Kaczyński w Trójce: Koniec z uległością. "Mam nadzieję, że Europa się przyzwyczai"

30.03.2016 09:07
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (JAKUB ORZECHOWSKI / Agencja Gazeta)

1. Jarosław Kaczyński w radiowej Trójce mówił, że Polska zyskuje niezależność
2. "Mam nadzieję, że Europa się do tego przyzwyczai" - stwierdził prezes PiS
3. Winą za spór o Trybunał Konstytucyjny obarczył zaś opozycję

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prezes PiS Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu radiowej Trójce. Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza", nie pojawił się w siedzibie radia, ale został nagrany dzień wcześniej.

Jednym z tematów rozmowy było postrzeganie Polski za granicą. - Dlaczego ta argumentacja, którą pan przedstawia, nie trafia do przekonania obserwatorom zachodnim? Kiedy się popatrzy na artykuły w Europie czy Stanach, na wypowiedzi polityków, to one jednak przyjmują punkt widzenia opozycji - mówił prowadzący Paweł Lisicki, naczelny tygodnika "doRzeczy".

- Wie pan... sądzę, że to jest po prostu kwestia oceny interesów poszczególnych formacji politycznych, interesów poszczególnych państw - odpowiedział Kaczyński. - Tutaj mamy dwa rodzaje interesów. (Po pierwsze) Interes ideologiczny... PiS reprezentuje dziś poglądy pod wieloma względami różne, jeśli je porównywać z większością europejskiego establishmentu, a także znaczną częścią amerykańskiego. Mamy też interesy ekonomiczne. My nie jesteśmy przekonani, że Polska powinna być traktowana tak, jak dzisiaj. Mamy tutaj do czynienia z pewną formą eksploatacji i trzeba z tego wychodzić. Ten interes (Polski) czasem bywa sprzeczny z interesami innych - ocenił prezes PiS.

Jego zdaniem poprzednie rządy były "spolegliwe" i "łatwe do prowadzenia, poprzez proste zabiegi, a to odznaczenia, a to perspektywę jakiegoś stanowiska międzynarodowego". - Trudno się z tym rozstać, ale mam nadzieję, że Europa się do tego przyzwyczai - podsumował.

"Ludzie różnie przeżywają stres"

Drugim ważnym tematem rozmowy był spór o Trybunał Konstytucyjny. Kaczyński ocenił, że spór o TK jest wynikiem zamachu na Trybunał, którego w czerwcu 2015 r. dokonała koalicja PO-PSL.

- A jak pan ocenia słowa prezesa TK, że może go spotkać los Barbary Blidy i stwierdził, że jego życie jest, być może, w stanie zagrożenia? - pytał Lisicki.

- Nie jestem specjalistą od oceny stanów psychicznych. Pan profesor ma pewne problemy z pamięcią. Gdzieś wspominał, że byliśmy razem w wojsku. To jest prawda. Ale że to był pułk czołgów... no to niestety była zwykła piechota, czyli tak zwane "zające", czyli ta najniższa w hierarchii formacja - opisywał. - To i owo się panu profesorowi myli. A jeśli chodzi o to zagrożenie, to cóż... ludzie różnie przeżywają stres - podsumował.

"Bywam porównywany do Hitlera"

Na koniec prezes PiS był pytany o zarzuty "obchodzenia konstytucji".

- Nam zarzuca się różne rzeczy. Bywam porównywany do Hitlera. To się objawy szaleństwa - uciął Kaczyński. I zadeklarował, że jego ugrupowanie nie dąży do zmiany konstytucji. - Nie mamy zamiaru konstruować TK na tej zasadzie, jak PO-PSL. Nie dążymy do tego, by w TK zyskać większość - dodał.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (750)
Zaloguj się
 • zabobonny.bokononista

  Oceniono 332 razy 308

  Niezależność od kompetencji. Pielęgniarka może pracować w radzie nadzorczej Energii, hobbysta zarządzać stadniną koni arabskich, a kucharka rządzić państwem.

 • jerzy1400

  Oceniono 306 razy 274

  Od dawna nie słucham bredni tego psychopaty.
  Problem w tym że on rządzi sporym krajem europejskim, przypadkowo akurat moim.

 • fakiba

  Oceniono 271 razy 239

  Ten dziadzio żyje w swojej urojonej Wolsce skazanej na izolację , skansen Europy chce nam zafundować

 • adamtko

  Oceniono 214 razy 196

  Pojęcie niezależności jest bardzo ciekawe.Zwłaszcza jak taki Wielki Prezes go użyje. Bo czy będziemy niezależni od ruskiego gazu czy raczej od węglowego, ale rodzimego smogu i górniczego szantażu? Czy bezpieczeństwo granic zapewni nam Wielka Myśl Macierewicza czy raczej wspólna (czyli zależna) polityka zbrojna z sojusznikami? Czy zaczniemy produkować własne samochody i komputery za godziwą cenę i nie odstające od światowych standardów czy raczej będziemy dalej kupować od obcych? A czy moje dzieci mają się uniezależnić od cytrusów i bananów? Czy instytut modyfikacji niegenetycznych i boskich krzyżówek im. L.K. już opracował ananasy rosnące na brzozach? Satelity telekomunikacyjne też będziemy własne mieli? I kosmodrom? I fabrykę samolotów pasażerskich lądujących gdzie im się żywnie podoba?

 • Piwo Jasne

  Oceniono 184 razy 166

  Doktor Strosmajer w „Szpitalu na peryferiach” mówi do pielęgniarki Hunkovej: „Gdyby głupota mogła unosić, to latała by pani po pokoju, jak gołębica.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 177 razy 153

  jak widać Waszczykowski kończy z Murzyńskością po prikazie prezia... kurdupel będzie od teraz wymachiwał drewnianą szabelką w Europie i na świecie, tylko ktoś mu powinien powiedzieć żeby PKB Polski to nawet nie jeden procent światowej gospodarki i gdyby jutro jacyś Marsjanie wymazali Polskę z mapy świata nikt by tego nawet nie zauważył :-)

 • robertotoronto

  Oceniono 129 razy 113

  Dziś Święto państwowe - Prezes w "Trójce", wiadomo - "dobre" zmiany w mediach... A co do merytoryki to chyba szkoda czasu by komentować, polecam za to wczorajszy wywiad w TVN24 z prof. Balcerowiczem

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 125 razy 103

  Walczący z wykrochmaloną w stanie wojennym pościelą wieści mocarstwową pozycję Polski, a postrzeganie pisiego rządu na świecie wynika z ponadnarodowych interesów bliżej nieokreślonych grup. W dalszym ciągu szuka mitycznego wroga, a powinien psychiatry.

 • fakiba

  Oceniono 122 razy 96

  Prędzej Europa i Świat oleją Polskę niż przyzwyczają się do nierządów pisiorów z konusem na czele

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje