Na Cyprze lądował uprowadzony egipski samolot. Porywacz został aresztowany [CO SIĘ WYDARZYŁO?]

29.03.2016 08:22
1. Porywacz uprowadził egipski samolot pasażerski z kilkudziesięcioma osobami
2. Pilot awaryjnie wylądował na lotnisku w Larnace na Cyprze
3. Mężczyzna został już aresztowany, a zakładnicy uwolnieni

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Samolot egipskich linii lotniczych EgyptAir, lecący z Aleksandrii do Kairu, został rano porwany i zmuszony do lądowania na Cyprze. Resort lotnictwa cywilnego Cypru twierdzi, że pilot airbusa został sterroryzowany przez jednego z pasażerów, który miał na sobie urządzenie przypominające pas szahida.Po kilku godzinach negocjacji, wczesnym popołudniem, cypryskie władze podały, że porywacz został aresztowany. Po zatrzymaniu okazało się, że mężczyzna nie miał ze sobą ładunków wybuchowych.

Zakładnicy cali i zdrowi

Już rano, po tym jak maszyna wylądowała na lotnisku w cypryjskiej Larnace, prawie wszyscy pasażerowie zostali wypuszczeni. Porywacz przetrzymywał na pokładzie tylko kilka osób. Po południu opuściły maszynę - część wychodziła spokojnie, a część wybiegała. Jedna osoba uciekła przez okno w kokpicie.

Wszyscy zakładnicy są cali i zdrowi. Po zakończeniu akcji pasażerowie mówili, że przez cały czas w samolocie było spokojnie. Porywacz siedział z tyłu i wydawał polecenia załodze.

Niektórzy pasażerowie robili sobie nawet z porywaczem zdjęcia. Na fotografii, która znalazła się na Twitterze, widać dwóch pozujących mężczyzn - ten z lewej, ubrany w przypominając pas szahida urządzenie, został zidentyfikowany jako porywacz.

Sprzeczne informacje o liczbie pasażerów

Nadal nie jest jasne, ile osób było na pokładzie Airbusa 320. Według EgyptAir samolotem leciało 56 pasażerów, sześciu członków załogi i przedstawiciel sił bezpieczeństwa. Z kolei egipska agencja lotnictwa cywilnego poinformowała, że w samolocie było 81 osób, w tym 21 cudzoziemców i 15 członków załogi.

Według informacji agencji informacyjnych, było wśród nich m.in. ośmiu obywateli USA, czterech Wielkiej Brytanii, czterech Holandii, dwóch Belgów, Francuz, Włoch i Syryjczyk.

Kim jest porywacz?

Cypryjskie ministerstwo spraw zagranicznych zidentyfikowało porywacza jako obywatela Egiptu, Seifa Eldina Mustafę. Według cypryjskiego MSZ mężczyzna jest niestabilny psychicznie.

Wcześniej egipskie media podawały, że napastnikiem jest Egipcjanin, Ibrahim Abdel Tawwab Samaha, profesor weterynarii na Uniwersytecie w Aleksandrii. On sam zdementował tę informację - w mediach poinformował, że znajdował się wśród wypuszczonych zakładników.

Motyw na razie nieznany

Porywacz przedstawił kilka motywów i często zmieniał zdanie. Głównym był motyw osobisty, związany z jego byłą żoną, Cypryjką. Mustafa domagał się przekazania jej listu, a później spotkania. Kobieta została przywieziona przez policję na lotnisko i brała udział w negocjacjach.

Mężczyzna żądał także tłumacza i udzielenia mu azylu politycznego na Cyprze.

Dodatkowo cypryjskie media informowały, że mężczyzna domaga się uwolnienia wszystkich kobiet przetrzymywanych w więzieniach w Egipcie, co sugeruje motyw polityczny. Później prosił też o możliwość skontaktowania się z przedstawicielami UE.

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis oświadczył, że porwanie nie jest związane z terroryzmem.

Premier Egiptu Szerif Ismail powiedział, że napastnik zostanie przesłuchany, by ustalić, dlaczego porwał samolot.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (119)
Na Cyprze lądował uprowadzony egipski samolot. Porywacz został aresztowany [CO SIĘ WYDARZYŁO?]
Zaloguj się
 • mk.i

  0

  Niech wypowiedzą się psycholodzy ale to ten facet od tego zdjęcia ,,rozbroił " psychicznie tego porywacza wytrącił mu tą zadziorną retorykę jego czynu . Z puścił powietrze z niego bez przemocy .

 • tymon99

  0

  to okno w kokpicie, przez które uciekł zakładnik, to ciekawa historia.

 • jan.go

  0

  Łza się w oku kręci w końcu lat 70 i latach 80 byliśmy niekwestionowanym mistrzem świata w porwaniach samolotów Nawet Palestyńczycy mogli nam naskoczyć

 • aalliiccee

  0

  Jak go wpuścili do samolotu z pasem, przypominajacym pas szahida? Mnie ostatnio zabrali korkociag jak leciałam do Włoch. Jakby mozna było krzywdę komuś zrobić korkociagiem albo polecieć do winnego kraju bez korkociagu :/

 • jan_sobczak1

  0

  Umiarkowany kozojeb*a. Porwał ale nie wysadził. Zamordował ale nie uciął głowy.... Muslimy są pojeb*ni.

 • wiktormarzena

  Oceniono 1 raz -1

  ...od zawsze powtarzam za francuzami, belgami i pakistańczykami: Nie ma co się uprzedzać do pasów szahidów i muzułmanów. To katolicy są prawdziwym zagrożeniem.

 • liczna_rodzina_prezesa

  0

  Kiedyś: "sterroryzował przedmiotem przypominającym broń"
  Dziś: "sterroryzował przedmiotem przypominającym pas szahida"

 • antykwarium

  Oceniono 1 raz 1

  swoja droga, zeby juz bylo cos o PiS, to porywacz pobieral chyba nauki u Prezesa (mam, ale nie pokaze!)

 • antykwarium

  0

  pasu szachidu, czyli dobru dziennikarstwu baj lulu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje