Papież umył stopy imigrantom. Wierni: Zbezcześcił Wielki Czwartek, odchodzę od Kościoła

25.03.2016 13:33
Wielki Czwartek. Papież Franciszek w tradycyjnym geście myje stopy 11 imigrantom we włoskim ośrodku dla uchodźców. Dla wielu Polaków katolików to już za wiele. "Papieżowi odebrało rozum" - piszą w komentarzach. I to tych bardziej cenzuralnych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Tradycyjne obmycie stóp nawiązuje do gestu Jezusa, który przez rozpoczęciem Ostatniej Wieczerzy umył stopy apostołom.

W tym roku papież odprawił liturgię Wielkiego Czwartku przed ośrodkiem dla uchodźców we włoskim Castelnuovo di Porto. Tym razem Franciszek umył stopy 11 imigrantom: czterem katolikom z Nigerii, trzem prawosławnym koptyjkom z Etiopii, hinduiście i trzem muzułmanom z Syrii, Pakistanu i Mali.Reakcje wiernych? "Papież (jeśli można go tak nazwać) zbezcześcił Wielki Czwartek", "Franciszku! Przykro mówić, ale tracisz szacunek wiernych przy każdym pojawieniu się", "ten dziwny człowiek spowodował, że odchodzę od kościoła", "gest poddaństwa, słabości i głupoty", "szkoda, że nie umył tym, którym islam nogi oderwał za pomocą bomb", "jestem ciekaw, czy jak wysadzą Watykan, też będzie miłosierny" - to tylko kilka komentarzy spod tekstu zamieszczonego na portalu wPolityce.pl.

"Taki ksiądz nie jest nic warty"

Hejtu jest jednak o wiele więcej. Gdy tylko któryś z księży czy biskupów powoła się na naukę Kościoła i zwróci uwagę, że obowiązkiem wiernych jest miłowanie oraz pomoc bliźniemu bez względu na jego pochodzenie czy religię, osądza się go od czci i wiary.

Burza rozpętała się np. pod postem o. Grzegorza Kramera, jezuity i współpracownika portalu DEON.pl. "Katolicki naród, ustami swojej premier powiedział: zero uchodźców w naszym kraju. Parę dni później pójdzie do kościoła płakać nad krzyżem Pana Jezusa, a dzień później wyśpiewa wielkanocne Alleluja. Taka wiara nic nie jest warta" - napisał.

Katolicki naród, ustami swojej premier powiedział: zero uchodźców w naszym kraju. Parę dni później pójdzie do kościoła p...

Opublikowany przez Grzegorz Kramer na 23 marca 2016


Komentarze? "Gdzie się podziała Twoja wiara", "czy ksiądz nie może dać przykładu i spotkać się z niewiernymi żeby ich nawrócić? Nie ma daleko do gett niemieckich", "przekroczył Ksiądz swoje kompetencje w drastyczny sposób. Żenujące", "taki ksiądz nie jest nic warty" - czytamy.

Podobnych opinii - również wulgarnych - jest dużo więcej. - Nawet gdybym zgrzeszył bardzo, nie spodziewałbym się takiej reakcji po współwyznawcach. To, co mnie spotkało ze strony moich braci i sióstr chrześcijan, nawet mnie przerosło - mówi jezuita w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Franciszek: Te gesty mówią więcej niż obrazy czy słowa

Co mówił papież podczas wielkoczwartkowej homilii? Franciszek wskazał na dwa gesty opisane w Ewangelii, które "przemawiają bardziej niż obrazy czy słowa": Jezusa, który służy i myje stopy swoim uczniom oraz Judasza, który zdradza Jezusa za pieniądze.

- Także teraz jesteśmy świadkami dwóch gestów: dziś zgromadziliśmy się razem - muzułmanie, hinduiści, katolicy, koptowie, ewangelicy - jako bracia, dzieci tego samego Boga, którzy chcą żyć w pokoju, a trzy dni temu w europejskim mieście ujrzeliśmy gesty wojny i zniszczenia, dokonane przez ludzi, którzy nie chcą żyć w pokoju - tłumaczył.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (843)
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 352 razy 312

  Papież zbezcześcił Wielki Czwartek? No co Wy, przecież Jezus zbezcześcił go znacznie bardziej: umył nogi zdrajcy, który go sprzedał!

  O tym, że umył nogi dwunastu Żydom, to już nawet nie wspominam - to chyba byłoby za dużo…)

 • luketjorself

  Oceniono 316 razy 278

  Papież Franciszek jest po prostu prawdziwym chrześcijaninem. Gdyby dzisiaj Jezus przyszedł ponownie na świat, to obawiam się, że sami chrześcijanie by go wyklęli. Za zadawanie się z imigrantami, homoseksualistami, feministkami, lewakami itp.

 • puuchatek

  Oceniono 232 razy 216

  "ten dziwny człowiek spowodował, że odchodzę od kościoła"

  Nie wiem, czy autor tego tekstu kiedykolwiek przeczyta mój komentarz, ale gdyby:

  Jeśli z takiego powodu chcesz odejść z Kościoła, to może warto się zastanowić, czy kiedykolwiek w tym Kościele naprawdę byłeś.

  "Taka wiara jest nic nie warta", pisze o. Kramer - i ma rację. "Wiara bez uczynków jest martwa" (to z 2 rozdziału listu św. Jakuba).

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 234 razy 214

  I to by było na tyle, jeśli chodzi o wyższość moralną katolików.

 • wenzel2

  Oceniono 209 razy 193

  Ten papieski gest jest samym sednem Ewangelii. Od dawna twierdze, że polski katolicyzm nie ma nic wspólnego z Chrześcijaństwem.

 • Maria Chromińska

  Oceniono 157 razy 135

  Coraz częściej zastanawiam się jak wielki dystans dzieli ludzi zwących się w Polsce Katolikami od nauki Chrystusa. Czytam Pismo Św. ,słucham Ewangelii i w głowie plącze mi się myśl :"sekta". A Ojciec Święty jest dla mnie autorytetem , który stara się naśladować Jezusa

 • dublet

  Oceniono 153 razy 135

  W Polsce katolików jest góra 7-8%, jakieś 40% chodzą do kościoła, bo "co ludzie powiedzą". Reszta leje lub czuje się okupowana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje