Sąd zdecyduje, co dalej ze sprawą skazanego Mariusza Kamińskiego. B. szefa CBA ułaskawił Duda

30.03.2016 07:14
Andrzej Duda wręcza nominację Mariuszowi Kamińskiemu na koordynatora ds. służb specjalnych

Andrzej Duda wręcza nominację Mariuszowi Kamińskiemu na koordynatora ds. służb specjalnych (Sławomir Kamiński)

1. Sąd Okręgowy w Warszawie ma dziś rozpoznać sprawę m.in. b. szefa CBA
2. M. Kamiński i b. kierownictwo Biura zostali skazani na 3 lata więzienia
3. W listopadzie 2015 r. wszyscy zostali ułaskawieni przez Andrzeja Dudę

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Sąd ma zdecydować, co zrobić dalej ze sprawą: rozpoznać wniesione apelacje, pozostawić je bez rozpatrzenia, zadać pytanie prawne Sądowi Najwyższemu, czy też wybrać jeszcze inne rozwiązanie prawne. Do decyzji wstrzymano wykonywanie działań związanych z ułaskawieniem.

Skazani za nadużycie władzy przy akcji CBA w "aferze gruntowej" w 2007

W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał Mariusza Kamińskiego (dziś - minister koordynator służb specjalnych) i Macieja Wąsika (wówczas zastępca Kamińskiego w CBA, obecnie sekretarz stanu w kancelarii premiera) na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA. Na kary po 2,5 roku skazano członków kierownictwa CBA - Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela.

Duda ułaskawił przed prawomocnym wyrokiem

17 listopada 2015 r. prezydent na podstawie zapisu konstytucji ułaskawił skazanych, stosując formułę "przebaczenia i puszczenia w niepamięć przez umorzenie postępowania". Był to precedens - nigdy wcześniej prezydent RP nie wydał podobnej decyzji przed prawomocnym wyrokiem.

Część komentujących uznała, że ułaskawić można tylko osobę prawomocnie skazaną, a prezydent nie może zastępować sądów i umarzać postępowania karnego. - Można ułaskawić osobę skazaną wyrokiem nieprawomocnym, bo konstytucja nie zawęża tego uprawnienia prezydenta tylko do orzeczeń prawomocnych - oceniał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Proces szefów CBA dotyczył słynnej operacji specjalnej CBA w tzw. aferze gruntowej z lata 2007 r. CBA zakończyło ją wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za "odrolnienie" gruntu na Mazurach w kierowanym przez Andrzeja Leppera ministerstwie rolnictwa. Finał akcji miał utrudnić przeciek, wskutek czego z rządu odwołano szefa MSWiA Janusza Kaczmarka. Proces Ryby i K. wkrótce znów zacznie się w I instancji (wcześniej SR dwa razy ich skazywał, uznając akcję CBA za legalną). W 2010 r. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie oskarżyła Kamińskiego i innych o przekroczenie uprawnień, nielegalne działania operacyjne CBA oraz podrabianie dokumentów i wyłudzenie poświadczenia nieprawdy. SR uznał, że Kamiński zaplanował i zorganizował operację specjalną, choć nie było do tego podstaw prawnych i faktycznych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (147)
Sąd zdecyduje, co dalej ze sprawą skazanego Mariusza Kamińskiego. B. szefa CBA ułaskawił Duda
Zaloguj się
 • jvm410h

  0

  Ale będzie jazgot, że "wyrok polityczny"...

 • sarna291

  Oceniono 5 razy 5

  dziś zobaczymy prawdziwy stan naszego wymiaru sprawiedliwości. Myslę, że nikt z sędziów się nie wychyli się PISowi.

 • hasyo

  Oceniono 5 razy -1

  hehe, sąd...

  www.niezalezna.pl/78327-sedzia-zpzpr-u-skazujaca-opozycjonistow-dzis-wyda-wyrok-ws-bylego-szefa-cba

 • leszek.30

  Oceniono 9 razy 7

  Czy znajdą się tacy nieugięci sędziowie, jak np. prof.Rzepliński, by bronić prawa, Konstytucji , przed dzikimi hordami Hunów z PiS-komuny !?... Bo tu potrzeba odwagi, by postawić się przestępcom, kryminalistom, kumpli Dudy, Ziobry, Kaczyńskiego, Macierewicza, Szydło, czy Marty Kaczyńskiej.!

 • dzikimietek

  Oceniono 3 razy 3

  to w Polsce działa jeszcze jakiś sąd ?

 • acototak

  Oceniono 8 razy 8

  Ciekawy co będzie górą, prawo i sprawiedliwość, czy Prawo i Sprawiedliwość?

 • acototak

  Oceniono 6 razy 6

  Kamiński mógł zostać uniewinniony w drugiej instancji, a tak jest ułaskawionym kryminalistą.

 • sarna291

  Oceniono 6 razy 6

  dzisiejszy wyrok będzie miernikiem niezależności i praworządności wymiaru sprawiedliwości. I odwagi w orzekaniu.

 • anija777

  Oceniono 8 razy -6

  A czy przypadkiem to nie p.Grażyna Puchalska ,PZPR-owska sędzina skazująca w stanie wojennym opozycjonistów, ma dziś zdecydować o losie sprawy byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - skazanych nieprawomocnie na więzienie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje