Alert antyterrorystyczny w stolicy europejskiego kraju. Wzmocnili ochronę najcenniejszych zabytków

30.03.2016 07:57
Ochrona Koloseum

Ochrona Koloseum (Gregorio Borgia / AP (AP Photo/Gregorio Borgia))

1. Włochy wzmocniły ochronę zabytków z obawy przed terroryzmem
2. Alert dotyczy m.in. Koloseum, Pompejów, muzeów i galerii sztuki
3. Na ochronę turystycznych miejsc kraj przeznaczy 300 mln euro w 3 lata

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Z powodów bezpieczeństwa - wytłumaczono - lista najbardziej strzeżonych miejsc nie została podana do publicznej wiadomości. Komentatorzy podkreślają jednak, że te nadzwyczajne kroki na pewno dotyczą rzymskiego Koloseum, florenckiej Galerii Uffizi, wykopalisk w Pompejach, Pinakoteki Brera w Mediolanie, zamku królewskiego w Casercie - czyli placówek odwiedzanych codziennie przez tysiące ludzi.

Przedstawicielka resortu kultury Antonella Recchia, cytowana na łamach prasy, poinformowała jedynie, że zaostrzono środki ostrożności w zabytkach, galeriach i muzeach, które uznano za najbardziej zagrożone.

Po okiem kamer i karabinierów

We wszystkich tych obiektach nasilono kontrole i patrole policji oraz karabinierów, a miejsca te wyposażono w systemy skrupulatnej obserwacji przy pomocy kamer. Ministerstwo kultury zapewniło zarazem, że wykorzystywane są najnowocześniejsze z dostępnych urządzeń.

Miliony na ochronę

Resort w Rzymie planuje wydać łącznie 300 milionów euro w ciągu trzech najbliższych lat na ochronę zabytków w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Z tej puli już uruchomiono 50 milionów euro.

Informacje o wzmocnieniu ochrony największych pereł włoskiego dziedzictwa kultury i objęciu ich "czerwonym alarmem" podano tuż przed pełnią sezonu turystycznego we Włoszech. Jego zapowiedź stanowiły niedawne dni świąteczne, gdy w całym kraju dziesiątki tysięcy turystów oblegały największe zabytki, galerie, muzea i tereny wykopalisk.

Zamach w Brukseli nie odstraszył zwiedzających

Pod względem liczby zwiedzających tegoroczna Wielkanoc, zaledwie kilka dni po zamachach w Brukseli, była niemal rekordowa - ogłosiły władze. 36 tysięcy osób zwiedziło w świąteczną niedzielę i poniedziałek Koloseum, 25 tysięcy - Pompeje, a ponad 20 tysięcy - Galerię Uffizi. Jak zauważono, sytuacja w Europie w żadnym razie nie odstraszyła turystów; przeciwnie - w wielu zabytkach liczba gości znacznie wzrosła.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (57)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 19 razy 13

  "Alert antyterrorystyczny w stolicy europejskiego kraju"
  Kól tytuł, lulu!

 • saves

  Oceniono 15 razy 7

  Superfajnie!!!! Naściągać problemów (czyt. imigrantów), a potem płakać, że trzeba pieniądze na ochronę wydawać. Tylko lewactwo potrafi "myśleć" w tak durny sposób.

 • ireksz

  Oceniono 11 razy 7

  wlosi sami sobie wylawiaja terrorystow u brzegow libii, potem ich transportuja do wloch, teraz sie boja i maja problem, ktory sami stworzyli

 • facio60

  Oceniono 13 razy 7

  To co dzieje się we Francji czy Belgii, Włoszech, to skandal i dowód na wynaturzenia Europejczyków. Jakieś zdegenerowane osobniki wysadzają się w powietrze, strzelają do Bogu ducha winnych ludzi. Teraz mają zamiar porwać się na starożytne budowle.
  Cały świat mówi temu: DOŚĆ. Na szczęście mam dla wszystkich pozytywne informacje. Napływają do nas zbawcy. Nie pozwolono im dostać się do nas przez Bałkany, ale na szczęście wybrzeża włoskie są baaaaardzo długie. W ostatnich dniach ponad 1 tys dziennie tych dzielnych i mądrych ludzi napływa do nas via Sycylia. Dzielni Włosi ratują ich wszystkich , nawet tych którzy ledwo odbiją od brzegów Libii. Zdegenerowana Europa w końcu doczeka się mądrych ludzi; adwokatów, lekarzy, fizyków jądrowych, inżynierów wszelkiej maści.
  Nawet nam, ksenofobicznym Polakom, gdzie brakuje rąk do pracy, brakuje personelu medycznego, się poszczęści. Unia jest mądra i nie ustąpi - każe nam ich wziąć, a jak nie, to fora ze dwora.

 • Rudolf Holletzek

  Oceniono 13 razy 7

  Coz , nioc dziwnego !
  Chore bydlo , pozbawione jakiejkolwiek Kultury i Cywilizacji , od tysisa szesciuset lat nie tworzace NICZEGO , potrafi tylko niszczyc dziela innych kultur...taki jest WIELKI KOZOJEB !

 • bezzebnykloszard

  Oceniono 10 razy 6

  Patrząc na pochodzenie polityczne najwyższych władz UE wcale się nie dziwie, że ogłoszono Czerwony Alert.
  Nasz D. Tusk błyszczy wśród nich przyzwoitością, co cieszy.

 • piuropusz

  Oceniono 7 razy 5

  K.wa ale tytuł - kliknąłem, Tirana..........

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje