Wymyśliła "Rower Błażeja" i prowadziła"Luz". #Dobrazmiana w TVP dotyka nawet ludzi w wieku ochronnym

26.03.2016 17:48
Anna Mentlewicz prowadziła m.in. program ''Luz''

Anna Mentlewicz prowadziła m.in. program ''Luz'' (Fot. za YouTube)

- Usłyszałam, że jedyne miejsce na jakie zasługuję po 33 latach pracy w TVP to redakcja rolna - napisała w gorzkim liście do Towarzystwa Dziennikarskiego Anna Mentlewicz. Pokolenie dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków dorastało oglądając jej programy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Choć możecie nie kojarzyć nazwiska Anny Mentlewicz, to na pewno pamiętacie programy jak "Rower Błażeja" czy "Luz". Mentlewicz z TVP jest związana od ponad 30 lat - współtworzyła lub wydawała programy takie jak "Sprawa dla reportera", "Świat się kręci" czy wspomniany już kultowy "Luz". Na przełomie lat 80. i 90. był to jeden z programów adresowanych do młodzieży poruszający ważne dla nich problemy mniej napuszonym językiem.

Do niedawna Mentlewicz pełniła funkcję wiceszefa redakcji audycji społeczno-publicystycznych. Do niedawna, bo i ją dotknęła dobra zmiana, która polega na wymiataniu bardziej (lub mniej) znanych twarzy z TVP.

Mentlewicz napisała gorzki list do Towarzystwa Dziennikarskiego o tym, co wydarzyło się w połowie stycznia. Czytamy w nim: Dyrektor Anteny zaproponował mi odejście z firmy. Przypomniałam, że od dwóch miesięcy jestem w wieku ochronnym, więc przeniósł mnie do Redakcji Rolnej. Wielu młodych dziennikarzy pracujących w mediach to moi wychowankowie. Tworzyłam program "Rower Błażeja" i "Luz". Wymyśliłam i zrealizowałam pierwszą akcję medialną na rzecz niepełnosprawnych "Wojna z trzema schodami". Jestem scenarzystką, autorką sztuk teatralnych, które miały swoje premiery w Teatrze Polskiego Radia. A teraz usłyszałam, że jedyne miejsce, na jakie zasługuję po 33 latach pracy w TVP, to Redakcja Rolna - żali się Mentlewicz.

Anna Mentlewicz, zastępca kierownika Redakcji Audycji Społeczno-Publicystycznych TVP1, przeniesiona do Redakcji...

Opublikowany przez Towarzystwo Dziennikarskie na 23 marca 2016


Czystki w Telewizji Publicznej trwają od kilkunastu tygodni - najpierw pracę tracili znani dziennikarze, potem część wydawców i realizatorów nieobecnych na wizji. Niektórzy z nich w TVP pracowali od lat, ale nagle przestali pasować do nowej rzeczywistości.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (291)
Zaloguj się
 • zoob2

  Oceniono 199 razy 167

  Słowa klucze: rower i luz dla PiS wystarczą. Dla propagatorów kultury rowerów i luzu w życiu nie ma miejsca w nowej rzeczywistości. Gdyby to była "Barka Błażeja" i "Skupienie" to inna sprawa.

 • alex1w

  Oceniono 144 razy 132

  Nie oglądam TVPis... żadnego z gadzinowych kanałów... Śpi mi się lepiej.
  A im mniejsza oglądalność, tym mniej kasy z reklam dla prezesowej telewizji.
  Polecam.

 • paprotka70

  Oceniono 137 razy 123

  Dzisiejsi 30 i 40-to latkowie pamiętają również, że ówczesny "Luz" był dla klerykalnych tym czym dzisiaj jest Owsiak, Nergal i KOD razem wzięci.

 • adamtko

  Oceniono 107 razy 97

  Mam wrażenie, że zwolennicy dobrej zmiany dostali jakiejś świątecznej biegunki. Ilość krótkich i głupich wpisów rośnie. To tak wygląda, jakby wiedzieli kogo bronić, chcieli pomagać, ale brakuje argumentów, podpowiedzi, coraz trudniej używać "A u Was murzynów bili". Coraz bardziej farba z fasady PiSu opada. Kolejni "sojusznicy" odwracają się tyłem i przepraszają społeczeństwo.

  I dobrze. Jesienią 2017 już Was nie będzie. Byle tylko jeszcze coś poza ruinami zostało.

 • stanislawwiejak

  Oceniono 87 razy 81

  Pani Anno, za trzy lata upomniemy się o Panią i Pani podobnym. Kurskiego natomiast .......

 • raddy

  Oceniono 81 razy 75

  A kiedy transfer księdza Natanka do redakcji programów dla najmłodszych?

 • opth

  Oceniono 82 razy 70

  Sku...syny...

 • polmuz

  Oceniono 78 razy 64

  Matoły wcześniej czy później odejdą z naszej politycznej (normalnej) rzeczywistości. Oby wcześniej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje