"Warszawski bolszewizm" - niemiecki tygodnik ostro o Kaczyńskim. "Dąży do władzy absolutnej"

26.03.2016 12:28
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta)

1. Tygodnik "Der Spiegel" zarzuca prezesowi PiS dążenie do władzy absolutnej
2. Gazeta zauważa, że J. Kaczyński realizuje "autokratyczny model państwa"
3. "Zmusił państwowe media do reprezentowania jego linii, pozbawił władzy TK"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Europa przyglądała się bezradnie wyeliminowaniu Trybunału Konstytucyjnego przez nowy, narodowo-konserwatywny rząd. Teraz Jarosław Kaczyński zabrał się za podporządkowywanie sobie państwa" - pisze autor artykułu w "Der Spiegel" Jan Puhl.

Dziennikarz opisuje sytuację w Polsce, opierając się m.in. na opiniach Jadwigi Staniszkis oraz tygodnika "Polityka". Przytacza ocenę Staniszkis, że Kaczyński "chce zmonopolizować władzę", co wynika z "bolszewickiego rozumienia polityki".

"Kaczyński zmusił państwowe media w Polsce do reprezentowania jego linii, a następnie pozbawił władzy TK - najwyższą instancję kontrolną. A to był tylko początek" - pisze Puhl, dodając, że "Kaczyńskiego nie powstrzymały" ani masowe protesty w Polsce, ani krytyka z Brukseli i postępowanie kontrolne wdrożone przez UE.

Droga do władzy absolutnej

"Obecnie (Kaczyński) zabrał się za podporządkowywanie sobie państwa, łącznie ze wszystkimi jego odgałęzieniami. Znajduje się na drodze do władzy absolutnej. Już teraz może w imieniu narodowo-konserwatywnej większości parlamentarnej forsować swoje pomysły. Najwidoczniej jednak chce czegoś więcej niż tylko zdominowania ministerstw, administracji i wymiaru sprawiedliwości. Państwo pod jego przewodnictwem ma spełniać rolę surowego ojca - co jest modelem autokratycznym" - pisze Puhl.

Dziennikarz "Spiegla" opisuje spór o TK, zwracając uwagę, że "rząd PiS ignoruje orzeczenia Trybunału". Przytacza opinię konstytucjonalisty Rafała Stankiewicza, który ostrzega przed "erozją państwa prawa w Polsce". Puhl odnosi się też do sytuacji w mediach. Jego zdaniem "telewizja państwowa" stała się obecnie "telewizją partyjną".

Eliminuje przeciwników

Wyjaśniając niemieckim czytelnikom motywy postępowania szefa PiS, Puhl pisze, że chodzi o "dawne porachunki" Kaczyńskiego z elitami w aparacie państwowym i gospodarce. "Centralnym elementem jego myślenia politycznego jest przekonanie, że rewolucja w 1989 r. była niekompletna. [Jego zdaniem - red.] odmienieni jedynie powierzchownie komuniści opanowali wówczas zakłady pracy i urzędy, hamując do dziś rozwój Polski. Ci ludzie muszą w sposób radykalny, do najniższego szczebla, zostać wyeliminowani" - czytamy w "Spieglu".

Analizując przyczyny utrzymującego się poparcia dla PiS, dziennikarz "Spiegla" zwraca uwagę, że partię Kaczyńskiego popierają przede wszystkim ludzie młodzi, natomiast Komitet Obrony Demokracji ma zwolenników wśród starszych, "pamiętających czasy komunizmu i zdających sobie sprawę, jak cenne są prawa obywatelskie".

Obietnice socjalne zamiast lepszych płac

"Dla osób poniżej 30. roku życia członkostwo Polski w UE jest oczywistością" - pisze Puhl, dodając, że dla tych ludzi ważne jest raczej przekonanie, iż ich rówieśnikom na Zachodzie żyje się lepiej pod względem materialnym. "PiS odpowiedział na to poczucie dyskryminacji obietnicami socjalnymi. Program gospodarczy zawiera obietnicę, że polskie wynagrodzenia dogonią w ciągu 15 lat poziom europejski" - zaznacza Puhl.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (621)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 170 razy 120

  Zaraz wypełznie niedorzecznik i będzie jęczał że to brutalny atak Niemców na osobę prezia i"dobrą zmianę , oraz wtrącanie się obcych w wewnętrzne sprawy Polski

 • 7ogamihcra

  Oceniono 123 razy 97

  Słuchając programów o historii faszyzmu i historii najrozmaitszych dyktatur, można bez trudu znaleźć bardzo duże podobieństwo do obecnej sytuacji w Polsce.
  istnieje też modelowa osobowość takiego firera, ducze czy przywódcy partii bolszewickiej czyli chytrego psychopaty i paranoika przekonanego o własnej nieomylności, który przez to doprowadza do śmierci wielu milionów ludzi i upadku własnego państwa.

 • wunderwaffen

  Oceniono 99 razy 79

  _____________UWAGA!____________

  "Deweloper spod Olsztyna może wylądować za kratkami na dwa lata. Za co? Zrobił banery wyśmiewające liderów PiS i postawił je na swojej posesji."
  źródło: wyborcza.pl

  Jeżeli kato-bolszewicki reżim posadzi tego człowieka to będzie moment, kiedy nasze posłuszeństwo wobec takiego "państwa" przestanie obowiązywać. To będzie moment, gdy rozpoczniemy działalność konspiracyjną taką samą jak prowadzili nasi dziadowie i ojcowie przeciwko sędziemu Kryże, prokuratorowi Wassermanowi, prokuratorowi Jasińskiemu i przeciwko jednej z największych świń reżimu, Wilhelmowi Świątkowskiemu (wuj braci Kaczyńskich)

  Zafajdane kato-bolszewickie świnie muszą widzieć czerwoną, wyraźną linię, której nie wolno im przekroczyć a gdy to zrobią staną się nieodwołalnie wrogami Polaków i po obaleniu reżimu trafią tam gdzie powinni znaleźć komuchy z PRL.

  Ten człowiek nie jest lewakiem, liberałem, ani prawicowcem, dzisiaj jest dla mnie SZYKANOWANYM RODAKIEM!!!

 • vlllv

  Oceniono 91 razy 69

  Niestety wszystko wskazuje na to, że Polska z PiSem (!) właśnie obrała drogę Rosji i krajów muzułmańskich, gdzie po okresie fascynacji Zachodem nastąpiło najpierw przesycenie a potem powrót do rodzimego syfu w postaci jednowładztwa, chaosu i bezprawia.
  W 1991 Rosjanie popierali masowo Jelcyna, który rozpieprzył ZSRR i wprowadził demokrację i wolny rynek. W tym czasie poparcie zachodniego modelu demokracji i państwa prawa było w muzułmańskich krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej wyższe(!) niż na Zachodzie. Jedni i drudzy połamali sobie jednak zęby bo braki standartów cywilizacyjnych nie są do pogodzenia z z zachodnim modelem państwa PRAWA.

  Polska jest teraz dokładnie na tej samej drodze. PiS ze swoim jakże (niestety) licznym elektoratem to polski wariant tego samego syfu.

 • vlllv

  Oceniono 65 razy 53

  Polska jest teraz na najlepszej drodze do "odpadnięcia z peletonu" państw należących do cywilizacji zachodniej i wylądowania tam, gdzie po początkowej fali euforii i sukcesów wylądowała Rosja i kraje muzułmańskie – z tyłu i w opozycji do tak podziwianego Zachodu. Jeszcze parę lat temu i tam ludzie myśleli, że są na najlepszej drodze do stworzenia u siebie państwo PRAWA jak na Zachodzie dopóki nie połamali sobie nóg na swoich własnych przywarach i nawykach: islamistach, kleptokratach i carach.

  Poparcie dla demokracji w krajach muzułmach było w latach 90-tych znacznie wyższe niż w krajach Europy Zachodniej i w USA. Rosjanie w 1991 masowo poparli Jelcyna rozwiązującego ZSRR i wprowadzającego model zachodni przeciw komunistom chcącym przywrócić ZSRR. Po paru latach wszystko diabli wzięli bo jedni i drudzy nie mogli sobie poradzić ze swoimi odwiecznymi przywarami, z którymi NIE SPOSÓB stworzyć nowoczesne państwo prawa: Islam, patriarchat, niewolnicza mentalność i kult siły i bezprawia.

  W Polsce zaczyna się to samo. Dudy, Ziobra i inne Szydła ożywają odwieczne przywary Polaków jak brak poszanowania dla prawa, prywatę, butę, kłótliwość, które już wielokrotnie doprowadziły Polskę do upadku i na których NIE MOŻNA zbudować nowoczesnego państwa prawa. Na określenie burdelu, chaosu i bezprawia Niemcy używają powiedzonka "Dann ist Polen los" – (zrobiła się Polska).

 • klawo-egon-jak-cholera

  Oceniono 61 razy 49

  Bardzo trafna ocena sytuacji i osoby. Kolejna już z rzędu. PiS-uary, jako komunisto-naziści mają w genach władzę absolutną i totalitarną. Ich celem jest pełna kontrola nad społeczeństwem i wszelkimi strukturami, podporządkowanie wszystkiego wizji Kaczora.
  PiS-iory walą z całej siły nie licząc się z niczym i nikim. Dochodzi jeszcze retoryka rodem z poprzedniego systemu i innych (totalitarnych) krajów. Porównując wypowiedzi Kaczora i jego pacynek, odnosi się wrażenie, że niczym nie różnią się od "płomiennych" przemówień Lenina, Hitlera, Stalina, Kimów, Bieruta i innych ludzi tego pokroju.
  O ile poprzednicy nie byli aniołkami, mieli swoje za uszami, to przy obecnej władzy wypadają jak niewinni harcerze rozpijający w krzakach tanie winko w piętnastu. Przynajmniej była rzeczywista wolność i poszanowanie obywatela jako jednostki.

 • fakiba

  Oceniono 73 razy 45

  Kaczor urodził się u wychował w komunie , a czym skorupka za młodu nasiąknie to na starość trąci , więc nidz dziwnego że cce wprowadzić w Polsce coś takiego jak jego idol Stalin

 • popis_musi_odejsc

  Oceniono 63 razy 41

  Tow. Kaczor posiada absolutna władzę, jak kiedyś I sekretarz PZPR. Zdobył ją legalnie, zgodnie z obowiązującym prawem, w ramach ustrojowych.

  Durny narodzie, zacznij myslec i działac. Zmień ten system, zacznij od tego fatalnego systemy wyborczego, który jest wzorowany na komunistycznym systemie wyborczym PRL. Tow. Kaczor, tak jak kiedyś czerwony I sekretarz, jedno-osobowo ustala listy wyborcze ze szmaciarzy, lizusów i wazelinarzy, którzy ślepo podporzadkowani są tow. Kaczorowi i nigdy nie sprzciwią sie jemu, w obawie, że tow. Kaczor nie umieści ich na listach wyborczych w nastepnych wyborach.
  Legalnie, zgodne z prawem i w ramach ustrojowych.
  '
  Durny narodzie, zacznij myslec i działac.!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje