Przed nami zjednoczenie dwóch państw w Europie? Zwolennicy chcą reformy administracji i wspólnej waluty

28.03.2016 08:57
Marsz zwolenników zjednoczenia z Rumunią w w Kiszyniowie

Marsz zwolenników zjednoczenia z Rumunią w w Kiszyniowie (RFE/RL/Twitter)

1. Ponad 2 tys. osób wzięło udział w marszu w stolicy Mołdawii - Kiszyniowie
2. Uczestnicy chcą ponownego zjednoczenia Mołdawii z Rumunią
3. Tylko niewielki odsetek Rumunów życzyłby sobie połączenia obu państw

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Marsz odbył się w rocznicę zjednoczenia Besarabii (dzisiejszej Mołdawii bez Naddniestrza) i pozostałych prowincji Rumunii, do którego doszło w dniu 27 marca 1918 r. Organizatorzy z Ruchu na Rzecz Zjednoczenia z Rumunią zapowiadali udział 50 tys. uczestników.Uczestnicy manifestacji wznosili okrzyki "Jedność!" i "Zjednoczenie!" - pisze agencja Associated Press. Trzymali też transparenty "Jesteśmy Rumunami!". W marszu uczestniczyli przedstawiciele różnych partii i ruchów.

Marsz został poprzedzony kongresem mołdawskiego Ruchu na rzecz Zjednoczenia (Miscarea Unionista din Republica Moldova, MURM), który odbył się w Kiszyniowie.

Reforma administracji, wspólna waluta

W przyjętej na nim deklaracji opowiedziano się za przeprowadzeniem reformy administracyjnej polegającej na likwidacji mołdawskich regionów i powołaniu do życia okręgów (judete), jak w Rumunii, ułatwień w uzyskiwaniu obywatelstwa rumuńskiego dla mieszkańców Mołdawii i wprowadzeniu wspólnej waluty.

Uczestnicy zjazdu wyrazili nadzieję, że do ponownego zjednoczenia Mołdawii z Rumunią dojdzie najpóźniej w 2018 r., tj. w setną rocznicę zjednoczenia historycznych ziem rumuńskich.

Mołdawianie za zjednoczeniem. A Rumunii?

Marszowi "unionistów" (unionisti), jak w Mołdawii określa się stronników zjednoczenia z Rumunią, towarzyszył wiec stronników zachowania odrębności państwowej tzw. "mołdawianistów" (moldavenisti). Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób.

Badania socjologiczne wskazują, że 25 proc. spośród mieszkańców czteromilionowej Mołdawii chciałoby zjednoczenia z Rumunią. Tylko niewielki odsetek Rumunów życzyłby sobie połączenia obu państw.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (224)
Zaloguj się
 • swoboda_t

  Oceniono 41 razy 29

  Zjednoczenia nie będzie. Rumunia dość dobrze się rozwija i nadrabia zaległości, natomiast Mołdawia, mimo prorumuńskiego ciążenia większości, wciąż tkwi jedną nogą w ZSRR. Te dwa kraje dzieli nie tylko granica, ale przepaść zamożności i poziomu rozwoju. W ub. roku odwiedziłem oba kraje i różnice dostrzeże nawet niewprawne oko. Rumunii, która raźno goni Węgry, a gdzieś na horyzoncie widzi Polskę, nie stać na połączenie z bardzo, bardzo biedną Mołdawią.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 35 razy 17

  Nawet depesze z PAP-u jagor musi sknocić i nawalić błędów. To nie jest pierwszy raz. A wystarczyło po prostu kopiuj-wklej machnąć.

  Rumunia to nie RFN, by stać ją było, by miliardy euro władować w Mołdawię.

 • wegierka1

  Oceniono 22 razy 12

  W zeszłym roku byłam w Mołdawii , mieszkańcy Kiszyniowa i cała reszta kraju chce zjednoczenia.Z opowieści miejscowej ludności dowiedziałam się ,że Mołdawia to twór sztuczny zbudowany za czasów komuny jako Republika ZSRR a tak naprawdę to jeden z regionów Rumunii.

 • mateuszbajek

  Oceniono 14 razy 10

  Za Ośrodkiem Studiów Wschodnich: W CIENIU HISTORII
  STOSUNKI RUMUŃSKO-MOŁDAWSKIE, Kamil Całus, 2015
  "Deklarowane poparcie dla zjednoczenia obu krajów wśród mieszkańców Rumunii
  jest bardzo duże i wynosi około 70%. Wynik ten jest jednak radykalnie
  mniejszy, gdy ankietowanych informuje się o wysokich kosztach finansowych
  ewentualnego przyłączenia Mołdawii. Zjednoczenia za wszelką cenę domaga się
  już tylko około 17% Rumunów"

  Nie gadajcie głupot, czytajcie dobre źródła :)

 • play100cen

  Oceniono 12 razy 10

  Rumunia nie chce przylaczyc do siebie Moldawii bo wie ze to nie tylko przylaczenie biednego zacofanego kraju ale przede wszystkim uwiklanie sie w konflikt ws totalnego burdelu jaki panuje w nadniestrzu a co zatym idzie konflilt z rosja.

 • spinerr

  Oceniono 18 razy 8

  Rumunia się na to nie zgodzi. Mołdawia to olbrzymi koszt, a poziom rozwoju słabszy niż na Ukrainie. Skorzystaliby jedynie Mołdawiacy.

 • k-jagiello

  Oceniono 17 razy 7

  To tak jakby do nas Ukraina chciała dołączyć z całym swoim bajzlem.

 • wolnatietierewka

  Oceniono 36 razy 6

  "Mołdawianie za zjednoczeniem. A Rumunii?"
  Ech, tak, cenię dobre dziennikarstwo...

 • edytawbukareszcie

  Oceniono 19 razy 5

  Nikt tutaj nie chce przyłączenia Mołdawii do Rumunii (poza samymi mołdawskimi nierobami). Chcą w bardzo szybki sposób uzyskać paszport UE i dostęp na Zachód. Ci z nich, którzy przenoszą się do Rumunii do pracy krzyczą o tak niskie zarobki, że Rumuni nie są w stanie z nimi konkurować - poza tymi z dużym doświadczeniem, którzy zarabiają sporo więcej niż polacy w Polsce. Rumunia przeżywa teraz za szybki rozwój, aby pozwolić na mołdawskie powolniactwo. Jak to mówimy w Bukareszcie: "Basarabia NU e Romania!"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje