Eksperci ostro o ustawie PiS dot. elektrowni wiatrowych. "Katastrofalna dla całej gospodarki", "Bankructwo"

29.03.2016 17:52
Małgorzata Sadurska, Jan Szyszko

Małgorzata Sadurska, Jan Szyszko (Gazeta.pl)

1. Nowoczesna zorganizowała konsultacje społeczne dot. ustawy o wiatrakach
2. "Przepisy zbyt restrykcyjne, stracą samorządy" - oceniają eksperci
3. Zdaniem ekspertów, przepisy w obecnym kształcie powinny być odrzucone

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Projekt dot. energetyki wiatrowej autorstwa PiS zamiast rozwiązywać problemy tej branży doprowadzi do ich eskalacji. Stracą na nim samorządy - oceniają eksperci. Klub Nowoczesnej zorganizował w Sejmie konsultacje społeczne dotyczące tej kwestii.

"Ewenement na skalę światową"

Eksperci obecni na konsultacjach podkreślali, że ustawa wymaga większej współpracy z branżą. - Zaproponowane rozwiązania są absolutnym ewenementem na skalę światową - ocenił prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wojciech Cetnarski. I dodał: - Nigdzie na świecie nikt nie wprowadził i nie próbował wprowadzać tak restrykcyjnych przepisów dotyczących funkcjonowania farm wiatrowych.

Z kolei prezes Polskich Parków Wiatrowych Krzysztof Nadolski ocenił, że przepisy są w całości do odrzucenia, bo będą "katastrofalne dla całej gospodarki". Przedstawiciele samorządów, na terenach których znajdują się farmy, ubolewali natomiast, że przez wejście w życie nowych regulacji gminy stracą inwestorów, a co za tym idzie - dochody podatkowe.

"To grozi bankructwem"

Burmistrz Białego Boru (woj. zachodniopomorskie) Paweł Mikołajewski wskazywał, że w przypadku jego gminy straty mogą sięgnąć 97 mln zł. - Tyle straci moja gmina, tyle stracą moi mieszkańcy. W naszym przypadku grozi to tak naprawdę bankructwem - mówił Mikołajewski.

- Ta ustawa wpycha nas w ślepą uliczkę najdroższego źródła energii, jakim jest energia jądrowa i ogromne wielomiliardowe dopłaty do węgla - ocenił z kolei były minister środowiska Maciej Nowicki.

Co zmieni ustawa?

Zgodnie z projektem PiS farmy wiatrowe nie będą mogły powstawać w mniejszej odległości od budynków mieszkalnych, niż wynosi dziesięciokrotność wysokości wiatraków wraz z wirnikiem i łopatami. W praktyce oznacza to 1,5 - 2 km.

Istniejące farmy wiatrowe, które nie spełniają kryterium odległości, nie mogłyby być rozbudowywane, dopuszczalny ma być jedynie ich remont i prace potrzebne do normalnej eksploatacji. Projektodawcy chcą też, by cała elektrownia wiatrowa była traktowana jak budowla i by - w razie awarii - stosować do niej przepisy dot. katastrof budowlanych.

Projekt określa też zasady uzyskiwania zezwoleń na eksploatację wiatraków - mają być one ważne maksymalnie dwa lata od uzyskania. Eksploatacja wiatraka bez tego zezwolenia ma być zagrożona nawet dwoma latami więzienia.

A TERAZ ZOBACZ: O co chodzi z kontrowersyjną ustawą PiS?Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (458)
Zaloguj się
 • jackanapes

  Oceniono 163 razy 133

  Ostre przepisy muszą być, bo bez te wiatraki to się ino janiołom kołtuny robiom.

 • talib-z-klewek

  Oceniono 140 razy 102

  Rząd "ekspertów". Każdy resort to praktycznie porażka. Moi faworyci do tytułu idiota kadencji to Waszczykowski i Szydło.

 • zoob2

  Oceniono 117 razy 87

  PiS mówi Tak wiatrakom. Ale nie takim nowoczesnym made in Germany. Narodowy wiatrak jest drewniany i miele.

 • szaja25

  Oceniono 105 razy 81

  Proponuje jeszcze do wysokości "wiatraka" doliczyć długość kabla elektrycznego. A tak nawiasem mówiąc, co te półgłówki mądrego mogą wymyślić, same idiotyzmy.

 • misafi

  Oceniono 105 razy 79

  No i taka ma być ta ustawa. Bo jeżeli Polska ma się na węglu opierać to trzeba wyrugować, wszystkie niegodne źródła zasilania. Po eliminacji OZE, przyjdzie czas na eliminację energooszczędnych pieców a potem ogrzewania na gaz ziemny. Na koniec każdy będzie musiał dziennie zjeść kilogram węgla co wspomoże górnictwo a także zapobiegnie sraczce ze szczęścia.

 • sidamo

  Oceniono 97 razy 73

  Niech pojda krok dalej i uchwala ustawe o zaoraniu autostrad i drog bo to przeciez PO zbudowala.

 • fakiba

  Oceniono 92 razy 54

  Dla pisiorów tylko węgiel nadaje się do produkcji energii elektrycznej , wszystko inne jest be

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje