Waszczykowski w TVP: "W ciągu zaledwie czterech miesięcy odeszliśmy od murzyńskości"

29.03.2016 21:23
Witold Waszczykowski

Witold Waszczykowski (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

1. Szef MSZ: "Nie kłamcie, nie planowano spotkania Dudy z Obamą w USA"
2. "Odeszliśmy od murzyńskości w relacjach ze Stanami" - mówił Waszczykowski
3. Minister nie potwierdził też, że wśród ofiar zamachów w Brukseli jest Polak

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Odeszliśmy od murzyńskości. W ciągu zaledwie czterech miesięcy miałem okazję spotkać się z Sekretarzem Stanu USA, kongresmenami, spotkania miał minister Macierewicz, premier Szydło jedzie z wizytą do Stanów - mówił szef MSZ Witold Waszczykowski w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem na antenie TVP Info.

Dziennikarz pytał ministra m.in. o wizytę polskiego prezydenta na IV Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie. Andrzej Duda nie spotka się tam z Barackiem Obamą, co zdaniem opozycji jest sygnałem pogorszenia stosunków z USA.

"A pan znowu swoje..."

Waszczykowski przekonywał, że sukcesem jest już sam udział prezydenta w szczycie, bo do tej pory nie było tam polskiej delegacji. I podkreślał, że Obama odbędzie spotkanie "kurtuazyjne" z Dudą - takie jak ze wszystkimi uczestnikami kongresu - bo na nic innego nie starczy czasu.

- Na takim szczycie dłuższych spotkań bilateralnych nie ma. W trakcie obiadu Obama będzie witał wszystkich. To nie jest żaden afront. Obama nie spotka się też z Merkel i Hollandem. Prezydent USA uznał, że podczas tego szczytu spotka się z przywódcami trzech państw azjatyckich: Chin, Korei Południowej i Japonii. - powiedział szef MSZ. - I dlatego apeluję do dziennikarzy: nie kłamcie. Nie było żadnego umówionego spotkania z Obamą, które zostało odwołane. Dojdzie do spotkania kurtuazyjnego i takie było planowane - dodał.

Na uwagę Ziemca, że brak rozmowy w cztery oczy może być oznaką pogorszenia stosunków, Waszczykowski zareagował ostro. - A pan znowu swoje. Do krótkiego spotkania dojdzie, bo na inne nie ma czasu podczas szczytu - denerwował się szef MSZ.

"Nie mogę potwierdzić, nie mogę zaprzeczyć"

Waszczykowski był również pytany o zamachy w Brukseli. - Solidaryzujemy się Belgami, ale nie możemy pomóc, bo nie mamy doświadczenia z takimi imigrantami, jacy żyją u nich - mówił szef MSZ.

W trakcie rozmowy pojawiła się także informacja z ostatniej chwili - że wśród ofiar ataków w metrze jest osoba z polskim obywatelstwem. Potwierdziła to belgijska prokuratura. - Ja tylko słyszałem o takich doniesieniach. Cały czas w Belgii panuje duży chaos. Nie mogę potwierdzić, nie mogę zaprzeczyć - skomentował ten fakt Waszczykowski.

Z kolei uprzedzając pytanie dziennikarza o przyczyny zamachu, Waszczykowski wyjaśnił, co sądzi o "zachodniej młodzieży".

- Młodzież z krajów Zachodu przystępuje do islamistów z różnych pobudek, nie zawsze chodzi o religię. Nagle na ekranie komputera pojawił się napis "Game Over", więc postanowili pobawić się w realu w wojnę. Nienawidzą kultury Zachodu, to jest problem - stwierdził Waszczykowski.

Na zakończenie minister był pytany o najnowsze doniesienia mediów ws. wymiany szpiegów między Polską a Białorusią. - Absolutnie tego nie potwierdzam - szybko uciął szef dyplomacji.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (809)
Zaloguj się
 • game_off

  Oceniono 413 razy 381

  "Odeszliśmy od murzyńskości."
  Powiedzcie to Obamie, przygłupy dyplomacji.

 • Tomasz Olczyński

  Oceniono 326 razy 288

  Osoba, która używa terminu "murzyńskość" na określenie relacji podległości nie tylko nie powinna spotykać się z prezydentem USA - w ogóle nie powinna mieć prawa wjazdu na teren Stanów. Nie po to czarni Amerykanie walczyli przez dziesięciolecia o swoje prawa obywatelskie, żeby teraz tolerować obecność ordynarnego wschodnioeuropejskiego rasisty na spotkaniach dyplomatycznych. To nie pierwsza tego typu wypowiedź Waszczykowskiego - należy je odpowiednio nagłaśniać, by na Zachodzie wiedzieli, z kim mają do czynienia. Nic nie spotyka się w kręgu cywilizowanych narodów z takim potępieniem, jak dyskryminacja ze względu na rasę. Wymagam od polskiej opozycji, żeby odpowiadała na takie skandaliczne wystąpienia i zwracała na nie uwagę instytucji międzynarodowych.

 • kluska11

  Oceniono 233 razy 213

  Konkurencja - najgłupszy minister świata!
  Lider - oczywista oczywistość!

 • heepurian

  Oceniono 194 razy 174

  Waszczykowski obrażony, że Duda został potraktowany tak jak na to zasługuje. I wstaje z kolan :
  "Rząd odszedł od murzyńskości w relacjach ze Stanami" - mówił minister
  To ci dyplomata, myśli, że skoro arogancja i impertynencja ( bezczelność i chamstwo) dały im sukces w Polsce to przyniosą pozytywne rezultaty w świecie. Już obrazili prawie wszystkich w Europie, teraz biorą się za inne kontynenty. To świadome działanie, chcą odizolować Plskę tak jak jest odizolowana Korea Północna i zgotują Polakom taki los jaki zgotował Kim Koreańczykom. Do tego zmierzają.

 • zoob2

  Oceniono 144 razy 126

  Dwa kopy dla Maliniaka: nie będzie spotkania z Obama i nart w Aspen. To pierwsze jeszcze pislamska racja stanu jakoś zniesie (bo i po co nam bazy) ale tych nart w Aspen - nigdy. I dlatego koniec z murzynskoscią. A teraz pislamiści módlcie się o nowego prezydenta USA takiego co na deskach śmiga. Wtedy muzynskosć na wazelinę zamienimy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje