardzo wie o co z tymi wszystkimi babami chodzi, zaś czytajac może natrafić na całą masę trudnych, nowych terminów, jak: pochwa, macica, owulacja, zapłodnienie, ciąża, poród. Skonfudowany nadmiarem obcej sobie terminologii pan Naczel... wróć, prezes zapyta panią poseł Pawłowicz slusznie podejrzewając, ze skoro bywa w damskich toaletach to może cos tam na ten temat wiedzieć. Pani poseł Pawlowicz jednak skromnie uzna, że są poważniejsze od niej autorytety w kwestiach budowy i funkcjonowania kobiet i odeśle pana Naczel... wróć, prezesa do tychże, czyli do episkopatu.
  Krotko - chwila minie, zanim pani Duda zajmie stanowisko...

 • Janusz Senex

  Oceniono 4 razy 4

  Panie posłanki,apel do aktualnej "pierwszej damy" możecie zaadresować "na Berdyczów" - efekt będzie traki sam.

 • adammis

  Oceniono 3 razy 3

  Ja chcę być Prezesem w Janowie doiłem krowy w młodości u cioci było ze 2 krowy ! Czekam na propozycje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX