"Warszawski bolszewizm" - niemiecki tygodnik ostro o Kaczyńskim. "Dąży do władzy absolutnej"

26.03.2016 12:28
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta)

1. Tygodnik "Der Spiegel" zarzuca prezesowi PiS dążenie do władzy absolutnej
2. Gazeta zauważa, że J. Kaczyński realizuje "autokratyczny model państwa"
3. "Zmusił państwowe media do reprezentowania jego linii, pozbawił władzy TK"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Europa przyglądała się bezradnie wyeliminowaniu Trybunału Konstytucyjnego przez nowy, narodowo-konserwatywny rząd. Teraz Jarosław Kaczyński zabrał się za podporządkowywanie sobie państwa" - pisze autor artykułu w "Der Spiegel" Jan Puhl.

Dziennikarz opisuje sytuację w Polsce, opierając się m.in. na opiniach Jadwigi Staniszkis oraz tygodnika "Polityka". Przytacza ocenę Staniszkis, że Kaczyński "chce zmonopolizować władzę", co wynika z "bolszewickiego rozumienia polityki".

"Kaczyński zmusił państwowe media w Polsce do reprezentowania jego linii, a następnie pozbawił władzy TK - najwyższą instancję kontrolną. A to był tylko początek" - pisze Puhl, dodając, że "Kaczyńskiego nie powstrzymały" ani masowe protesty w Polsce, ani krytyka z Brukseli i postępowanie kontrolne wdrożone przez UE.

Droga do władzy absolutnej

"Obecnie (Kaczyński) zabrał się za podporządkowywanie sobie państwa, łącznie ze wszystkimi jego odgałęzieniami. Znajduje się na drodze do władzy absolutnej. Już teraz może w imieniu narodowo-konserwatywnej większości parlamentarnej forsować swoje pomysły. Najwidoczniej jednak chce czegoś więcej niż tylko zdominowania ministerstw, administracji i wymiaru sprawiedliwości. Państwo pod jego przewodnictwem ma spełniać rolę surowego ojca - co jest modelem autokratycznym" - pisze Puhl.

Dziennikarz "Spiegla" opisuje spór o TK, zwracając uwagę, że "rząd PiS ignoruje orzeczenia Trybunału". Przytacza opinię konstytucjonalisty Rafała Stankiewicza, który ostrzega przed "erozją państwa prawa w Polsce". Puhl odnosi się też do sytuacji w mediach. Jego zdaniem "telewizja państwowa" stała się obecnie "telewizją partyjną".

Eliminuje przeciwników

Wyjaśniając niemieckim czytelnikom motywy postępowania szefa PiS, Puhl pisze, że chodzi o "dawne porachunki" Kaczyńskiego z elitami w aparacie państwowym i gospodarce. "Centralnym elementem jego myślenia politycznego jest przekonanie, że rewolucja w 1989 r. była niekompletna. [Jego zdaniem - red.] odmienieni jedynie powierzchownie komuniści opanowali wówczas zakłady pracy i urzędy, hamując do dziś rozwój Polski. Ci ludzie muszą w sposób radykalny, do najniższego szczebla, zostać wyeliminowani" - czytamy w "Spieglu".

Analizując przyczyny utrzymującego się poparcia dla PiS, dziennikarz "Spiegla" zwraca uwagę, że partię Kaczyńskiego popierają przede wszystkim ludzie młodzi, natomiast Komitet Obrony Demokracji ma zwolenników wśród starszych, "pamiętających czasy komunizmu i zdających sobie sprawę, jak cenne są prawa obywatelskie".

Obietnice socjalne zamiast lepszych płac

"Dla osób poniżej 30. roku życia członkostwo Polski w UE jest oczywistością" - pisze Puhl, dodając, że dla tych ludzi ważne jest raczej przekonanie, iż ich rówieśnikom na Zachodzie żyje się lepiej pod względem materialnym. "PiS odpowiedział na to poczucie dyskryminacji obietnicami socjalnymi. Program gospodarczy zawiera obietnicę, że polskie wynagrodzenia dogonią w ciągu 15 lat poziom europejski" - zaznacza Puhl.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (621)
"Warszawski bolszewizm" - niemiecki tygodnik ostro o Kaczyńskim. "Dąży do władzy absolutnej"
Zaloguj się
 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  Powtarzalność i nienormalność!

  Kompostują z miesięcznicą.
  Ferment podjętej decyzji.
  Gnojowiska z prawicą.
  W swej oszustwa misji.

  Kler przetrawił istnienie.
  Przedchrystusowych pokoleń.
  Decyzja ląduj na ziemię.
  Chociaż brak udogodnień.

  Odejście na drugi krąg.
  Oszustwem ulgi życia.
  Prezydent, premier głąb.
  Eureka tego odkrycia.

  2016-03-28 almagus

 • bog43

  Oceniono 1 raz 1

  wstyd mi , że dopiero teraz używa się właściwej nazwy tego popaprańca . Kaczyński był jest i będzie bolszewikiem i jest to widoczne od kiedy go słychać .

 • 01kotek01

  0

  To obecne niemiecko-amerykańskie „partnerstwo w przywództwie” sprawia, że jakiekolwiek pretensje Polski wobec postępowania Berlina było bagatelizowane przez naszych amerykańskich partnerów. Dla nich liczył się spokój w Europie, bo on umożliwiał zajęcie się problemami w innych częściach świata. A przecież te pretensje były poważne, choćby w sprawie Nordstream, teraz Nordstream2 czy wspólnych do niedawna przedsięwzięć militarnych niemiecko-rosyjskich.
  Ten wymuszony spokój umożliwił Niemcom zdominowanie Polski za pośrednictwem rządzącej do niedawna partii – Platformy Obywatelskiej. Chadecy Angeli Merkel są z nią w jednej rodzinie europejskiej – EPP. Berlin za pośrednictwem PO i zaprzyjaźnionych z nią ośrodków medialnych, roztoczył tak ścisłą kuratelę polityczną nad Polską, że zaczynało to już powoli przypominać stan zależności kolonialnej, także w sferze gospodarczej. I to stąd się wzięły tak ostre, niewybredne ataki niemieckich mediów po ubiegłorocznej utracie władzy przez PO. **Niemcy – jak wielu Polaków określa to kolokwialnie - stracili po prostu „dojną krowę”, która na dodatek głosowała na forum unijnym tak jak Berlin sobie tego życzył.
  Raczej nie ma więc wątpliwości, że gdy Angela Merkel – patronka polityczna establishmentu
  III RP, skupionego wokół Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej straci władzę - stalowe kleszcze nacisku Niemiec na Polskę osłabną.
  No i o to idzie walka, czyli utrzymania zależności na poł kolonialnej Polski od Niemiec, a dla PO i Nowoczesnej dostęp do koryta nawet kosztem tej zależności. Co to oznacza dla zwykłych obywateli, np.a no zgodę na śmieciowki pracownicze dla niemieckiego przemysłu, brak podatkow dla państwa kolonijnego, pensje na poziomie min. egzystencjalnego, tak by miejscowych tubylcow utrzymać przy życiu i względnym zdrowiu jako składnik produkcyjny jednak nie pozwalające na samodzielny rozwoj i egzystowanie, itd. - to abecadło parakolonijnego podporządkownia.
  Nie ważne czym się to narracyjnie obuduje, europejską przyjaźnią, partnerstwem, wartościami europejskimi, praworządnością, itd. skoro rzeczywistość, real jest tak obciążający i ciężki, że przebija się przez tą misternie tkaną zasłonę czasem z siłą huraganu. No a wtedy to jest 'bolszewizm', 'dyktatura' , ' bezprawie' , bo wcześnie to było '- prawie'(?), więc stała się wielka krzywda, to trzeba krzyczeć - pytanie tylko dla kogo ...?!
  To jest zasadnicze zagadnienie, ktore wszystko wyjaśnia....

 • malgoska_k

  Oceniono 1 raz -1

  "Kaczyński zmusił państwowe media w Polsce do reprezentowania jego linii, a następnie pozbawił władzy TK".

  Niemieckie brednie. Media publiczne zawłaszcza dobra zmiana każdej nowej ekipy po wygranych wyborach. Szwbascy hiPOkryci będą kwiczeć, że to specjalność PISu.

  Co do Trybunału, to przypomnijmy, że POdobny klincz trwa teraz w USA wokół etatu zwolnionego przez sędziego Scalię. Tam Obama chce wskazać sędziego liberała, ale republikański Senat zapowiedział blokowanie Obamy do końca jego kadencji. W Polsce na ostatnim posiedzeniu sejmu skok na TK zrobiła PO, a Prezydent nie odbiera od nich przysięgi. Czy Niemcy też będą interweniować w sprawie łamania demokracji przez USA?

 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  konspiracjia juz powstała w polsce .

 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  w du.. wsadzcie sobie pisowcy wasze życzenia wielkanocne .

 • junkamm

  Oceniono 2 razy 0

  kaczorze słuchaj . predzej zdechniesz jak wprowadzisz tu komunizm albo skłucisz naród polski z europą .

 • junkamm

  Oceniono 2 razy 0

  a go... do władzy absolutnej po narodowm trupie . szybciej w wiezieniu wyląduje jak i jego rząd .katolicy przebierancy zagładzają emerytów chorych wybranych dzieci jak przed wiekami robili chrzecijanie . od lat mordowali ludzi i robią to do dzis . wogóle boga sie nie boją . i czy to nie są przebierancy?tylko im w mordach władza pieniądze chulanki zabawa pijanstwo kumoterstwo i mordowanie ludzi głodem np emerytów . przypomnijmy 2 zł waloryzacji w 2016 roku . jeszcze ani jedna partia tak sie nie zbłażniła i okłamała naród jak ci bandyci. naród ma ich dosyc po uszy juz po paru miesiacach ich dyktatury . nienawidzą ich do takiego stopnia że ktos sie zdecydował nawet podpalic sie publicznie odebrac sobie życie na oczach świata przeciwko temu rządowi i tej parti .dlatego trzeba wszystko zrobic by ich jak najszybciej odsunąć od władzy zresztą ich koniec jest bliski . a co najlepsze pod trybunał p. dude i beate szydło i napewno pomogą w tym emeryci i chorzy to mają jak w banku .nie bedzie teraz litosci a juz złamanie konstytucji i nie szanowania prawa skłucenia narodu i w uni europejskiej to juz jest zdrada narodowa najcieżej karalnosci . i pan junkers nie tylko ma racjie ale i popierany jest przez naród polski . jeszcze takich awanturników w polskim sejmie nie słyszano i nie widziano . natomiast bedzie strajk mediów to pewne . marsze kodów coraz liczniejsze z emerytami i rencistami na czeli z wściekłosci za 2 zł . a co najgorsze ci zdrajcy głupich robią z narodu polskiego np że nie wiedzą co to trybunał konstytucyjny . kaczorze . to ty jest niedorozwiniety umysłowo . takie słowa sie słyszy na polskich ulicach . a dla mnie to przykre że jestem polakiem .

 • pajac50

  Oceniono 1 raz 1

  No i znowu będzie , że PO skarży się Niemcom, a Donald Angeli ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje