Kłopotliwa dla PiS ekspertyza ze Smoleńska. "Newsweek": Rozmyją kwestię gen. Błasika

29.03.2016 08:06
Smoleńsk, wrak prezydenckiego samolotu TU 154

Smoleńsk, wrak prezydenckiego samolotu TU 154 (FILIP KLIMASZEWSKI)

1. Zbigniew Ziobro powołał nowy zespół śledczych ws. Smoleńska
2. "Newsweek": Nowo powołany zespół może "rozmyć kwestię gen. Błasika"
3. Według wcześniejszych ekspertyz, Błasik mógł być w kokpicie Tu-154

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Biegli powołani przez prokuraturę wojskową stwierdzili, że głos osoby spoza załogi nagrany w kokpicie tupolewa należał do Andrzeja Błasika. Generał miał być w kabinie pilotów do końca, a jego zachowanie - zdaniem ekspertów - mogło się przyczynić do katastrofy.

"Dla PiS, które od kilku lat lansuje teorię zamachu, to kłopot, bo ekspertyzy są ważnym dowodem w sprawie. Reakcja jest błyskawiczna. Nowy prokurator generalny Zbigniew Ziobro powołuje nowy zespół śledczych i wespół z szefem MON wyciąga konsekwencje wobec tych, którzy do tej pory pracowali przy Smoleńsku" - czytamy w najnowszym wydaniu "Newsweeka".

Prokuratorzy z poprzedniego zespołu zostali przeniesieni, głównie do rezerwy.

Na krótkiej smyczy Zbigniewa Ziobry

Co z zespołem powołanym przez Ziobrę? Rozmówcy tygodnika widzą dwa zagrożenia. "Po pierwsze, oddelegowano ich do Prokuratury Krajowej tylko na pół roku. Czyli Ziobro będzie prowadził ich na krótkiej smyczy. Kto nie spełni oczekiwań, zostanie szybko wyłączony. A po drugie, równolegle będzie pracować komisja Macierewicza, w której zasiadają eksperci od pękających parówek. Oby prokuratura nie chciała dotrzymać jej kroku" - pisze "Newsweek".

Dokument kłopotliwy dla PiS

Nowi śledczy otrzymają po poprzednikach całą gamę akt sprawy. Wśród nich kompleksową opinię ekspertów. "Dla Polityków PiS dokument jest kłopotliwy, bo zdaniem biegłych czarne skrzynki tupolewa nie odnotowały wybuchów, o których opowiada Antoni Macierewicz" - pisze tygodnik.

Jeszcze większym problemem mają być stenogramy z kokpitu samolotu. Według jednej z wersji, w kokpicie znajdował się gen. Błasik. Druga wersja stwierdza, że jest to bardzo prawdopodobne.

Jeden z rozmówców tygodnika uważa , że smoleńscy śledczy "nie autoryzują" teorii zamachu, ale rozmyta zostanie kwestia gen. Błasika. "Jak? To proste. Zamówi kolejną opinię, która nie potwierdzi jego obecności w kokpicie, i powie, że jedni eksperci mówią tak, a inni - inaczej. Czyli w sumie nie wiadomo, jak było. To znany numer" - czytamy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy nowy zespół prokuratorów rzetelnie wyjaśni przyczyny katastrofy smoleńskiej?
Komentarze (433)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 239 razy 221

  Nowe "ekspertyzy" napisze prezio z Antkiem , a prokurator tylko się pod nimi podpisze

 • div00

  Oceniono 202 razy 194

  Nadejdzie kiedyś taki dzień, kiedy jasne już będzie że za katastrofę smoleńską odpowiadają tylko i wyłącznie bracia Kaczyńscy i ich chore ambicje. Żadne ekspertyzy uczonych z uczelni Rydzyka tego nie zmienią.

 • fakiba

  Oceniono 186 razy 168

  Antkowi "eksperci" wysmażą taki raport że najlepsze powieści sf mogą się przy tym schować

 • plastikpiokio

  Oceniono 158 razy 152

  wdowa już rozmywa kila lat przykrywając ten eksces niby honorem --chociaż sama nie wie co to znaczy.

 • szabepio

  Oceniono 150 razy 140

  No i co tu zrobić. Trzeba znowu zmienić historię. Zeby pasowała kaczyńskiemu. Juz wkrótce dowiemy sie ze kaczyński był szefem solidarnosci. Do dzis wydaje sie dziwne ze pomimo bliskich wówczas stosunków z ludźmi solidarnosci nie był internowany. Władza swoich zostawiła. Obawiam sie ze na kaczora mogą miec materiały rosjanie. Czasem wystarczą zdjęcia z kimś tam w łóżku. Czasem ze podpisał. Albo faktycznie był superkonfidentem. Zawsze jest w sejmie. Był przy władzy. Działał w pc. Doradzał Wałęsie. Dziś poróżnia nas z sojusznikami. Osłabia nasze bezpieczeństwo w ue nato i robi prezent rosji. Jego teczki nie znaleziono. Ale z innych źródeł wiadomo ze taka istniała. Stawiam ze ma ją putin. Tylko dowiemy sie o tym za późno. Wziąć go na badanie na kłamstwo. Jak jest czysty to tylko odpowie za to co czyni. Jak jednak nie to bedzie to juz zdrada państwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje