Problem TK wyjaśniony w dwóch zdaniach. "Kto ma orzekać: skład Trybunału czy barany?"

24.03.2016 08:20
Prof. Marek Chmaj

Prof. Marek Chmaj (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

1. Prof. Marek Chmaj wyjaśnił problem z orzeczeniem TK
2. Konstytucjonalista podał przykład, który pokazuje absurd sytuacji

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W programie "Czarno na Białym" konstytucjonalista prof. Marek Chmaj tłumaczył na czym polega problem z nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

- [Jeśli] ustawodawca wpisze do ustawy, że w Trybunale zasiada 50 baranów, to jest pytanie, czy TK ma rozpoznać konstytucyjność tej ustawy na podstawie tejże nowej ustawy, czy na podstawie starej? Kto ma orzekać: skład Trybunału, czy barany? - pytał.

Lista Ziobry

Chmaj komentował także listę "wybitnych konstytucjonalistów", którą przedstawił Zbigniew Ziobro. Ci eksperci mieli potwierdzać jego zdanie na opinię na temat orzeczenia Trybunału.

TVN24 sprawdził jednak, że Ziobro powoływał się m.in. na opinię eksperta, która nie istnieje. "Konstytucjonalistami" minister nazwał też osoby, które nimi nie są.

- Każdy prawnik może pisać tego typu wytwory swojej aktywności intelektualnej, ale najlepiej jeśli dana osoba sporządza opinie i ekspertyzy w tej dziedzinie, na której zna się najlepiej. Wtedy możemy mówić o przymiocie bycia ekspertem. Ci autorzy, którzy nie byli konstytucjonalistami, nie podszywali się pod konstytucjonalistów, tylko dokonano manipulacji. W wypowiedzi ministra Ziobry wskazano, że to są konstytucjonaliści, tymczasem te osoby za takich się nie podają - ocenił profesor.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (283)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 145 razy 133

  Żaden szanujący się prawnik , ani nikt inny nie chce mieć nic wspólnego z "dobrą zmianą: a tym bardziej z nieukiem Ziobrą , bo tylko dobre imię może stracić

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 138 razy 128

  czyżby minister Sprawiedliwości w rządzie Sprawiedliwych i Prawych... zwyczajnie łgał?

 • fakiba

  Oceniono 101 razy 93

  Według "wybitnego konstytucjonalisty" Piotrowicza , jeśli będą to pisiowskie barany to mają orzekać , inna rzecz że u pisiorów są tylko barany i nikogo innego nie mogą delegować do TK

 • antropoid

  Oceniono 75 razy 73

  Jeśli jakimś państwem rządzą barany (czy raczej orwellowskie świnie), to niestety one orzekają.

 • czarna_brygada09

  Oceniono 67 razy 63

  Oj tam! Oj tam! ... panie Profesorze!? ... dla pana Prezesa Polski, dla Dudy, Szydło, Ziobry, Błaszczak, Kuchcińskiego, Macierewicza i całej pisowskiej kamandy jest oczywistą oczywistością , że barany. Historia zna przykłady gdy senatorami były konie a wiec dlaczego sędzią nie może być baran? ... a co pan Prezes gorszy od Kaliguli?

 • senior2244

  Oceniono 63 razy 57

  Nie ma się co dziwić.To jest rząd kłamców, oszustów a nawet przestępców z wyrokami. Poziom denny.Wiedzy w każdej dziedzinie co kot napłakał.

 • trancenation

  Oceniono 50 razy 46

  A co tu tak mało PISowskich baranów? Nie wiedzą, od której strony temat ugryźć?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje