Eksperci ostro o ustawie PiS dot. elektrowni wiatrowych. "Katastrofalna dla całej gospodarki", "Bankructwo"

29.03.2016 17:52
Małgorzata Sadurska, Jan Szyszko

Małgorzata Sadurska, Jan Szyszko (Gazeta.pl)

1. Nowoczesna zorganizowała konsultacje społeczne dot. ustawy o wiatrakach
2. "Przepisy zbyt restrykcyjne, stracą samorządy" - oceniają eksperci
3. Zdaniem ekspertów, przepisy w obecnym kształcie powinny być odrzucone

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Projekt dot. energetyki wiatrowej autorstwa PiS zamiast rozwiązywać problemy tej branży doprowadzi do ich eskalacji. Stracą na nim samorządy - oceniają eksperci. Klub Nowoczesnej zorganizował w Sejmie konsultacje społeczne dotyczące tej kwestii.

"Ewenement na skalę światową"

Eksperci obecni na konsultacjach podkreślali, że ustawa wymaga większej współpracy z branżą. - Zaproponowane rozwiązania są absolutnym ewenementem na skalę światową - ocenił prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wojciech Cetnarski. I dodał: - Nigdzie na świecie nikt nie wprowadził i nie próbował wprowadzać tak restrykcyjnych przepisów dotyczących funkcjonowania farm wiatrowych.

Z kolei prezes Polskich Parków Wiatrowych Krzysztof Nadolski ocenił, że przepisy są w całości do odrzucenia, bo będą "katastrofalne dla całej gospodarki". Przedstawiciele samorządów, na terenach których znajdują się farmy, ubolewali natomiast, że przez wejście w życie nowych regulacji gminy stracą inwestorów, a co za tym idzie - dochody podatkowe.

"To grozi bankructwem"

Burmistrz Białego Boru (woj. zachodniopomorskie) Paweł Mikołajewski wskazywał, że w przypadku jego gminy straty mogą sięgnąć 97 mln zł. - Tyle straci moja gmina, tyle stracą moi mieszkańcy. W naszym przypadku grozi to tak naprawdę bankructwem - mówił Mikołajewski.

- Ta ustawa wpycha nas w ślepą uliczkę najdroższego źródła energii, jakim jest energia jądrowa i ogromne wielomiliardowe dopłaty do węgla - ocenił z kolei były minister środowiska Maciej Nowicki.

Co zmieni ustawa?

Zgodnie z projektem PiS farmy wiatrowe nie będą mogły powstawać w mniejszej odległości od budynków mieszkalnych, niż wynosi dziesięciokrotność wysokości wiatraków wraz z wirnikiem i łopatami. W praktyce oznacza to 1,5 - 2 km.

Istniejące farmy wiatrowe, które nie spełniają kryterium odległości, nie mogłyby być rozbudowywane, dopuszczalny ma być jedynie ich remont i prace potrzebne do normalnej eksploatacji. Projektodawcy chcą też, by cała elektrownia wiatrowa była traktowana jak budowla i by - w razie awarii - stosować do niej przepisy dot. katastrof budowlanych.

Projekt określa też zasady uzyskiwania zezwoleń na eksploatację wiatraków - mają być one ważne maksymalnie dwa lata od uzyskania. Eksploatacja wiatraka bez tego zezwolenia ma być zagrożona nawet dwoma latami więzienia.

A TERAZ ZOBACZ: O co chodzi z kontrowersyjną ustawą PiS?Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (458)
Eksperci ostro o ustawie PiS dot. elektrowni wiatrowych. "Katastrofalna dla całej gospodarki", "Bankructwo"
Zaloguj się
 • joly.roger

  Oceniono 1 raz -1

  I całe szczęście. Cała tzw "energetyka wiatrowa" to gigantyczny przekręt, nic z ekologią nie mający wspólnego. Już nowoczesna elektrownia węglowa w ostatecznym bilansie jest bardziej ekologiczna.

 • a.k.traper

  0

  W ten sposób to i te przed wojną byłyby rzadkością:)))

 • hubert454

  Oceniono 3 razy 1

  sqrwysyny napisały ustawę pod lobby węglowe, bo wiedzą że za 3,5 roku tylko tam znajdą pracę....

 • l_zaraza_l

  Oceniono 3 razy 1

  Brawo Gazprom!

 • qazzaq111

  Oceniono 2 razy 0

  eksperci.. a kimże oni są? Zwykłymi ludźmi, nie mają monopolu na rację. To uwikłani w interesy koncernów sprzedajni cvele którzy za pieniądze za chwilę mogą każdemu z was przedstawić inną opinię.

 • dr.seks

  Oceniono 3 razy 1

  sądząc po ilości komentarzy, Polacy znają się na energii odnawialnej co najmniej tak samo dobrze, jak na piłce nożnej...36 milionów trenerów selekcjonerów już mamy, teraz dołączyło do nich 36 milionów energetycznych ekspertów...

 • koniepobetonie

  Oceniono 3 razy 3

  Czego PIS nie ruszy, to wszystko spieprzy ........

 • inzynier_wroclaw

  Oceniono 3 razy -1

  Osobiscie kazdy kto ma nawet teoretyczny problem przez ustawe zakladac procesy przeciw Kaczorowi powolujac sie na nielegalne monopolizowanie wegla jako surowca energetycznego, w celu zwiekszenia kwoty nielegalnie defraudowanej na nierentowne kopalnie w nazwie, a swoich dzialaczy w rzeczywistosci.

 • col.zuber

  Oceniono 3 razy 1

  Przepraszam czy wśród tych "ekspertów" jest ekspert od programu PiS (bo przecież nie od swojego) pani Gasiuk-P...cz ? Bo jak nie ma to się nie liczy i nawet nie czytam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje