MSZ potwierdza ustalenia belgijskiej prokuratury: W zamachu w Brukseli zginął obywatel Polski

29.03.2016 20:14
Ewakuacja pasażerów ze stacji metra Maelbeek w Brukseli po ataku terrorystycznym.

Ewakuacja pasażerów ze stacji metra Maelbeek w Brukseli po ataku terrorystycznym. (HANDOUT / REUTERS / REUTERS)

1. Wśród ofiar śmiertelnych zamachów w Brukseli jest poszukiwana Polka
2. Zginęła w wyniku eksplozji na stacji metra Maelbeek
3. Tak wynika z ustaleń prokuratury, która zidentyfikowała kolejne ofiary

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Wśród ofiar śmiertelnych zeszłotygodniowych zamachów w Brukseli jest osoba z polskim obywatelstwem - poinformowało MSZ. Wcześniej informację o śmierci Polaka wskutek wybuchu w metrze na stacji Maelbeek podała belgijska prokuratura.

Stowarzyszenie SOS Bruksela ujawniło na prośbę rodziny, że ofiarą jest zaginiona przed tygodniem Polka, Janina Panasewicz.

"Zostaliśmy poproszeni o opublikowanie tego najsmutniejszego z komunikatów i powiadomienie wszystkich Państwa o wdzieczności rodziny za wsparcie i solidarność całej Polonii, i nie tylko" - napisano m.in. na profilu stowarzyszenia.

Z ogromnym zalem, zlaczeni w cierpieniu i bolu z rodzina, zmuszeni jestesmy poinformowac Panstwa o tragicznym dla naszej...

Opublikowany przez Stowarzyszenie SOS Bruksela asbl na 29 marca 2016


Zidentyfikowano wszystkie ofiary zamachów

Śledczy poinformowali, że zidentyfikowano już wszystkie 32 ofiary śmiertelne zamachów. Trzej ranni polscy obywatele są obecnie hospitalizowani, a służby konsularne zapewniły, że pozostają w kontakcie z ich rodzinami.

Według danych prokuratury wśród ofiar śmiertelnych zamachów jest 17 Belgów i 15 obcokrajowców (albo 18 jeśli weźmie się pod uwagę Belgów mających jeszcze jedno obywatelstwo).

Zamachy w stolicy Europy

Do samobójczych zamachów w Brukseli doszło 22 marca. Na lotnisku w Zaventem eksplodowały dwa ładunki wybuchowe. Do wybuchu doszło także w kolejce podziemnej pomiędzy stacjami Schuman i Maelbeek w bezpośrednim sąsiedztwie Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady UE. Do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

90 rannych osób przebywa wciąż w 28 szpitalach belgijskich, a cztery osoby są hospitalizowane za granicą: we Francji i w USA. Łącznie 49 osób leczy się na oddziałach intensywnej terapii. Jedna trzecia pacjentów przebywa w specjalistycznych ośrodkach leczenia poparzeń.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje