Kłopotliwa dla PiS ekspertyza ze Smoleńska. "Newsweek": Rozmyją kwestię gen. Błasika

Smoleńsk, wrak prezydenckiego samolotu TU 154

Smoleńsk, wrak prezydenckiego samolotu TU 154 (FILIP KLIMASZEWSKI)

1. Zbigniew Ziobro powołał nowy zespół śledczych ws. Smoleńska
2. "Newsweek": Nowo powołany zespół może "rozmyć kwestię gen. Błasika"
3. Według wcześniejszych ekspertyz, Błasik mógł być w kokpicie Tu-154

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Biegli powołani przez prokuraturę wojskową stwierdzili, że głos osoby spoza załogi nagrany w kokpicie tupolewa należał do Andrzeja Błasika. Generał miał być w kabinie pilotów do końca, a jego zachowanie - zdaniem ekspertów - mogło się przyczynić do katastrofy.

"Dla PiS, które od kilku lat lansuje teorię zamachu, to kłopot, bo ekspertyzy są ważnym dowodem w sprawie. Reakcja jest błyskawiczna. Nowy prokurator generalny Zbigniew Ziobro powołuje nowy zespół śledczych i wespół z szefem MON wyciąga konsekwencje wobec tych, którzy do tej pory pracowali przy Smoleńsku" - czytamy w najnowszym wydaniu "Newsweeka".

Prokuratorzy z poprzedniego zespołu zostali przeniesieni, głównie do rezerwy.

Na krótkiej smyczy Zbigniewa Ziobry

Co z zespołem powołanym przez Ziobrę? Rozmówcy tygodnika widzą dwa zagrożenia. "Po pierwsze, oddelegowano ich do Prokuratury Krajowej tylko na pół roku. Czyli Ziobro będzie prowadził ich na krótkiej smyczy. Kto nie spełni oczekiwań, zostanie szybko wyłączony. A po drugie, równolegle będzie pracować komisja Macierewicza, w której zasiadają eksperci od pękających parówek. Oby prokuratura nie chciała dotrzymać jej kroku" - pisze "Newsweek".

Dokument kłopotliwy dla PiS

Nowi śledczy otrzymają po poprzednikach całą gamę akt sprawy. Wśród nich kompleksową opinię ekspertów. "Dla Polityków PiS dokument jest kłopotliwy, bo zdaniem biegłych czarne skrzynki tupolewa nie odnotowały wybuchów, o których opowiada Antoni Macierewicz" - pisze tygodnik.

Jeszcze większym problemem mają być stenogramy z kokpitu samolotu. Według jednej z wersji, w kokpicie znajdował się gen. Błasik. Druga wersja stwierdza, że jest to bardzo prawdopodobne.

Jeden z rozmówców tygodnika uważa , że smoleńscy śledczy "nie autoryzują" teorii zamachu, ale rozmyta zostanie kwestia gen. Błasika. "Jak? To proste. Zamówi kolejną opinię, która nie potwierdzi jego obecności w kokpicie, i powie, że jedni eksperci mówią tak, a inni - inaczej. Czyli w sumie nie wiadomo, jak było. To znany numer" - czytamy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy nowy zespół prokuratorów rzetelnie wyjaśni przyczyny katastrofy smoleńskiej?
Komentarze (435)
Kłopotliwa dla PiS ekspertyza ze Smoleńska. "Newsweek": Rozmyją kwestię gen. Błasika
Zaloguj się
 • Maciej Redke

  0

  Załoga Tupolewa była uzależniona od ksprysów Prezydenta i stresu wynikającego ze świadomości braku własnego doświadczenia.

 • margetta22

  Oceniono 1 raz 1

  A czym chcieli dojechać z lotniska do Katynia?, kiedy samolot z autobusami i samochodami nie dał rady wylądować prawie rozbijając się ....

 • andkub1962

  Oceniono 1 raz 1

  Tu wszyscy komentuja tak czysto po polsku i bardzo grzecznie i bez wulgaryzmów, ja jednak uważam że z wszelkimi pomysłami pisiorowców należy rozmawiać takim samym językiem, wyzywać i od k...
  S........ów, ch....ów złamanych, to może wtedy zaczeliby rozumieć co się do nich mówi i o czym.
  A z drugiej strony czy warto.....

 • kluska11

  0

  Jeden ch... - nie ważne, był czy nie był!
  Ważne że to dokładnie Błasik osobiście był szefem tego burdelu i w całości personalnie za to odpowiada!

 • mrjarwit

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli nie przerwiemy tego "chocholego tańca" na ulicy to nie będzie miał końca a skutki są trudne do przewidzenia!!!!! Nie można dopuszczać aby niedorozwinięci kretyni rządzili Polską !!! Działają także przeciwko sobie ale na razie nie zdają sobie z tego sprawy! Ratujmy kraj przed szaleńcami póki jeszcze można!!!

 • darek4019

  Oceniono 2 razy 2

  Jak długo sekta "Dziesiątego Dnia Miesiąca" będzie tumanić obywateli?.

 • insmy

  Oceniono 1 raz 1

  Wielki polsko-hitlerowski sędzia i prokurator ZiobroFreisler, działa na hitlerowski sposób, robi co chce i jak jemu pasuje, czyli po świńku, bo jest nieskończoną świnią!

 • bogda35

  Oceniono 2 razy 2

  Z ekspertyzami będzie jak z głosowaniem w sejmie- tak długo sie glosuje az wyjdzie na nasze.Kuriozum- .Najprosciej zeby "na brudno" napisał je sam Macierewicz- a eksperci przepisali"na czysto" -szybciej,taniej,dokladnie tak jak ma byc.

 • la.leszek3

  Oceniono 2 razy 2

  Kluczem do rozwiązania jest pytanie czy nie wywierano presji na pilotach żeby lądowali za wszelką cenę ,kto i jak wywierał?,że nie poderwali samolotu ani na sygnał ani na informację z wieży? Jaka była treść rozmowy "braci " na krótko przed lądowaniem i jakie spowodowała skutki ta rozmowa? Może amerykanie lub Rosjanie w końcu ją ujawnią? skoro Polska nie chce? Zastanawianie się nad stanem samolotu i procedurami ,gdy wszystkie te nitki prowadzą do generała który również zginął to tylko rozdrapywanie ran.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje