Na Cyprze lądował uprowadzony egipski samolot. Porywacz został aresztowany [CO SIĘ WYDARZYŁO?]

29.03.2016 08:22
1. Porywacz uprowadził egipski samolot pasażerski z kilkudziesięcioma osobami
2. Pilot awaryjnie wylądował na lotnisku w Larnace na Cyprze
3. Mężczyzna został już aresztowany, a zakładnicy uwolnieni

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Samolot egipskich linii lotniczych EgyptAir, lecący z Aleksandrii do Kairu, został rano porwany i zmuszony do lądowania na Cyprze. Resort lotnictwa cywilnego Cypru twierdzi, że pilot airbusa został sterroryzowany przez jednego z pasażerów, który miał na sobie urządzenie przypominające pas szahida.Po kilku godzinach negocjacji, wczesnym popołudniem, cypryskie władze podały, że porywacz został aresztowany. Po zatrzymaniu okazało się, że mężczyzna nie miał ze sobą ładunków wybuchowych.

Zakładnicy cali i zdrowi

Już rano, po tym jak maszyna wylądowała na lotnisku w cypryjskiej Larnace, prawie wszyscy pasażerowie zostali wypuszczeni. Porywacz przetrzymywał na pokładzie tylko kilka osób. Po południu opuściły maszynę - część wychodziła spokojnie, a część wybiegała. Jedna osoba uciekła przez okno w kokpicie.

Wszyscy zakładnicy są cali i zdrowi. Po zakończeniu akcji pasażerowie mówili, że przez cały czas w samolocie było spokojnie. Porywacz siedział z tyłu i wydawał polecenia załodze.

Niektórzy pasażerowie robili sobie nawet z porywaczem zdjęcia. Na fotografii, która znalazła się na Twitterze, widać dwóch pozujących mężczyzn - ten z lewej, ubrany w przypominając pas szahida urządzenie, został zidentyfikowany jako porywacz.

Sprzeczne informacje o liczbie pasażerów

Nadal nie jest jasne, ile osób było na pokładzie Airbusa 320. Według EgyptAir samolotem leciało 56 pasażerów, sześciu członków załogi i przedstawiciel sił bezpieczeństwa. Z kolei egipska agencja lotnictwa cywilnego poinformowała, że w samolocie było 81 osób, w tym 21 cudzoziemców i 15 członków załogi.

Według informacji agencji informacyjnych, było wśród nich m.in. ośmiu obywateli USA, czterech Wielkiej Brytanii, czterech Holandii, dwóch Belgów, Francuz, Włoch i Syryjczyk.

Kim jest porywacz?

Cypryjskie ministerstwo spraw zagranicznych zidentyfikowało porywacza jako obywatela Egiptu, Seifa Eldina Mustafę. Według cypryjskiego MSZ mężczyzna jest niestabilny psychicznie.

Wcześniej egipskie media podawały, że napastnikiem jest Egipcjanin, Ibrahim Abdel Tawwab Samaha, profesor weterynarii na Uniwersytecie w Aleksandrii. On sam zdementował tę informację - w mediach poinformował, że znajdował się wśród wypuszczonych zakładników.

Motyw na razie nieznany

Porywacz przedstawił kilka motywów i często zmieniał zdanie. Głównym był motyw osobisty, związany z jego byłą żoną, Cypryjką. Mustafa domagał się przekazania jej listu, a później spotkania. Kobieta została przywieziona przez policję na lotnisko i brała udział w negocjacjach.

Mężczyzna żądał także tłumacza i udzielenia mu azylu politycznego na Cyprze.

Dodatkowo cypryjskie media informowały, że mężczyzna domaga się uwolnienia wszystkich kobiet przetrzymywanych w więzieniach w Egipcie, co sugeruje motyw polityczny. Później prosił też o możliwość skontaktowania się z przedstawicielami UE.

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis oświadczył, że porwanie nie jest związane z terroryzmem.

Premier Egiptu Szerif Ismail powiedział, że napastnik zostanie przesłuchany, by ustalić, dlaczego porwał samolot.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (119)
Zaloguj się
 • FoxfirePL

  Oceniono 26 razy 24

  Nie wydaje mi sie, zeby to byla Al Kaida czy ISIS. Skad wiem? Poniewaz Ci ludzie jeszcze zyja, a czesc zostala nawet wypuszczona.

 • onduma

  Oceniono 22 razy 16

  A ja porusze inny aspekt. skoro uwazacie, ze kobieta jest dla muzulmanow nikim to dlaczego napisal list wlasnie do zony ?

 • royal67

  Oceniono 18 razy 14

  A gdzie jest Laranka na Cyprze, gdzieś obok Larnaki? Ciężko będzie negocjować, jak nie trafią na lotnisko.

 • andrzej.odbyciak

  Oceniono 17 razy 11

  chciał spotkania z żoną...
  z przedstawicielemi UE...

  a z Dudą nie chciał się spotkać ?
  nawet on ?
  ...

 • darek240273

  Oceniono 17 razy 11

  ''Zdaniem MSZ Cypru jest niestabilny psychicznie''- idealny kandydat do naszego rządu...

 • banwit

  Oceniono 11 razy 9

  TVN od rana zrobił program specjalny w którym różni tzw eksperci snuli najbardziej kretyńskie teorie, a tu kicha, trupów nie ma, bomby nie ma

 • eve.666

  Oceniono 15 razy 9

  Jakie te polskie eksperty wszystkie mądre - ale tylko w gębie i w telewizji. W realu by srali po nogach.

 • xsawer

  Oceniono 14 razy 8

  "Miał na sobie atrapę pasu z bombą"
  -Donaldu Tusku.

 • mocten

  Oceniono 12 razy 8

  "Miał na sobie atrapę pasu z bombą"
  Atrapę czego? A matura z języka polskiego kiedy będzie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje