Obama nie przyjmie Dudy na szczycie o globalnym bezpieczeństwie. "To zamierzony afront"

26.03.2016 17:45
Andrzej Duda

Andrzej Duda (SŁAWOMIR KAMIŃSKI / Agencja Gazeta)

1. Kancelaria Prezydenta opublikowała program wizyty prezydenta w USA
2. Andrzej Duda weźmie udział w Szczycie Nuklearnym w Waszyngtonie
3. W programie nie ma spotkania z prezydentem Barackiem Obamą

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Już kilka dni temu "Newsweek" przewidywał, że do spotkania Duda-Obama nie dojdzie. "To zamierzony afront ze strony Białego Domu" - pisała gazeta, powołują się na opinie dyplomatów.

"Obama nie przyjmie Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Departament Stanu rozpatruje schłodzenie stosunków" - napisał na swoim Twitterze Eugeniusz Smolar, były szef Centrum Stosunków Międzynarodowych, ekspert od polityki międzynarodowej. - Informacja dotarła do mnie z kół dyplomatycznych - potwierdził w rozmowie z "Newsweekiem". Podkreślił też, że Polacy sami o takie spotkanie zabiegali.Zdaniem Smolara, to "kara" od Amerykanów, którym nie podoba się, że Polska lekceważy opinię Komisji Weneckiej i blokuje prace Trybunału Konstytucyjnego.

Wizyta w bibliotece i rozmowy z Polonią

Przewidywania analityka potwierdzają się. W programie trzydniowej wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie (29 marca - 1 kwietnia) nie ma rozmowy z Barackiem Obamą. Andrzej Duda spotka się w cztery oczy tylko z prezydentami Turcji, Ukrainy i Gruzji. W planie ma też spotkania z Polonią, mediami oraz... - jak podała kancelaria - wizytę "w Bibliotece Kongresu USA i zapoznanie się z kolekcją "Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych" z 1926 r".

Szczyty bezpieczeństwa nuklearnego zainicjował w 2010 roku prezydent Barack Obama. Ich celem jest zapobieganie dostaniu się materiałów do produkcji broni jądrowej w ręce terrorystów.

A TERAZ ZOBACZ: W "Washington Post" ukazał się wywiad z Andrzejem Dudą z okazji szczytu nuklearnego. Tytuł: Czy Polska zmierza w kierunku autorytaryzmu?Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (1436)
Zaloguj się
 • leszek.30

  Oceniono 550 razy 488

  Duda jest traktowany przez świat ludzi ważnych i mądrych z autorytetem, jak gó...arz, ćwok..Tak samo traktuje go większość społeczeństwa w Polsce..!
  Sam sobie na to zasłużył..Nikt mu w tym nie pomagał, ani nie przeszkadzał......

 • polakadam

  Oceniono 458 razy 412

  Panie Duda, jest mi strasznie wstyd za pana. Wg mnie robi pan Polsce ogromny obciach. Pan się na urząd Prezydenta RP kompletnie nie nadaje. Niech pan będzie patriotą i ustąpi bo tylko pan szkodzi i nic poza tym. I niech pan wreszcie przestanie opowiadać te propagandowe bzdury. Ile można? Niech pan się nie odzywa to chociaż będzie mniejsza kompromitacja. Pani Staniszkis ma rację, że pan to powinien zostać instruktorem narciarstwa. Tak do tego by pan się nadawał.

 • raddy

  Oceniono 427 razy 375

  Obama widocznie stwierdził, że szkoda czasu na spotkanie ze statystą, skoro reżyser przedstawienia udziela audiencji na Żoliborzu.

 • lindhorst1

  Oceniono 349 razy 315

  Chłopczyk, któremu nieopatrznie pozwolono bawić się w prezydenta, dowiedział się właśnie, gdzie jego miejsce.

 • jdkonrad

  Oceniono 328 razy 290

  brawo Barack! niech idzie do swoich: do Łukaszenki, Kim Dzong Ila, Nazarbajewa, Alijewa... nawet putas go nie przyjmie. nikt pacynki nie potraktuje poważnie.

 • halszka67

  Oceniono 300 razy 280

  Jest przykre że mamy byle jakiego prezydenta.Facet bez kręgosłupa.

 • zoob2

  Oceniono 295 razy 261

  W Bibliotece Kongresu znajduje się Konstytucja USA. Może Maliniak patrząc na nią coś przemyśli? Coś zrozumie?
  A co do spotkania z Obamą: Dziennik Telewizyjny poda dzisiaj że w wyniku nawału spotkań i obowiązków Maliniak nie może przyjąć Obamy. Sory panie Obama. Może innym razem.

 • vlllv

  Oceniono 247 razy 227

  Brawo! Wrogowie praworządności i demokracji nie zasługują na lepsze traktowanie. Niech się Duda poskarży u Putina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje